דעות

מנכ"לית מלונות פתאל: "אין סיבה להגבלות נוספות על ענף המלונאות"

החלת הגבלות נוספות על ענף המלונאות יגרמו נזקים משמעותיים גדולים יותר ואין סיבה אמיתית ליישומן. עד שיימצא חיסון, יש לאמץ את השגרה בצל הקורונה

אביה מזרחי מגן |  4
אביה מזרחי מגן, מנכ"לית פתאל (צילום אילן בשור, פייסבוק/רשת מלונות פתאל)
כשהקורונה נכנסה לחיינו לפני 5 חודשים עדיין לא חזינו את השפעתה. היום אנחנו יודעים שאין סקטור שלא נפגע ממנה כולל ענף התיירות שנפגע קשה. כשהבנו את ממדי הפגיעה היה ברור כי הענף זקוק לטיפול מיוחד מהממשלה, טיפול שעיקרו סיוע מיוחד, פטור ממסים, ארנונה ועוד.
היה ברור שלא רק אותם 40,000 עובדים המועסקים ישירות בענף יפגעו, אלא כ-150,000 איש נוספים, המועסקים בצורה עקיפה ייכנסו למעגל האבטלה.
כחודשיים לאחר שפתחנו חלקית את בתי המלון, ברור לנו שיש צורך להחריג אותם מהחמרת ההגבלות ולהשאיר אותם פתוחים בכפוף לתו הסגול. נתוני התחלואה בענף מעידים כי מתוך כ-290,000 אלף אורחים שהגיעו לנפוש בבתי המלון מחג השבועות ועד היום, 30 איש נמצאו מאומתים לקורונה (0.01%) ואין שום מידע על כך שנדבקו במלונות.
כלומר, אין קורלציה בין שיעור המאומתים במלונות לבין הצורך להחיל ההגבלות נוספות, שרק יגרמו לענף נזקים משמעותיים גדולים יותר ואין סיבה אמיתית ליישומן.
אנחנו המלונאים מקפידים על שמירת כללי התו הסגול בקנאות ומעודדים לא רק את צוות העובדים, שעבר הדרכות מיוחדות, אלא גם את האורחים לציית להוראות ולשמור על הבריאות.
אנו נמצאים במצב של אי וודאות אחת גדולה הנוגעת בכל תחום בחיינו, ככל שאנו מסתכלים קדימה לנסות ולהיערך לבאות, אין לנו תשובות. כמה זמן המשבר עלול לקחת, האם יהיה סגר נוסף, מלא או חלקי, האם מערכת החינוך תתפקד או לא, מה יהיו ההשלכות המיידיות על המשק, האם הענף שלנו יקבל סיוע או פיצוי ומהו אותו פיצוי.
בתוך כל התחושה של האי וודאות הזו יש תחושה של חוסר תיאום בין כל הגורמים האמונים על הטיפול במשבר, אין קישור ואין ניהול מתכלל. אבל לא פחות מעציב שאין הסברה ואין פנייה לציבור, נוסח: 'אנחנו ביחד כולנו וביחד נעבור את הקושי ונצא ממנו'.
 
מסיבות העיתונאים של הממשלה אינן הדרך ללכוד את תשומת הלב, במקום זה - פנייה לצעירים, על ידי מובילי דעה משלהם, פנייה לקבוצות שונות באוכלוסייה על ידי המנהיגים שלהם ובעיקר נתינת דוגמא אישית על ידי המנהיגים תעשה את העבודה - דבר שמחזיר אותי למלחמת המפרץ וגעגועים לנחמן שי הדמות הסמכותית שנתנה בנו ביטחון והגנה, עם או בלי מסכה על הפנים, וגרמה לאווירת סולידריות במדינה. וזה לא שהמשבר דאז לא לקח עמו שבויים, זה פשוט שבטחנו במי שניהל את המערכה וכתוצאה מזה, האווירה הכללית הייתה שונה. היינו אחראים כי הרגשנו שיש מי שלוקח אחריות עלינו.
 
בדיוק ההפך מהמשבר הנוכחי – אין שקיפות לציבור, החלטות נלקחות מבלי להסביר את הסיבות ומבלי לשתף את האזרחים – היעדר ההסברה גורר היעדר שיתוף פעולה.
 
ואנחנו? אנחנו המלונאים רק רוצים להיות חיוניים. לעבוד במקצוע שאנחנו אוהבים ומתמחים בו. אנחנו קשובים להנחיות וממהרים למצוא פתרונות יצירתיים ככל שניתן כשהקורונה מכתיבה את הקצב. פתרונות לא נורמליים בתקופה לא נורמלית, כי הרי ברור שמי שמנסה להיות נורמלי עכשיו, אין לו באמת תכלית.
ביום שני האחרון פורסם שתיאסר כניסתם ארצה של אנשים שאינם אזרחי המדינה עד תחילת ספטמבר, משמעות הדבר שהתקווה שתיירים יחזרו לפקוד את מחוזותינו בקרוב, נמוגה גם היא, או במילים אחרות, מלונות שהתבססו על תיירות נכנסת יישארו בינתיים סגורים.
וזה גורם ללב שלי להתכווץ. באמת. כי למרות האופטימיות, הכרת התודה על מה שיש, לעתים אני חשה שהיד קלה על הסגר. שליפת הנחיות סותרות, שמשתנות מרגע לרגע, מייצרות מצב של אי ודאות ומשפיעות על החזרתם או אי החזרתם של עובדים רבים למעגל העבודה. תוכנית הסיוע של הממשלה מבוששת לבוא..... והתמונה הכללית, כמו מגדל קלפים. כי כשהשמיים סגורים, חלק מהמלונות סגורים, מקומות הבילוי ריקים, אין עבודה לנהגי המוניות וככה, עוד ועוד נפגעים.
והקורונה? היא כנראה כאן כדי להישאר עד שיימצא חיסון או תרופה ולכן יש לאמץ שיגרה בצל הקורונה, וגילינו שאפשר, הבריכות המחולקות, הקפסולות במסעדות המלון, הנהלים שתרגמנו למעשים והצבע הסגול השולט.
הפכנו ליותר יצירתיים, סבלניים, למדנו לייצר פתרונות עם היגיון, התאמנו את עצמנו לכל מה שיכול לצמצם הדבקה.
בחרנו להחליף את המילה כעס בהכלה.
את צמד המילים לא ישים - במה החלופה?
למדנו לתת צ'אנס לרעיונות, הזויים ככל שיהיו, כי בתקופה הזויה שכזו, הרעיונות צריכים להיות הכי יצירתיים שיש.
אנחנו כאן כדי להישאר ולארח באהבה ולקוות לימים טובים יותר .
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  מס הכנסה
  יהדדה אריה 07/2020/28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הגיע הזמן לבטל או להקטין פטורים לא הגיוניים, שנחקקו בלחץ בודהיסטים, כמו הפטור לנכים 100% מהכנסות מודיעה אישית שתקראו כ600000 ש"ח לשנה. לדעתי יש לקיומנו יש להקטין פטורים מפורזים שנחקקו בלחץ בודהיסטים, כמו פטור לנכים 100% שמגיע לכ600000 שקל לשנה מהכנסות מודיעה אישית לדעתי לשליש מהסכום.
  סגור
 • 3.
  המניה של פתאל נוסעת אחורה בעקבות הקורונה (ל"ת)
  משה 07/2020/27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  אביה
  פתאלית 07/2020/23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מגיע לך ,את לא מכובדת.
  סגור
 • 1.
  שפתאל יזרים כסף מהבית לקח חצי מילארד שח (ל"ת)
  ליאור 07/2020/23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור