דעות

גיוס יועץ תקשורת היה מפחית את האש בפרשת אונס בת ה-7?

אם בפרקליטות ובזרועות החוק היו מבינים עוד בתחילת החקירה את מידת נפיצות התיק והיו קובעים את סדר היום התקשורתי, ייתכן והיו יכולים להקטין את חוסר הוודאות ולנהל את האירוע
אופיר שפיגל |  1
מחמוד קטוסה בעת שחרורו ממעצר (צילום מסך: באדיבות חדשות 12)
פרשת האונס המזעזע של הילדה בת ה-7 והשאלות העולות ממנו מציגה הפעם, אולי יותר מתמיד, עד כמה חשוב שבנושאים מסוימים הפרקליטות וגורמי החקירה ילוו ביועצי תקשורת צמודים. אינני בקיא בעובדות מעבר לדברים שפורסמו, ואני משוכנע כי קיים מידע נוסף ופרטים רבים שאינם ברורים לציבור הרחב, אבל נראה כי גם גורמי החקירה וגם הגורמים המשפטיים לא הבינו עד כמה טעון הסיפור בתחילת דרכו ועד כמה הוא עשוי להיות נפיץ, כפי שאכן גם קרה בהמשך, כולל עד שחרורו היום של החשוד באונס מחמוד קטוסה.
ניכר כי הפרשה טלטלה ובלבלה את הציבור, והמסרים והתהיות סביב הסיפור רק העלו את מפלס החרדה כמו גם את השאלות המתבקשות: האם האנס עדיין מסתובב חופשי? האם היו מקרי אונס נוספים של אותו חשוד? האם החשוד אשם והתיק "סגור", ואיך כל זה ישפיע על המתח הקיים בין יהודים וערבים בתוך מדינת ישראל ובשטחים?
אם בפרקליטות ובזרועות החוק היו מבינים עוד בשלבי החקירה הראשונים את מידת הנפיצות של התיק והיו קובעים את סדר היום התקשורתי ומובילים אותו על ידי יזום תגובות והתייחסויות כמו גם תדרוך גורמי התקשורת, הם היו יכולים להקטין את חוסר הוודאות ולנהל את האירוע, ולא להתנהל ולהיות מובלים.
נכון שאת פסק הדין קובע בית המשפט, אבל אין ספק כי במקביל לזירה המשפטית ישנה הזירה הציבורית ושם כולם נשפטים, כולל גורמי אכיפת החוק השונים. במקרה הזה, למרות מורכבות הסיפור ואולי בשל מורכבותו - יחסי יהודים ערבים, ילדה חרדית, אונס אכזרי ותיאורים נוראיים שלא משאירים מקום לדמיון - בעוד שבבית המשפט מועבר מידע ויש זמן לבחון אותו, להחליט מה אמת ומה שקר ולהגיע למסקנות לאור מכלול של ראיות, הרי שבזירה הציבורית המידע המועבר משופע ב"פייק ניוז" רב, וכמובן, כרגיל במחוזותינו -  פוליטיקאים ש"עושים סיבוב" על הפרשה. מידע מגמתי ובלתי מהימן דולף ורס"ן שמועתי מוסיף שמן למדורה שבוערת ממילא.
במצב הנוכחי - יש לקוות כי הפרשה לא תסתיים בגוף שייקח על עצמו את האחריות לנקמה, גם אם האנס הוא לא האדם המואשם בתיק הנוראי, פשוט משום שנראה שלאווירה הציבורית שנוצרה לא בטוח שיש גבולות.
אמנם הסיפור האמיתי הנדרש כאן לטיפול הוא הסיפור הטראגי והקשה של הילדה ובני משפחתה, אבל כלל הגורמים היו צריכים להיות יותר רגישים ולהבין כי לפניהם תיבת פנדורה שלאחר פתיחתה לא ניתן יהיה לסגור אותה. חוסר הטיפול בנושא מתחילתו, עשוי להביא להשפעות חברתיות רעות על החברה הישראלית כולה ופגיעה באמינות של גורמי אכיפת החוק במדינת ישראל שסובלים ממתקפות חוזרות ונשנות גם כך בימים אלו.
אופיר שפיגל הוא יועץ תקשורת
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מביך לגמרי (ל"ת)
  אורן 26/06/2019 17:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור