דעות

מנכ"לית דבי תקשורת: "מכחישי הקורונה חייבים להפסיק לקבל במה בשם ה'איזון' והרייטינג"

בכל מלחמה מתגלה נכונות הציבור לפעול על פי הוראות הגורמים המוסמכים, אלא שהפעם הקשר מולו הופקר. כדי לשקם את המצב צריך מערך הסברה לאומי - וגם להילחם במכחישי המחלה שעוד יביאו לאבדן האמון במארחיהם מהתקשורת

איה אחימאיר |  11
איה אחימאיר, מנכ"לית דבי תקשורת (צילום יח"צ)
הגל השני שתוקף אותנו מעיד על קריסה של התשתיות הציבוריות. אלו לא רק מערכי הבדיקות או קטיעת שרשראות ההדבקה. משהו במערכת היחסים העדינה בין ממשלה לציבור נשבר בצורה שקשה לראות איך ניתן לתקן בטווח הנראה לעין. ראש הממשלה מתגאה, בצדק, על צעדים מוקדמים שהממשלה נקטה למניעת התפשטות הנגיף בגל הראשון, אולם סגירת הגבולות והטלת מגבלות תנועה אינן מספיקות. הממשלה הפקירה את הזירה החשובה ביותר: הקשר עם הציבור.
התמודדות עם אירוע בסדר גודל כזה דורש, לפני הכול, שיתוף פעולה מלא של הציבור. בלי זה לא יעזרו כל הסגרים והמגבלות שבעולם. אנחנו לא סין, כאן לא מרתכים דלתות של בניינים והאזרחים לא יעצרו את חייהם בהישמע הפקודה. לטוב ולרע, הציבור הישראלי בכללותו קנאי לחירותו ועצמאותו, מאמץ את החוצפה כערך חיובי ונוטה שלא להאמין אוטומטית לכל מה שנאמר לו. התכונות האלו בדיוק הפכו אותנו לאומת הסטארטאפ ומזינות את התרבות שלנו. 
לצד כל התכונות האלו, יש לציבור בישראל תכונה נוספת, ייחודית, שאמורה הייתה להעניק לנו יתרון משמעותי וגם שיחקה תפקיד מכריע בהתמודדות עם הגל הראשון: התגייסות במצבי חירום. אנחנו למודי קרבות ואסונות, כל העורף חזית והציבור מתורגל, לצערי, להישמע להנחיות ביטחוניות. בכל מבצע גדול או מלחמה מתגלים מחדש הערבות ההדדית והנכונות לפעול על פי הוראות הגורמים המוסמכים, אחריות אזרחית והתגייסות מוחלטת למען המטרה. אנחנו פוגשים את ההתגייסות והנתינה גם בנושאים חברתיים, כמו עשרות האלפים שמתנדבים לסייע לנזקקים, שתורמים איברים ושמשקיעים מזמנם וכספם למען האחר.
איכשהו, את התשתית החברתית והאנושית המופלאה הזו הממשלה לא הצליחה לרתום למען המאבק החשוב והקשה ביותר בשנים האחרונות. מנהלי חברות רב לאומיות שפועלות בישראל מדברים תמיד על היתרון האנושי שלנו, אבל כאן מתעלמים. הציבור הישראלי התבקש לציית, לא לשאול שאלות ולא לחשוב. דיברו אליו ולא איתו. הפחידו מבלי להסביר, איימו ונזפו. זה עבד, איכשהו, פעם אחת. זה לא יעבוד שוב.
 
קראו עוד ב-ice 
כדי לשקם את האמון – ההדדי – בין הציבור והממשלה ולגרום לכולנו להקפיד על ההנחיות שיביאו למיגור המגיפה נדרשים שלושה צעדים. הראשון הוא להקים מערך הסברה לאומי, שישרתו בו אנשי מקצוע וירכז את הקשר עם הציבור. "נחמן שי" של ימי הקורונה, חסר פה מסביר לאומי. דמות סמכותית ומיודעת, גוף שייקח אחריות ויפיץ מידע אמין, בדוק ומנומק.
הצעד השני הוא מלחמה בפייק ניוז, במידע הכוזב ובמכחישי המחלה. התופעות האלו, שהפכו לחלק בלתי נפרד מהחיים בעת הזו, גורמות נזק אדיר. הבעיה הגדולה עם חדשות כזב היא לא שאנשים מאמינים להן, אלא שהם מפסיקים להאמין לכל כלי התקשורת. זה מצב מסוכן, כי עיתונאים מקצועיים ממלאים תפקיד חשוב ביותר בתיווך והנגשת המידע לציבור ובחשיפת הכשלים בהתנהלות. מכחישי הקורונה חייבים להפסיק לקבל במה בשם ה"איזון" והרייטינג. מערך הסברה לאומי מתפקד יוכל להתמודד גם עם האתגר הזה. 
הצעד השלישי הוא שינוי השפה והתאמת המסרים לכל ציבור, בהתאם לתרבות שלנו, לא של טיוואן. גם כאן בולטת החשיבות בהקמת גוף הסברה, שיידע לדבר למשל לחרדים או לציבור הערבי בשפות ובצורות הנכונות להם. לצד זאת, הפוליטיקאים חייבים להרים רגע את הראש מעל סדר היום הפוליטי הקטן שלהם ולהפסיק לתקוף מגזרים ואוכלוסיות. האתגר הזה מחייב שיתוף פעולה וכולנו באותה סירה, אז אפשר לנסות, רק הפעם, להפיץ פחות שנאה. אל תדאגו, היא תמתין לנו בשקט עד שננצח.

הכותבת היא מנכ"לית קבוצת דבי תקשורת 
תגובות לכתבה(11):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  צריך להוריד את כל הנושא מהכותרות
  דייויד 07/2020/22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צריך להפסיק להתעסק בשפעת הזאת לטוב ולמוטב.זה זורע פאניקה מיותרת בציבור כל המספרים היומיים של הדבקויות.צריך להחזיר את המשק למתכונת רגילה עם כל ההגבלות והאיסורים הרלוונטים כי זה משתלט לנו על החיים .לחזור לשגרה אף על פי ולמרות הכל עם הרבה אחריות וזהירות של הציבור.לחזור לשכרה נתנו לזה יותר מדי במה ורעש וזה מוגזם.
  סגור
 • 8.
  מנכל"לית מסוכנת מאוד
  יעל 07/2020/21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בכלל אנשי תקשורת שתפקידם להעביר מסרים מתערבים יותר מדי איפה שהם לא צריכים להתערב. אי אפשר לשכתב מציאות ולשדר לכתוב על דברים רק כי הם שונים ונחשבים דיעה מנוגדת. זה כמו לתת טיעונים בעד רצח. הדבר היחיד שהכתבה בזו עושה זה מראה לרמת המשכל של אנשי התקשורת ולצערי ביחס לעולם אנחנו לא במקום טוב. אנשים רוצים להיות בפרונט בכל מחיר. אנשי התקשורת רומים להתפרסם בגלל פרובורציות. זה בדיחה.
  סגור
 • 7.
  מטומטמת לגמרי. מנסה לכפות את הונאת הקורונה בכוח על כולם
  אייל 07/2020/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חושבת שכולם מטומטמים. לא תצליח. צריך לראות את הסרט ונדטה כדי להבין. .
  סגור
 • 6.
  כבר איבדנו מזמן את האמון בתקשורת
  מיכל 07/2020/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לס הליצן ההזוי מופיע על כל במה, פרופ לפרמקולוגיה שכיהן רק 11 חודש כמנכל משרד הבריאות ועף משם, הוא האורים והתומים של חלק ארי מתושבי המדינה והתקשורת אחראית לכך. מעבר לעובדת היותה קובעת סדר יום ציבור,י התקשורת כבר מזמן איבדה את אמון הציבור ואינה נושאת כבר זמן רב בשום אחריות. כל צעקן, מסית, מגישים צרחניים שיורדים נמוך באופן ההתבטאות וצרות המוחין, מפיץ כזבים או הזוי אלה כוכבי התקשורת של היום. לא מפתיע שהרייטינג בצניחה, כבר אין טעם לצפות והדור הצעיר לא מכיר את המושג טלביזיה.
  סגור
 • 5.
  תגובה לגב' איה אחימאיר
  עו"ד שמואל שטיינר 07/2020/20
  הגב לתגובה זו
  1 1
  1.איני יודע מה הקשר המשפחתי של גברתי למגיש הטלוויזיה אחימאיר שהנו תומך ידוע בממשל ונמצא בפנל ימני חדשות הבוקר עם רסקין 2.אין כאן מכחשי קורנה, גברתי רומזת שפרופ' יורם לס ופרופ' מטות הינם מכחישי קורונה. יש להם דעה רלוונטית אחרת ומאוזנת, להתמודדות עם הנגיף והשלכותיו. שכן הקורונה הכלכלית מסוכנת יותר. 3. כאשר העובדות מוטות ומוטעות אז גם המסקנות מקורם בטעות והטעיה, ניהול המשבר על ידי רוה"מ מתחילתו היה גרוע מניבוי של 10,00 מתים מחד מאידך סגירת השמים עם סין ואי סגירת השמים של מה שהכניס את הקורונה לישראל טיסות מארה"C ורק חשש מעימות עם הנשיא המטורלל טראמפ מנע את הפעולה המתבקשת ועבור לעובדה שבמשך 6 חודשים לא הקימו כאן מערך אפדימולוגי והכל נעשה בשלוף בלי מודיעין ובלי העירכות ארוכת טווח והכישלון הבא של הממשלה שלך הינה אי העירכות לחודש ספטמבר שכולם יודעים שצריך לימוד מרחוק ובקפסלות והיערכות לוגיסטית מתאימה ועבור לכך שלא יהיו מספיק חיסונים של שפעת לא של קורונה כאשר הדרישה היא ל 8 מילון חיסונים ואין אפילו שמינית מכך. אז שלא תעבדי עלינו. 3.
  סגור
 • טען עוד
 • אין קשר
  יודעת 07/2020/20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין קשר לאותו אחימאיר ואין קשר לכתבה עם לס. זה נכתב ונשלח לפני שבכלל פורסמה. ריבוי הדעות חשוב מאוד לניהול המשברים שהולכים ומתרבים וכרגע לא מנוהלים בכלל. המאמר עוסק בצורך של כולנו לדאוג, לקחת חלק וגם לבקר. ממערך הסברה שצריך להיות מבוסס על נתונים, מידע, שיתוף וסיוע הדדי, דרך בניית אמון שנשחק עד דק כאשר לא מטפלים בזעקות השבר.
  סגור
 • 4.
  לא ראיתי עניים בהפגנות
  טל 07/2020/20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סטלנים שאהוד ברק מימן כדי להחליף שילטון דרך משבר עולמי
  סגור
 • 3.
  צודקת ב1000 אחוז.
  מרדכי 07/2020/19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  העם מבולבל המנהיג מבולבל ואנחנו חולים
  סגור
 • 2.
  ציפיתי למאמר ברמה קצת יותר גבוהה (ל"ת)
  דן 07/2020/19
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  תגובה מנומקת
  טלי מרקוס 07/2020/19
  הגב לתגובה זו
  3 1
  איה היקרה. מכירה אותך אישית והאמת היא שדי התאכזבתי מהשטחיות של הדברים. חשוב לשמוע את כל הדיעות. אישית לא מכחישה את הקורונה אלא חושבת שאין פה בארץ מגיפה ואין צורך לסגור את המשק. מבינה שלך יותר קל...לא אסרו עלייך לעבוד בעבודה שלך...ולא חששת לגורל ילדייך...אז זה יותר קל. תקשורת מאוזנת היא לא תקשורת מגוייסת שמטרתה שימלאו את רצון השלטון...היא לא מערך יחסי ציבור של השלטון וצריך להשמיע את כל הדיעות. ההחלטות של השלטון מלאים בפוליטיקה ואין באמת הסתמכות על אפידימיולוגים ורופאי בריאות הציבור. כשראש הממשלה סוגר את הים כי דרעי אומר לו שזה נראה כמו סרדינים...כשהוא מפטר יור ועדה כי בקשה נתונים אז באמת אבדנו...כשעוד ועוד רופאים לא תומכים בסגירת המשק...אז שלא נמחה? כשתהיה פה ממשלה שהציבור בראש מעייניה אז יהיו החלטות נכונות ושיתוף פעולה. ההסברה היא לא הבעיה...אלא המהות.
  סגור
 • בהחלט למחות
  תשובה מנומקת 07/2020/20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה. בהחלט למחות ולעשות כל מה שביכולתנו לדאוג להמשך חוסנה הכלכלי, הבריאותי והחברתי של ישראל. חוששת מאוד לגורל כולנו ויש צורך במחאה, ביקורת ומגוון דעות! דווקא בגלל זה צריך מערך הסברה כזה שיצטרך לתת את הדעת, נתונים, מידע אמיתי (ולא הנפצות של פוליטיקאים המבוססות על כלום ושיחות מסדרון). כאשר יש פגיעה באמון, יש אנרכיה וכדי לבנות אותו צריך להתחיל להתחייב להסתכל לציבור בעיניים ולתת לו תשובות. כפי שנכתב אנחנו לא סין, פה יש אנשים חושבים שדורשים תשובות ואי אפשר להטל בנו.
  סגור