דעות

איגוד המובטלים: "נמאס לנו לרדוף אחר הפירורים של ביטוח לאומי"

משבר הקורונה הביא ציבור חדש של נפגעים שמרגישים מקופחים. עכשיו הם מתאגדים ויוצאים למאבק משותף: דורשים מענק קורונה בגובה 100% מההכנסה לפני המשבר. האם זה יצליח להם? זה תלוי רק בכם
יואב הראבן |  9
איגוד המובטלים (צילום פייסבוק)
"שוויונו האצילי של החוק אוסר על עשירים ועל עניים כאחד ללון תחת גשרים, לקבץ נדבות ולגנוב לחם", אמר באירוניות אנטול פראנס. בהתמודדות הממשלה עם המשבר הכלכלי שפוקד אותנו אני רואה את אותה אצילות, היא מפקירה את כולם בצורה שווה. אולם משבר הקורונה פגע קודם כל בחלשים ביותר בחברה.
רוב העובדים שפוטרו בעקבות הקורונה הם עובדים בשכר נמוך. ההכנסה הממוצעת של עובד שהוצא לחל"ת היא 4500 שקלים, וזה אם בכלל הצליח לעבור את משוכת הטפסים בביטוח הלאומי. לצידם, בקרב העצמאים, נפגעו באופן הכי קשה בעלי העסקים הקטנים והפרילנסרים, שממשיכים לקבל הבטחות שווא ו"פירורי" מענקים.
מאז חודש מרץ גם אני מובטל. עבדתי שלוש שנים כפקיד קבלה בבית מלון קטן בירושלים. מכל משכורת הפרשתי מיסים למדינה, מתוך אמונה שהיא תקיים את חלקה בחוזה הלא-כתוב שנכרת בינינו, ותגן עליי במקרה שיפקוד אותי משבר כזה. כבר ארבעה חודשים אין לי תלוש משכורת, ואני מקבל דמי אבטלה בסכום של 60% מהמשכורת שהייתה לי. אלה היו ארבעה חודשים בהם שכר הדירה נותר על 100%, החשבונות החודשיים נותרו על 100% והקניות בסופר – גם הן – עדיין עומדות על 100%.
אגיד זאת בצורה הכי ברורה שיש – אי אפשר לחיות מ-60% הכנסה. גם לא מהתקרה של 80% דמי אבטלה וגם לא ממענק חד פעמי לבעל עסק קטן. אם אני, כסטודנט בן 25 ללא ילדים, מרגיש ככה – אז אפשר רק לדמיין באיזה סיוט חיים מובטלות ומובטלים שצריכים להחזיק משפחה בתקופה כזאת, או חלילה קרוב משפחה חולה. כשהמדינה הורתה לכל העסקים להוציא את העובדים לחל"ת, אי שם בחודש מרץ, לא דמיינתי שיעברו ארבעה חודשים כאלה בהם אנחנו נמשיך להידרדר, והמנותקים בשלטון ימשיכו להתעסק בג'ובים ובמשרדים המומצאים שלהם, בניתוק מוחלט מהעם.
ניסיתי לחשוב מה אפשר לעשות. אנחנו כמעט מיליון מובטלים והממשלה מתעלמת מאיתנו ומפקירה אותנו לרדוף אחרי פירורים מהביטוח הלאומי. התבוננתי ימינה וראיתי את ארגון המורים נלחם מול שר החינוך, התבוננתי שמאלה וראיתי את העו"סים פותחים בשביתה. הנקודות התחברו לכדי הבנה שכדי לגרום לשלטון להסתכל עלינו צריך לבנות כח ולאגד את מיליון המובטלים. במקביל התחילו לצוץ בקבוצות פייסבוק שכירים ועצמאים שנמאס להם לשתוק. דיברנו והחלטנו להקים את איגוד המובטלים. לא איגוד של בעלי מקצוע מסוים, אלא איגוד של כל מי שנפגע מהמשבר הכלכלי והמדינה הפקירה אותו, שכירים ועצמאים כאחד. 
התחלנו להפיץ את הרעיון ולאחר פחות משבוע אנחנו כבר עומדים על 2000 מובטלים ומובטלות, מכל הארץ ומכל קבוצות האוכלוסייה, שנרשמו לאיגוד. זאת רק ההתחלה. בקרוב נהיה עשרות ומאות אלפי מובטלים, שכבר לא יושבים בשקט ומתפללים למענקים, אלא דורשים אותם כאן ועכשיו.
אז מה אנחנו דורשים?
אנחנו דורשים מענק קורונה חודשי לשכירים ולעצמאים בגובה 100% מהכנסתנו לפני המשבר. אף אחד מאיתנו לא בחר להיות מובטל, ואין לנו שום עבודה לחזור אליה. אם ההוצאות שלנו ממשיכות כרגיל – אין שום סיבה שההכנסות שלנו ייפגעו, אפילו בשקל.
בנוסף אנחנו יודעים שלא רק מובטלים נפגעו ממשבר הקורונה. אנחנו דורשים מהממשלה להעניק סיוע מיוחד לאוכלוסיות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, להגן על שוכרי דירות שנמצאים על סף פינוי ולהעלות את קצבת הנכות וקצבת הזקנה.
החודשים האחרונים הוכיחו שכשאנחנו לבד – אף אחד לא סופר אותנו שם למעלה, אבל כשאנחנו מתאגדים ויוצרים כח – הם לא יכולים יותר להתעלם. הירשמו עכשיו לאיגוד המובטלים והצטרפו לפעילות. זה המאבק של כולנו!
להצטרפות לאיגוד המובטלים: https://bit.ly/2O3T6ZW
תגובות לכתבה(9):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  אין גבול
  גלית 07/2020/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין גבול
  סגור
 • 8.
  עם כל הצער שבדבר.
  אליהו 07/2020/18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל עבודה בה יש התקהלות משמעותית,בעקיפין או במישרין עתידה לוט בערפל. אין סיבה שהממשלה תתן לעשרות אלפי עובדים משכורות בחינם. אף אדם בעולם לא שמח ולא רצה או בחר את המצב החדש. האם זו בהלה אמיתית? בכלל לא משנה. התוצאות מדברות בעד עצמן. מליוני מובטלים בעולם. אז.... חפשו מקור פרנסה חדש. ולשמחתכם יש,בסופר,בבניה,חקלאות למוכשרים בתחום החינוך,המחקר ועוד. קבלת כסף חינם זו חזירות.
  סגור
 • 7.
  למה אתם לא מדברים על הבטחת הכנסה1650שח
  שאול 07/2020/17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני חותם בלישכה כדורש עבודה במדור הבטחת הכנסה לא אתם ולא הממשלה מזכירים אותנו קשה לחיות בסכום כזה1650שח זה ביזיוןאתם מדברים רק על חלת ומובטלים איפוא אנחנו קיבלנו רק 500 שח פירורי עוני מקווה שתזכירו גם אותנו תודה
  סגור
 • 6.
  הבטחת הכנסה 2800 שקל למשפחה עם ילדים
  הבטחת הכנסה 2800 שקל 07/2020/17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה אנחנו נרקומנים או משפחה 2800 שקל לקיים משפחה לא כואב לכם לא מדברים על זה מה זה החוצפה הזאתתתתתת
  סגור
 • 5.
  מאבקכם אינו צודק
  ולואי שתצליחו 07/2020/17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תנסו, אולי תצליחו.. אבל מאבקכם אינו מוצדק.. כולם שילמו ביטוח לאומי כדי שבזמן הסיכון הם יקבלו אבטלה לפי אחוזים.. בכדי לקבל 100% מההכנסה, היית אמור לשלם פי שניים ביטוח לאומי.. ישנו איזון בין מה ששילמתם לבין מה שאתם מקבלים
  סגור
 • 4.
  גנבים
  אלי 07/2020/17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדינת פח מושחתת.נותנים אבטלה מקסימום 75% מהשכר.אני הרווחתי 5000נטו בקושי והיום אני מקבל אבטלה 3400שקל.בושה לממשלת פח.
  סגור
 • 3.
  צודק לגמרי
  רייצ' 07/2020/17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא אמיתי שאני שפית במקצוע אין לי חזרה לעבודה בחודשים הקרובים אני אמא למשפחה מרובת ילדים יש לי ילד חולה שמקבל טיפול ביולוגי ולא זכאי לקצבה אני ובעלי מתעסקים באוכל שנינו נפגענו שיעריכו את החל"ת ויתנו לנו את הקצבה שמתאימה לנו בנוסף שיעזרו לנו בקצבאות לימודים כמו כל מובטלמספיק גמרו אותנו צריך להתחיל הכל מההתחלה אין מצב שעם המצב אני אחזור לעבודה לפחות לא החורף הזה
  סגור
 • 2.
  הכל טוב ויפה
  שימי 07/2020/17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ההכנסות שלנו כמובטלים באמת ירדו ל60-70% מההכנסה, אבל מה קשור לדרוש העלאת שכר הנכים וקצבת זקנה? כמובן שהם צריכים, אבל מה הקשר לאבטלה ולקורונה? תתעסקו בעיקר. גם ככה להשיג דמי אבטלה מלאים זה יעד קשה בפני עצמו.
  סגור
 • 1.
  למה רק 100 אחוז
  דור 07/2020/17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צריך מענק קורונה של 200 אחוז מהשכר זה יתמרץ אנשים להיות מובטלים
  סגור