דעות

נציבת מס הכנסה לשעבר: "מחאת המיסים נובעת מחוסר ההחלטיות שעלול להוביל למרי אזרחי"

אם הממשלה לא תיקח את עצמה בידיים מרי אזרחי הוא רק עניין של זמן. האזרחים מתקשים להאמין שכספי המיסים שלהם ילכו למקומות ראויים. עוד לא מאוחר לשנות את דרך הפעולה ולהחזיר את הגלגל אחורה
טלי ירון-אלדר |  5
טלי ירון אלדר (צילום תומר יעקובסון)
בימים אלה מתארגנות קבוצות דרך המדיה החברתית שקוראות למרד מיסים בצורות שונות. חלקן קוראות שלא לשלם את המיסים החלים עליהם, חלקן מבקשות להתארגן כקבוצה ולקבל הנחה על תשלום המס, וכיוצא באלה דברים. אחת היוזמות, שעלתה לאחרונה ופורסמה כאן בימים האחרונים, עוסקת בתשלום מס קיבוצי של מספר רב של אזרחים דרך גורם אחד, כדי שיהיה מדובר בסכומים גבוהים. יוזמה זו אינה אפקטיבית לדעתי. לא הסכום הוא העיקר - רשות המיסים אינה מתנהלת אחרת כלפי חייבים של סכומים גבוהים. העיקר הוא התופעה ומספר המצטרפים אליה ולא הסכום.
בעבר הרחוק מרד המיסים התבטא בכמות העסקאות במזומן שנעשו בלא דיווח לרשויות המס, תופעה שהיתה נפוצה. הרקע למרד המיסים בעבר נבע בעיקר משיעורי המס הגבוהים בארץ שהגיעו עד כדי 70% , והפכו את הדיווח לרשויות המס לא כדאי . תופעה זו יצרה אף תרבות של העלמת מס ואי דיווח כאידיאולוגיה. לפני כ- 17 שנים הופחתו משמעותית שיעורי המס בארץ כך ששיעור המס לא יעלה על 50%. רפורמה זאת הביאה את ישראל לשיעורי מס ממוצעים בעולם. בנוסף, בשנים האחרונות המערכת הבנקאית אינה מאפשרת הפקדות כספים שלא דווחו  - דבר המסייע באכיפת הדיווח. אך תרבות היא דבר שלא ניתן לשרש אותו באחת, ולכן, בתהליך הדרגתי בשנים האחרונות בשילוב הפחתת שיעורי המס והגברת האכיפה, פחות ופחות נשמע מרד המיסים המסורתי - "לא אדווח כי ממילא הרוב לא יישאר בידי".
מרד המיסים , העולה עכשיו, נראה שמקורותיו שונים בתכלית. אין המדובר במרד עקב שיעורי המס הגבוהים, שכן אין בארץ כבר שנים ארוכות שיעורים גבוהים. אולם התקופה האחרונה הראתה לנו שהמדינה מתקשה להחליט כיצד תפצה את האזרחים על הנזק שנגרם להם בעקבות הסגרים והקטנת הפעילות הכלכלית, ואם החליטה, הרי שהיא מתקשה לבצע, ואם כבר שילמה מידי פעם, היא גם מבקשת חזרה.
שלא לדבר על הקושי בקבלת ההחלטות לגבי מה נסגר ומה נשאר פתוח. במילים אחרות המדינה מגלה חוסר החלטיות, חוסר רגישות ולאזרח קשה להאמין שכספי המיסים שהוא ישלם ילכו אכן למקומות ראויים, ואם זה כך אז למה לשלם?
ומה יכולה המדינה לעשות במקרה כזה?
הפתרון הפשוט הוא כמובן להיות הרבה יותר ברור וממוקד בקבלת ההחלטות , להוציא אותן לפועל ולתת לפי מעט מגבלות ככל האפשר.
האם רשות המיסים יכולה לעשות משהו בעניין?
הרשות יכולה להטיל קנסות על מאחרים בתשלום ומאחרים בדיווח זו מערכת ממוחשבת מסודרת ומאורגנת.
האם ניתן להפעיל סנקציות פליליות בגין אי הדיווח? בתיאוריה ניתן אולם אם תופעה זו תהיה המונית לא יהיה מי שיעשה זאת והאכיפה הפלילית תהיה בררנית.
ניתן לראות זאת גם מאכיפת חבישת המסכות - לא הקנסות מרתיעים אלא ההבנה שזה לטובת כולם.
נראה שיש לראות בתופעה זו פעמון אזהרה לממשלה, שנו את דרך הפעולה שלכם שמא נראה פה מרי אזרחי, שאם יתבסס, נתקשה להחזיר את הגלגל אחורה.
תגובות לכתבה(5):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  מס הכנסה
  יהודה אריה 07/2020/26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חבל שנעלבת מס הכנסה לשעבר לא ציינה את הפטור הענק והלא מוצדק לנכים בשיעור 100 % בסך כ600000 ש"ח לשנה בגין הכנסות מודיעה אישית שיש להקטין
  סגור
 • 3.
  אחרי שגנבת זקנות בפורקס את לא מתביישת קצת טלי ? (ל"ת)
  גיל 07/2020/26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אולי כבר לא מתעסקת עם בינאריות? (ל"ת)
  בורסה 07/2020/27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מדוע יאיר נתניהו החי על חשבונינו יקבל 750 שח
  ש4לת תם 07/2020/26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרי יאיר יושן אוכל נוסע מהלה מאובטח על חשבון ה ציבור, אז מד וע שיקבל 750 שח?
  סגור
 • 1.
  האחריות של כולנו לשמור על המדינה.
  מרעי - הגליל 07/2020/23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כי אין לנו בית אחר.
  סגור