דעות

"נתניהו הצעיר זרק את הגפרור וגם שפך את השמן שידליק את ההפגנות"

הקרב התקשורתי שמתנהל כעת בין הצדדים הוא פחות על מספר המפגינים שיגיעו לבלפור –  ויותר על התודעה של המיליונים שצופים בהם מהבית. נתניהו שמדמם מנדטים כתוצאה מהתנהלותו סביב משבר הקורונה, מנהל קרב בלימה ומחפש גלגל הצלה
איציק אלרוב |  17
איציק אלרוב יועץ תקשורת ואסטרטגיה (צילום יחצ)
במהלך ההפגנה מול בית ראש הממשלה בבלפור במוצ"ש האחרון, ישבתי בפאנל של חדשות 13 שעסק בדיווחים וסיקורים של כתבי המהדורה בלייב מההפגנות מהשטח. נדמה לי שהייתה תמימות דעים בין כל יושבי האולפן שמספר של חמישה עשר אלף מפגינים מול בית ראש הממשלה – זהו הישג אדיר למובילי תנועת המחאה. מאז המחאה החברתית בשנת 2011 לא הפגינו רבים כל כך ברחובות ירושלים. אך למרות כל זה, בדרכי הביתה, קצת אחרי חצות, תהיתי ביני לבין עצמי האם להפגנות הללו יש יכולת להמשיך ולהתעצם או אולי העברנו הערב פאנל שלם שסיקר את ההפגנה הכי גדולה של קיץ 2020. 
כדי להוציא אנשים להפגין ברחובות, בוודאי בתקופה בריאותית מורכבת כל כך, נדרש טריגר. גפרור שיצית, משהו שייגע בלב של ההמונים, שיגרום להם להתאמץ לצאת מהבית. הטריגר לקראת ההפגנה במוצ"ש היה סדרת המעצרים הגדולה יחד עם תמונות הפינוי של המכת"זיות הפוגעות ישירות בראשיהם של המפגינים מההפגנה בשבוע הקודם. הפעם זה לא קרה. המכת"זיות הוצאו לחל"ת והמשטרה מצידה ניסתה להכיל את האירוע עד כמה שהתאפשר לה.
בניגוד להפגנה הקודמת, השבוע לא יצאו תמונות מצמררות מההפגנות וזה מה שיצר לי את התחושה שלמרות הוייב החיובי של מובילי המחאה מכמות הנוכחים בהפגנה, למרות המצוקות הכלכליות, למרות המיאוס מהשחיתות השלטונית, בהפגנה השבוע לא היו תמונות אייקוניות, לא היה את הטריגר, את הגפרור שיצית את חבית הזעם האצורה בקרב המוחים.
ואז הגיע הריאיון של בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, לתכנית של נועם פתחי ויותם זמרי ובדקה אחת של ראיון בו כינה מפגינים "חייזרים" וסיפר איך אביו צוחק עליהם ושההפגנות נותנות לו כוח, נתניהו הצעיר הדליק את הגפרור בעצמו וגם שפך את השמן שידליק את ההפגנות מחוץ לביתו במהלך כל סוף השבוע.
הקרב התקשורתי שמתנהל כעת בין הצדדים הוא פחות על מספר המפגינים שיגיעו לבלפור –  ויותר על התודעה של המיליונים שצופים בהם מהבית. נתניהו שמדמם מנדטים כתוצאה מהתנהלותו סביב משבר הקורונה, מנהל קרב בלימה ומחפש גלגל הצלה. האסטרטגיה שלו היא לייצר בידול בין ההפגנות לבין המצוקה הכלכלית. להזדהות עם המפוטרים והעצמאים שקורסים ומנגד לצייר את כל ההפגנות נגדו בצבעים פוליטיים/לא לגיטימיים/אנרכיסטיים. זו הסיבה שהוא משעבד את כל המדיות התקשורתיות שלו על מנת להעצים את תופעות השוליים בהפגנות. הוא לא מבקש להסתיר את עצם קיום ההפגנות – זה בלתי אפשרי. הוא פשוט מציג את הבודדים הסהרוריים שמשתתפים בהם על מנת להרחיק את ההמונים בבית מלהזדהות עם המפגינים.
לא צריך שום מחקר עומק ושום סקר כדי להבין שבעת משבר כלכלי כל כך גדול, רוב הציבור היה מזדהה עם מחאה שמעלה על נס את מצוקות המובטלים, את קריסת העצמאים. זו הסיבה שכל מובילי המחאה חייבים להתמקד ולהתאחד סביב המסרים הללו ולא ליפול לכל מהמורה שנקרית בדרך. לא המשטרה ולא השוטרים הם הבעיה שלכם, לא הכיבוש ואפילו לא השחיתות השלטונית. המסרים היחידים שתנועת המחאה צריכה לדבר עליהם הם סביב הכישלון של נתניהו בניהול המשבר הגדול בתולדות ישראל. ככל שהציבור יבין שניהול המשבר הזה פשוט גדול עליו, כך המנדטים ימשיכו לנשור ממנו. החשש של נתניהו הוא להיות מוצג כפי שלועג למובטלים, כמי שמנותק מהעם, כמי שצוחק על מצוקות הציבור ואף מגדיל לעשות ושואב כוח מההפגנות נגדו. הפגנת חייזרים היא גימיקית, מצטלמת טוב – אבל הפגנה עם מאה אלף מובטלים מפחידה אותו הרבה יותר.
 
הכותב הוא איציק אלרוב, יועץ תקשורת ואסטרטגיה ומיוזמי מחאת הקוטג' של 2011
תגובות לכתבה(17):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  כלומניק
  יאיר 08/2020/10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלרוב הפך להיות כלב המחמד של השמאל וככזה הוא מספק את הסחורה כשהוא נובח מנגינות מתאימות להם כלבלב נחמד
  סגור
 • 12.
  הכל בגלל גפרור קטן
  תמר 08/2020/10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אל תחפשו אשמים תבדקו את עצמכם תעבדו על המידות אז מה אם לא נבחרתם כנראה שאתם לא שווים תפנימו אין מה לעשות העובדות מדברות בעד עצמם פעם אחר פעם
  סגור
 • 11.
  אולי הכסף למפגינים הוא הטריגר להפגנה
  אלי 08/2020/09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אז אולי יש מישהו שנותן כסף למפגינים לבוא להפגין? אולי הכסף הזה הוא שעומד מאחורי ההגנות? די פשוט. לא?
  סגור
 • כסף
  תמר 08/2020/10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברור כל המעצבים הם בתשלום שכירים מצאו להם עבודה לפיד וברק דואגים למימון
  סגור
 • 10.
  יאיר נתניהו רוצה להעצים ולהגדיר את האנרכיה בהפגנות!
  דב 08/2020/09
  הגב לתגובה זו
  3 0
  זה משרת אותו
  סגור
 • 9.
  לא מדויק
  עמוס 08/2020/08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הטיפול במשבר הפיננסי חחחחחח אין כסף אז שווה שחיתות שילטונית וזה רק שם תראה את הערמה של בעלי התפקידים וביין
  סגור
 • 8.
  הבעיה היא שצד פוליטי מנצל את מצב המובטלים כדי לפלג
  חן 08/2020/07
  הגב לתגובה זו
  0 7
  הרי ההפגנות הפכו להיות הפגנות נגד נתניהו ולא הפגנות להצלת הכלכלה או להתנהלות הממשלה בקורונה. וזה כבר בלתי נסבל. זה ממש התנהלות של פשיסטים. אח"כ תאשימו את נתניהו בפילוג העם.
  סגור
 • 7.
  העכבר יצא מהחור יה תת אדם
  מוזו 08/2020/06
  הגב לתגובה זו
  3 1
  איציק אתה פח אשפה יועץ של שקל רק שנאה והסתה יש בך יה תת אדם
  סגור
 • 6.
  צודק (ל"ת)
  יעל 08/2020/06
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 5.
  חייזרים
  אמנון 08/2020/06
  הגב לתגובה זו
  3 2
  אני חייזר מובטל, עני ולא יודע איך אמשיך להתפרנס, כועס שמנצלים את מצבי לבידור.
  סגור
 • לא עליך צוחקים. באמת לא ראית איזה אנשים
  רונה 08/2020/08
  הגב לתגובה זו
  2 2
  יש שם?.? יש שם כאלה שחושבים שמחר ישתילו חכולנו שבבים ושאין דבר כזה קורונה ושאסור לחסן ילדים וכשבתקופת הסגר נשלחה הודעה להורים לגבי מה עושה מי שרוצה לחסן את ילדו וחא הספיק מייד חשבו שיש כאן פגיעה הילדים..
  סגור
 • 4.
  וואו אני חושבת שאתה מה זה טועה!
  אחת 08/2020/05
  הגב לתגובה זו
  4 2
  חשבתי שהגעת למסקנה המתבקשת כשכתבת על המסרים ושאסור למפגינים ליפול למהמורות. ציפיתי שתכתוב שיתמקדו במסרים של הצלת הכלכלה, אבל לא, אתה חזרת לנתניהו, אתה לא מבין שאי אפשר להאשים את נתניהו בכשלון בלי שיהיה לזה הקשר פוליטי??הרי רק ישמעו שההפגנה היא נגדו וישר היא תקושר לשמאל! גם מגוחך להאשים את התניהו לבדו, כי הרי הוא אינו לבד בממשלה הזו. כל הפגנה שתאשים אותו בלעדית בכשלון היא הפגנה פוליטית! אמירה כמו: המשבר גדול עליו, היא מגוחכת. זה משבר גדול! יש מישהו שבוודאות ינהל אותו טוב יותר?
  סגור
 • 21% מובטלים זה הכי גבוהה בעולם. % נדבקים הכי גביהה
  בעז 08/2020/06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  יש משהו שיכול לנהל את המשבר יותר גרוע ?
  סגור
 • 3.
  הפגנה
  מזל 08/2020/05
  הגב לתגובה זו
  4 2
  לך תאוכל קוטג
  סגור
 • 2.
  אני חיזר מובטל
  סלוגן 08/2020/04
  הגב לתגובה זו
  5 2
  אני מה הזויים ופושט רגל אני חאטה ואין לי מה לאכול
  סגור
 • זה רעיון לא רע לאייטם תקשורתי הפגנתי אבל שרה לא אשמה!
  דב 08/2020/09
  הגב לתגובה זו
  0 2
  והיות שהמפגינים הם חייזרים ולא מפגינים את מה שכואב לך אולי כדאי לעשות הפגנה חליפית, כי תמונות של חייזרים אנסים כמו שצצו מההפגנות הללו אינם אלא מביכות את שתיקת ארגוני הנשים אבל וודאי שלא משרתות את המחאה שאת הרוצה להביע.
  סגור
 • 1.
  המושחתים צוחקים על הרעבים
  קול 08/2020/04
  הגב לתגובה זו
  10 2
  לרערבים עוד מעט לא יהיה מה להפסיד אוכל שכר דירה וכבוד עצמי
  סגור