דעות

הדר גולדמן על מחאת האמנים: "פחדנים, אף אחד לא רוצה להיות 'תיקי דיין' הבאה"

הפרסומאי הוותיק חושב שאמני ישראל הגיעו עם אפס הרתעה לימי הקורונה וקורא לתחנות הטלוויזיה, הרדיו ואתרי האינטרנט לתמוך באמנים ולהחשיך מסכים: "פוליטיקאים מבינים רק כוח, הגיע הזמן לתת להם את זה"
 
הדר גולדמן |  18
הדר גולדמן
כשהוצע לווינסטון צ'רצ'יל לקצץ בתקציב התרבות על מנת להשתמש בעודפי הכסף לחימוש הצבא בזמן מלחמת העולם השיב: "אז עבור מה נילחם?!"
מגיפת הקורונה מבליטה קבוצות לחץ מגזריות כמו תעשיית התעופה, הקמעונאים, מסעדות ובתי קפה וכו'. לא שקבוצות אלה נהנות מעדנה כלכלית, אך הן בהחלט נשמעות, תקשורתית בכלל ומעל במת הפוליטיקה בפרט. מרמת ראש הממשלה, עבור בשר האוצר ועד לשאר יושבי הפרלמנט. וכן, קבוצות הלחץ הללו מקבלות וקיבלו מענקים קטנים ואף שבו לעבודה. כלומר, החוק מאפשר להם לשוב לעבודה, למרות שחלק ניכר מהם אין לו לאן לשוב. אבל זוהי סוגיה שונה.
הקבוצה שנפגעה אנושות והיחידה שלא מאפשרים לה לשוב לעבודתה שבשגרה היא האומנים. הלוגיקה המעוותת היא שאסור להתקהל במקום סגור מעל 250 בתחילה ובקרוב עד 100 אנשים. בו בזמן, ששמחות כגון חתונות וכו' כן מתקיימות, כמו גם בתי קפה ומסעדות. נשאלת השאלה מדוע כל הנ"ל כן ורק התרבות לא?
שאלה מצוינת והתשובה ברורה: זוהי הקבוצה החלשה ביותר בישראל!
הסיבות לכך מגוונות וארוכות שנים: מבחינת הממסד הפוליטי, מדובר בקבוצה קטנה יחסית אשר נתפסת על ציר המרכז שמאלה במפה הפוליטית. (לא בטוח שזה נכון) בתוך אקלים ימני. לדעתי הסיבה המרכזית לחולשתה של הקבוצה הזו היא פחדם של האומנים לאורך השנים. אף מוזיקאי לא מביע עמדה חברתית או ביקורתית פוליטית רחמנא ליצלן. הם פוחדים. איני שופט אותם, רק מתאר תמונת מצב.
 
קראו עוד ב-ice
קחו את כל הרוקרים שלנו, הדבר הקיצוני ביותר שיעשו הוא לדגמן חזרה בתשובה. השוק המקומי קטן. אבוי אם תיתפס שמאלני רכרוכי עוכר ישראל. שחקני התיאטרון אינם רוצים חלילה להיות "תיקי דיינים" השם ירחם. לא ילהקו אותם לפרסומות ולא יחלטרו. אותו כנ"ל עם שחקני קולנוע. על אומנים פלסטיים איני מעז לדבר. רובם ממש עניים מרודים.
וכך, עם אפס הרתעה הגיעו אומני ישראל למשבר הקורונה. אף אחד לא סופר אותם. אני מתבונן ומתבייש. אין לי מושג איך תאורנים, אנשי סאונד, במאים, מפיקים, מוזיקאים, שחקנים, וכל מי שבעיקר עוסק במלאכת ההופעות החיות יתקיימו בחודשים הקרובים ואילך. אין לרובם ביטוחים. חלק ניכר מהאמרגנים והסוכנים לא דאג להם לביטחונות כלכליים.
אם הקמעונאים לא יפתחו את החנויות, לא יהיה לעם ישראל היכן לרכוש את צרכיהם המיותרים. על מה יאיים התאורן? על מי? אני חושב שאת מחאת האומנים יש להרחיב משמעותית. לצרף את תחנות הרדיו והטלוויזיה. הלא רוב התוכן שם הוא תוכן של אותם אומנים. הייתי קורא לצינורות המדיה הדיגיטלית ובכלל לשתף פעולה ולייצר הדממה. בואו נראה איך אנו מסתדרים ללא מוזיקה, סדרות בטלוויזיה, קולנוע וכו''.
פוליטיקאים מבינים אך ורק כוח והגיע הזמן להרגיש את עוצמתם של אומני ישראל. איך אמר ניטשה: "ללא מוזיקה, החיים היו שגיאה". 
תגובות לכתבה(18):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 16.
  רק זו הדרך
  יוסי 07/2020/11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אך דומני כי הסולידריות והאינטגריטי מתו עוד בטרם הפאנדמיה..(מלבד יחידי סגולה בודדים...) כך שהאופק הוא אפל.. תיאטראות יהפכו לאתרי אולפני ריאליטי ,ועידות פריימריס,בתי כנסת , והיכלי תרבות לאולמי ״ ארועים״ ושמחות והמילה ״ פילהרמונית ״ תהפוך לבדיחה על שמאלנים ..האם נכדי ייזכו עוד לראות יצור ששמו ״ תיאטרון אמיתי ״ ? רק אם יצחיקו אותם..
  סגור
 • 15.
  סדר בתאטרון בארץ
  נשבר לי 07/2020/06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לפני שמונה עשרה שנה אני וחברי בתיכון ל''אומנויות'' סיימנו בית ספר 37% מאתנו כבר היו עם חוזים בהוליווד השאר הלכו ללמוד תאטרון בארץ וחלקנו לצבא. אחרי שלוש שנים של לשתות חול ולאכול בוץ ב''ניסנית/עזה'' יצאנו לחופשי. בתקופה ההיא כבר 67% מהשכבה שלי כיכבה על במות בברזיל באמריקה באירופה ולא רק ה''שחקנים'' היו שם נגנים ואנשי קולנוע . אתם מדברים על תרבות כאילו היא התחילה פה בארץ לפני עשור. אנחנו אחת מהמדינות עם התרבות תאטרון הכי מפותחת ועתיקה שיש אנשים עלו מהשואה בהחבא בשביל לייצר פה תאטרון ,מדינת ישראל מייצרת שחקנים כבר למעלה משמונים שנה!תשאלו את מושונוב איפה הוא למד ועם מי ומי הייתה המורה שלו. ואז נכנסו לעסק הזה כל מיני עסקנים וכולירות , אנשים קטנים עם מחשבות גדולות שלא מתאימות לראש הקטן שלהם והם השמידו את הרצון לייצר תרבות פה . פשוט בעבודה סיסטמתית ויפה, כמו ניתוח לבקע בטבור . קיצצו רמסו קילקלו את המערכת עד שהיא נהיית מושחטת משוחדת ומפחדת . תשאלו שחקנים ''בוגרים'- והם יגידו לכם שהם ''מפחדים'' לדבר. לא מביבי הם מפחדים מהקמרי, מ''הבימה'' וכו' כי בסוף את הכסף הם משלמים . וככה סותמים פיות.
  סגור
 • 14.
  יאללה, לכו ויפה שעה אחת קודם
  ניר 07/2020/05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בגלל הלחצים המטורפים של אותן קבוצות שציינת יש לנו עכשיו כל שני חמור, אם יפתחו הופעות ללא הגבלה, נגיע לאלפי חולים ביום בקרוב ואחר כך עשרות אלפי אבל מה איכפת לכם
  סגור
 • קצו כל הקיצים
  תתעורר 07/2020/06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בלי תרבות איפה היית ואני מסכים שזה לא רלוונטי לדבר על ''פתיחה'' עכשיו אבל המילים שלך אדוני הן קצת משפילות ומורידות ובתקופה כזאת שכולם סובלים אלוהים בודק אותנו . שים לב למילים שלך כי הן משפיעות.
  סגור
 • 13.
  רביב
  חיים 07/2020/03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אף אחד לא מפחד.אצלך אים לא מדברים שררה על הממשלה הוא לא בסדר.
  סגור
 • 12.
  הדרי, אנחנו משקשקים. איך נחיה בלעדיכם?! (ל"ת)
  ארז 07/2020/03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 11.
  חחח. הדר עשיר אז מבחינתנו חשש לפרנסה לא קיים
  מיכה אלי 07/2020/03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ואז קל לשפוט אחרים, שצריכים לדאוג לפרנסה כדי להתקיים
  סגור
 • 10.
  פופוליסט
  טוביה 07/2020/03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שוב יש מי שמקונן על מר גורלם של אלה המכונים בפי התקשורת" אומנים". להשחית כל כך הרבה מילים על קבוצה שולית שהנזק שנעשה לה זעיר.בה בעת להתעלם מתעשיית התיירות שקרסה לחלוטין. שהיקפה מגיע לרבבות מושבתים ואין כלל אופק שיקומי.תעשייה שהערך המוסף שלה למדינה ולחברה, עולה מאות מונים על מה שאותה קבוצת השוליים,מסוגלת ליצר.
  סגור
 • 9.
  רק בישראל
  יועז 07/2020/03
  הגב לתגובה זו
  5 0
  רק בישראל מי שאין לו עבודה בתחומו לא יחפש תחום אחר על מנת לשרוד ולקיים את משפחתו רוצים לשבת בבית לבכות על מר גורלם להתלונן שהמדינה לא מקיימת אותם במקום לקום ולומר אם אין אני לי מי לי ולחפש עבודה כל עבודה כי כל עבודה מכבדת את עובדיה
  סגור
 • 8.
  הפרד ומשול
  יונתן 07/2020/03
  הגב לתגובה זו
  0 1
  זה לא קשור למוזיקאים או לשום דבר אחר, אומנם המוזיקאים ואנשי הבמה נכון להיום הכי סובלים מהמצב אבל הבעיה היא לא זאת. הבעיה היא עצמאים עובדים במדינת ישראל מחוייבים לשלם ביטוח לאומי ולא מקבלים בעבורה שום דבר. לא ימי מחלה לא חופשות ולא כלום. אז כשמגיע מצב כזה מן הרואי שביטוח לאומי ידאג לשלם משכורות בדיוק כמו שכיר שמאבד את עבודתו ומקבל דמי אבטלה. בנתיים הממשלה הצביעה נגד, וזה ברור כי הרי אין שום גוף שמאחד את כל העצמאים ביחד אז הם לא רלוונטיים כי אין להם השפעה על כלום.
  סגור
 • 7.
  פחדנים. מעדיפים למות מרעב,אבל לא לצאת
  מאוכזבת 07/2020/03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לרחובות ולהלחם על המדינה ועל הפרנסה שלהם. מוצאים לעצמם חלטורות כמו טיטי הסתומה שעשתה בכוונה מסיבה ואף אחד לא היה מוגן.או עומר אדם ועוד. מצידי,כל מי שסותם את הפה ונותן למצב להמשך,שיתפוצץ!
  סגור
 • 6.
  שינוי כיוון
  מישהו 07/2020/03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כנראה שצריך לשנות כיוון .להתחיל לחשוב איך מתפרנסים יותר מריחוק ע"י המדיה הדיגטלית.כשל המערכת נרתמת לחשיבה מחודשת. היום יש הרבה שמתפנסים יפה מהמדיה הדיגטלית. כוחבי רשת. חיים יפה.
  סגור
 • 5.
  כתבה בדיחה?
  רן 07/2020/03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המוסיקאים לא מביעים עמדה פוליטית? אולי בערב הסעודית פה בארץ הם לא מפסיקים לברבר להשמיץ ולהביע את דעתם בכל כלי התקשורת רק כדי להשאר רלוונטים ובתודעה, הרוויחו לטווח קצר אבל עשו לעצמם נזק ובצדק לטווח רחוק.
  סגור
 • 4.
  " אף מוזיקאי לא מביע עמדה חברתית או ביקורתית פוליטית"
  עמי 07/2020/02
  הגב לתגובה זו
  4 3
  איך זה מסתדר עם המשפט "מדובר בקבוצה קטנה יחסית אשר נתפסת על ציר המרכז שמאלה במפה הפוליטית." אם אין להם אמירה או עמדה איך אתה יודע שהם בשמאל? בקיצור - בלבול שכל . כל אחד כותב היום בפייסבוק,טוויטר, אינסטגרם וכו' את כל אשר על ליבו, מימין ומשמאל. גם אמנים, מוזיקאים וסופרים . ויש הרבה ביקורת, לא צריך להיות עיוור לדברים
  סגור
 • 3.
  פשוט צודק.
  לירון 07/2020/02
  הגב לתגובה זו
  6 2
  לצערי במדינה שלו מבינים רק כוח. תשאלו את מר ויזה..
  סגור
 • 2.
  מדויק. (ל"ת)
  אור 07/2020/02
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 1.
  רעיון לא טוב
  ליאור 07/2020/02
  הגב לתגובה זו
  6 0
  השבתה שכזו רק תוכיח את חולשת התרבות הישראלית כשרוב הציבור צורך בעיקר סדרות מחו"ל, סרטים מחו"ל, מוזיקה מחו"ל... השבתה של התרבות הישראלית רק תוכיח את חולשתה
  סגור
 • כן להחשיך מסכים
  אברהם 07/2020/07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם כך התרבות דמיקולו לא יפריע לאף אחד
  סגור