דעות

"יש פה איזה דביל על הקו!": ה"רוסיה" בפרסומת 'מכבי' תיארה מה שהרגישו רוב הרוסים

מכבי קופה מצויינת, אדיר מילר סטנדאפיסט מעולה ורוסים מזמן לא נעלבים מהבדיחות על רוסים. אז איך החיבור של המרכיבים האלה יצר באזז כל כך שלילי ברחוב הרוסי?
אלכס גורודניצקי |  8
אלכס גורודניצקי (צילום יח"צ)
"חכה, יש פה איזה דביל על הקו!". את המשפט הזה אמרה האשה "הרוסיה" שאדיר מילר מתח בפרסומת של מכבי שרותי בריאות. וכך בדיוק הרגיש רוב הציבור של דוברי רוסית. הבעיה, ש"הדביל הזה" לדבריה, מייצג גוף ציבורי מהגדולים בישראל.
האמת, מכבי קופה מצויינת, אדיר מילר סטנדאפיסט מעולה ורוסים מזמן לא נעלבים מהבדיחות על רוסים. אז איך החיבור של המרכיבים האלה יצר באזז כל כך שלילי ברחוב הרוסי?
אני לא הולך לנתח את כל הקמפיין של מכבי שרותי בריאות, למרות שיש פה הרבה מה להגיד. נתמקד בסרטון ה"רוסי" וננסה להבין איך הוא הצליח להרגיז ציבור שלם, כשהתגובה הכי מתונה ששמעתי היא: "סתם סרטון לא מוצלח". ישנן קריאות לעזיבת הקופה ולחרם. אז מה קרה? הקמפיין מראה עד כמה מכבי לא מחוברת לציבור דוברי רוסית, שחלק ניכר ממנו גם מבוטח אצלה וגם עובד אצלה.

 

סרטון "אדיר". חובת צפייה לאשדודים:מכבי שירותי בריאות

Posted by ‎גבריאל כנפו - Gabriel Knafo‎ on Tuesday, February 23, 2016

הקמפיין הזה מצד אחד והתגובות עליו מהצד השני מעלים שוב פעם את השאלה האם קיים עדיין מגזר רוסי בישראל? האם צריך להתחייס אליו באופן מיוחד או ש"כולם כבר מדברים עברית"? אז זהו, שגם אלה שמדברים עברית רהוטה זוכרים את התקופה שצחקו עליהם בגלל עברית עילגת וכשחברה ציבורית מעלה את זה על הפודיום, הם פתאום נפגעים. מה שיכול להיות מצחיק במופע סטנד אפ פתאום לא עובד בסרטון פרסומי.
תארו לרגע שבאחת המדינות בעולם (ארה"ב, קנדה, גרמניה, whatever) היו מעלים פרסומת שבה מותחים מהגר מישראל בגלל השפה העילגת שלו וצוחקים גם על העברית. היינו מאשימים אותם באנטישמיות וזה היה מגיע עד לתקרית דיפלומטית. בטוח. אז אל תדברו איתי על חוש הומור, כי זה לא קשור.

קרדיט: מייק וייצמן
לרוסים יש חוש הומור. גם לצברים יש. גם לאנגלים, אתיופים וצ'רקסים. אך אין ויכוח שמפאת הבדלים תרבותיים ומנטליים גם חוש הומור הוא שונה. זאת עובדה. אבל בהחלט אפשר לטמון ראש בחול, ולחזור על המנטרה שהרוסים כבר נטמעו לחלוטין ואין שום שוני.
ניכר שבמכבי אין שום גורם מקצועי שמתמחה במגזר הרוסי (להבדיל ממגזר החרדי למשל) וזאת התוצאה המאכזבת, במיוחד כשחלק גדול מלקוחותיה ועובדיה באים מהמגזר הזה! מה מכבי צריכה לעשות? להוריד את הסרטון זה לא מספיק. כי הנזק כבר נעשה. כאשר העלבת מישהו, להפסיק להעליב זה לא מספיק. מכבי צריכה לפנות לציבור דוברי רוסית, להסביר את עצמה ולהתנצל. לא לחכות שהסערה תעבור בעצמה. כי היא לא.
 
*** הכותב אלכס גורודניצקי הוא מנכ"ל משרד הפרסום GMA
תגובות לכתבה(8):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  די עם הסטריוטיפים.
  אחת שיודעת 02/2016/28
  הגב לתגובה זו
  6 0
  די עם הסטריוטיפים האלה. אם פרסומאי בא ממגזר הרוסי אז הוא חסר עבודה ומשחפש פרנסה? כתוב שהוא מנכ"ל במשרד פרסום. אני מכירה אותו, הוא עושה חייל גם בארץ וגם בחו"ל. די עם השטויות האלה, גועל נפש.
  סגור
 • 6.
  חסר עבודה
  אחד שיודע 02/2016/27
  הגב לתגובה זו
  0 6
  כתבה ממומנת של איש פרסום מסכן שמחפש פרנסה. אדיר מילר קר רוח ועל מה ששילמו לו הוא עשה את העבודה. הרי בשביל כסף עושים הכל, לא? או כמעט הכל. ומכבי חסרי מוחין שעלה עם כזאת פרסומת ואם זה באמת מתיחה אמיתית הם ישלמו על זה ביוקר. בוודאות ולטווח הארוך.
  סגור
 • 5.
  לגבי הסאב טקסט...
  007 02/2016/26
  הגב לתגובה זו
  5 0
  רעיון לא רע בכלל! אין ספק שאלכס יוכל לשקם את המותג בעיני המגזר שאותו הוא מכיר לאחר מגוון רב של תפקידים בכירים שהוא מילא.
  סגור
 • 4.
  לגבי הסאב טקסט... (ל"ת)
  007 02/2016/26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  הסאב טקסט: קחו אותי בתור מנהל המגזר
  ולדימיר איליץ' 02/2016/26
  הגב לתגובה זו
  3 4
  הסרטון אכן דבילי, אבל גם הטור לא משהו
  סגור
 • 2.
  אני בספק עם לא אשכנזי מעדות אחרות היה לועג
  ירדן 02/2016/26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ועושה כזה סרטון היית מגיב אותו דבר !!! כי אז התגובות היו קשות יותר ואתה לא היית מתעלם.
  סגור
 • קודם תלמד מתי לכתוב "עם" או "אם". (ל"ת)
  ריטה 03/2016/08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אלכס צודק (ל"ת)
  אשר 02/2016/25
  הגב לתגובה זו
  11 1
  סגור