דעות

ראש עיריית בת ים: "אסור להפקיר את בעלי העסקים בעיר"

על רקע התפרצות הגל השני, מסביר צביקה ברוט את הרציונל מאחורי המגבלות שהוטלו על העיר, מספר איך השפיעה סיירת הקורונה על התנהגות התושבים, ודורש מהממשלה לפצות את בעלי העסקים  
צביקה ברוט |  3
צביקה ברוט (צילום ראובן קפוצ'ינסקי)
אחריותו של ראש העיר היא לדעת לקבל החלטות לטובת כלל התושבים, גם אם אלו אינן פופולריות. התפרצות הגל השני של הקורונה בבת ים, היא דוגמה מובהקת לסיטואציה כבדת משקל המחייבת נקיטת מהלכים בהיקף משמעותי, כששמירה על בריאות הציבור עומדת בראש סדר העדיפויות.
כעיר המבוגרת ביותר בישראל, בה שיעור האוכלוסייה בסיכון גבוה פי שתיים מהממוצע הארצי, אנו נדרשים להיות כל העת עם היד על הדופק. במהלך השבועות האחרונים זיהינו התרופפות ניכרת בציות להנחיות, שהובילה לזינוק במספר הנדבקים בשורה של מוקדים בעיר - חופי הים, סופרמרקטים, מסעדות ובתי קפה, בתי כנסת ומוסדות חינוך. מדובר בהתפרצות רחבה, שאינה נחלתה של שכונה או אזור מסוים, והיא מתרחשת למעשה כמעט בכל רחבי בת ים. מספר הנדבקים שעמד בראשית החודש על פחות מ-30, טיפס במהירות וכבר חצה את ה-250.
 
קראו עוד ב-ice
מצב עניינים שכזה, מחייב מענה מהיר ויסודי - על כן נכנסו לעובי הקורה והכנו מתווה שנועד לבלום את ההתפרצות. היות והנחיות הממשלה לא תמיד מותאמות לאופי הערים הרלוונטיות, גיבשנו בבת ים הנחיות מתונות יותר, שלא כוללות סגר מלא, ומתכתבות עם מצבה של העיר. וכך, בניגוד לנוהל שהשתרש בישראל בימי הקורונה, הבאנו למצב שהמושכות הפעם הן בידי העירייה ולא בידי המדינה - ולכך יש משמעות דרמטית. בסופו של דבר מה שנכון לעיר אחת לא בהכרח מתאים לעיר אחרת, ובמקום לקבל תכתיבים מלמעלה, צעדי המנע בהם אנו נוקטים (כמובן תוך דיאלוג רציף עם המטה לביטחון לאומי ומשרד הבריאות), הותאמו בדיוק לאופייה הייחודי של העיר. אני שמח שהממשלה קיבלה הפעם את המלצותינו (ברובן, לא במלואן), ולא להיפך. שיתוף הפעולה הזה הוכיח את עצמו בשטח, בפעולות אקטיביות ולא בישיבה חסרת מעש.
את המתווה, שתקף בשלב הראשון עד יום שישי הקרוב, מנחה רציונל ברור: לשמור על בריאות התושבים מבלי לשתק לחלוטין את הפעילות הכלכלית בבת ים, ולאפשר לעיר לשמור על שגרה עד כמה שניתן. הקפדנו על מהלכים מדודים ומידתיים, ועיקרן הגבלת התקהלויות עד עשרה אנשים, מעבר מקיום התפילות בבתי הכנסת למרחב הפתוח, השארת תלמידי כיתות ה'-ו' בבתים וסגירת חופי הים העירוניים בשעות השיא לאורך סוף השבוע. 
כדי להביא לאכיפה אפקטיבית ולהגביר את הנראות בשטח, לצד השיטור והפיקוח העירוני, ושוטרי מרחב איילון שמלווים אותנו, הקמנו סיירת קורונה. את הסיירת מאיישים עובדי עירייה ממגוון רחב של מחלקות ואגפים השוטפים בימים האחרונים את הרחובות. גם יחידת הרחפנים העירונית נכנסה לפעילות בקצב גבוה והיא מספקת תמונת מצב עדכנית מהאוויר. אם בימים הראשונים להגבלות נרשמו קרוב ל-100 דוחות מדי יום, הרי שמספרן של אלו יורד בהדרגה - וזאת כי התושבים מתחילים לשנות גישה ולהפנים  שהקורונה שוב כאן ועליהם להתנהג בהתאם.   
לצמצום מקרי ההידבקות, הרחבת מעגל הבדיקות הוא קריטי. זו הסיבה שיחד עם קופות החולים הקמנו מתחמי בדיקות בדרייב-אין שבחניון מלון קולוני ביץ' ובאיצטדיון. שיתוף פעולה עם בית החולים וולפסון, יאפשר במקרי הצורך את הליך מזורז של קיום בדיקות וקבלת תשובות תוך שעות ספורות.
אפקט משולש
היום, בפרספקטיבה של חמישה ימים מאז נכנס המתווה לתוקף כבר ניתן בפירוש לומר, צעדי המנע וההגבלות התבררו כמצילות חיים, והן מייצרות אפקט משולש: נוכחות דלילה במוקדי התקהלות, עלייה בהיענות הציבור להוראות - ולא פחות חשוב, פגיעה מינימלית במשק העירוני. ועדיין, את בעלי העסקים בבת ים אסור להפקיר, אני כבר פניתי אל שרי האוצר והפנים בדרישה לפצותם את על הנזק שנגרם ועוד עתיד להיגרם להם במהלך השבוע. העירייה מוכנה גם לספוג את עלויות הארנונה בזמן ההגבלות, בשאיפה כי המדינה תגלה גמישות ותסכים ללכת לקראת בעלי העסקים ולפטור אותם מתשלום.
מתי תמוגר הקורונה עוד מוקדם לקבוע, מה שבטוח הוא שהמגפה יצרה מציאות חדשה. אנו נמצאים כעת בתקופה מורכבת המחייבת התאמה לכללי משחק שונים ממה שהכרנו. כולנו באותה הסירה, וכדי לצמצם את התחלואה ולהחזיר את בת ים לסטטוס של עיר ירוקה, נצטרך להתנהל בשיקול דעת, רגישות וסולידריות. ידענו להתמודד בהצלחה עם הגל הראשון, ואם נשמור על אותה המתכונת, נאחד כוחות וניישר קו עם ההנחיות,  גם את הגל הנוכחי ננצח. 
*הכותב הוא ראש העיר בת ים
 
 
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כרמל שאמה זה בשבילך
  ניר 07/2020/02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה מוזמן לקרוא וללמוד.
  סגור
 • 2.
  העסקים בטיילת דיממו בסופש האחרון (ל"ת)
  עצמאי 07/2020/01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  ראש העיר הטוב בבת ים בכל הזמנים.
  בתימי 07/2020/01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הכי חשוב לא מושחת! צעיר ורעב. המשך כך גאים בך.
  סגור