יח"צ

הפרט שמשרד הפנים לא ציין במכרז: מחפש יועץ תקשורת למאגר הביומטרי

הלחץ התקשורתי עשה את שלו? המכרז שגובש לפני כשנה יוצא כעת לדרכו. במכרז שרשום תחת משרד הפנים לא מצוין כי מדובר ביעוץ תקשורתי וניהול משברים עבור המאגר הביומטרי. היקף העבודה הצפוי - עד 80 שעות בחודש
משה בנימין |  1
saar (צילום יועצים)
הרשות לניהול המאגר הביומטרי, מי שאמורה להוציא אל הפועל את חוק המאגר הביומטרי שעבר ב-2009 וזוכה לביקורת רבה הן מהציבור והן מצד חברי כנסת רבים, מכינה את הקרקע לקראת הלחץ התקשורתי (שכבר החל) ומחפשת בימים אלו אחר גוף שיעניק לה ייעוץ תקשורתי וליווי אסטרטגי. איך היא עושה זאת? תחת כנפי משרד הפנים שאליו היא מסופחת ובאמצעות מכרז שבו לא מצוין כי היא מי שמזמינה את השירות.

על פי תנאי המכרז, תקופת ההתקשרות במסגרת ההסכם שייחתם עם הזוכה הינה מיום חתימת החשב על ההסכם ועד ליומה האחרון של שנת 2014. החוזה כולל אופציית להארכת ההתקשרות השמורה לרשות לניהול המאגר הביומטרי, בתקופות קצובות נוספות, כך שסה\"כ תקופת ההתקשרות עשויה לעמוד על 4 שנים. במכרז מצוין עוד, כי היקף ממוצע השעות החודשיות הצפויות הוא עד 80 שעות בממוצע, למרות שהרשות אינה מתחייבת לנצל שעות אלה במלואן.

כאמור, המכרז שפורסם באתר לפ\"מ וחשוף לקהל הרחב רשום תחת משרד הפנים, במסגרתו פועלת הרשות לניהול המאגר הביומטרי. עם זאת מי שינהל אותו בפועל הם אנשי הרשות ללא התערבות משרד הפנים. לאייס נודע כי המכרז עצמו גובש לפני כשנה ונדחה עד לימים אלו. המתמודדים שיגישו הצעותיהם ויימצאו מתאימים יעודכנו כי מדובר במתן שירות וייעוץ למאגר הביומטרי.

כידוע, החוק שעבר ב-2009 עוסק בהכללת אמצעי זיהוי ביומטריים ונתוני זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגרי מידע. החוק זוכה לביקורת רבה מהציבור וגורמים בכנסת שחוששים לניצול לרעה של המידע בידי הרשויות, סכנה של דליפת מידע וביקורת על עצם הצורך במאגר שכזה. מנהל המאגר הביומטרי שנבחר לתפקיד לפני כשנה הוא גון קמני, לשעבר איש אבטחת מידע בחברת לאומי קארד. קמני נבחר שלא על ידי מכרז אלא באמצעות ועדת איתור מיוחדת שהקימה הממשלה באישור נציבות שירות המדינה.

בתחילת החודש יצא לדרכו הפיילוט של הרשות, במעמד שר הפנים גדעון סער, שכינס מסיבת עיתונאים בנושא. סער שהבטיח כי המאגר מאובטח לא הרגיע את המבקרים מהתנועה לזכויות דיגיטליות שקיימו הפגנה מול בניין לשכת מרשם האוכלוסין בראשון לציון, שם נערכה מסיבת העיתונאים.

תנאי הסף להתמודדות במכרז דורשים נסיון של לפחות 4 שנים בין 2006 ל-2013 \"במתן יעוץ בתחומי התקשורת ו/או יחסי ציבור ו/או דוברות, לפחות לשלושה גופים ציבוריים כהגדרתם לפי חוק חובת המכרזים ו/או רשויות מקומיות, בתחומי טכנולוגיה ו/או מדע ו/או תעשייה ו/או אקדמיה\". לשון המכרז.

בנוסף, על המציע להיות בעל ניסיון מוכח של לפחות ארבע שנים בין 2006 ל-2013 בניהול משברים תקשורתיים, עבור לפחות שני גופים ציבוריים או רשויות מקומיות. ברשות למאגר ביומטרי שנאלצת להתמודד מול עתירה לבג\"צ וביקורת מצד גורמים כגון No2Bio - המרכז לעצירת חוק המאגר הביומטרי - מדגישים את נושא המשבר התקשורתי ומציינים כי \"לעניין מכרז זה משבר תקשורתי הוא אירוע חריג, לא מתוכנן, בעל פוטנציאל השפעה שלילי על השם הטוב או מהימנות הארגון, שעלול לסכן את עצם קיומו של הארגון או לפגוע בו פגיעה קשה, או לסכן קו מוצרים/שירותים או יחידות משנה\".

הדגש על ההתמודדות עם משברים תקשורתיים ממשיך במילים אלו: \"ניהול משברים הוא הפונקציה המנחה כיצד משתלטים על משבר, מצמצמים נזק ופגיעה בשמו הטוב של הארגון, תוך גריפת יתרונות מהמצב. משבר עלול לנבוע מתקלה חמורה שזכתה לפרסום רב ועוררה כעס בציבור, או מפעילות מתמשכת של הארגון שחשיפתה עוררה זעם בציבור. הקביעה האם מדובר בניהול משברים נתונה לשיקול דעתו הבלעדי והסופי של המשרד\".

ברשות המאגר הבמיומטרי דורשים עוד, כי המציע יציג שלושה מבצעים מטעמו: יועץ בכיר ושני יועצי יחסי ציבור העונים לכל הדרישות המפורטות להלן: על היועץ הבכיר לעמוד בכל תנאי הסף במצטבר, כפי שצוינו לעיל ובנוסף עליו להחזיק בתואר ראשון לפחות ממוסד אקדמאי מוכר בארץ, או תואר שנרכש במוסד אקדמאי מוכר בחו\"ל, אשר אושר על ידי האגף להערכת תארים מחו\"ל במשרד החינוך, באחד או יותר מהתחומים הבאים: יחסי ציבור ו/או תקשורת ו/או פרסום ו/או שווק ו/או מנהל עסקים.

ההשתתפות במכרז הינה ללא תשלום ומסמכי המכרז זמינים באתר האינטרנט של משרד הפנים מאז ה-15 ביולי.

מהרשות לניהול המאגר הביומטרי נמסר בתגובה: \"תהליך גיבוש המכרז החל לפני כשנה במטרה לתת מענה בתחום הדוברות לרשות לניהול המאגר הביומטרי מאחר ולרשות אין דובר מטעמה. אין קשר בין מועד השקת המאגר הביומטרי לפרסום המכרז. גיבוש המכרז ופרסומו נעשה על פי כל דין ולאחר אישור החשכ\"ל. יצוין, כי מאחר והרשות לניהול המאגר הביומטרי כפופה
למשרד הפנים, פרסום המכרז נעשה תחת שם משרד הפנים וצוין בו במפורש
כי החברות שיגישו את מועמדותם ויעמדו בתנאי הסף יקבלו את המידע הנדרש\".

תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  שטויות, אין סיכוי שיצאו לדרך בלי יועץ מלווה
  ירון 25/07/2013 14:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בטח הם מחוייבים על פי חוק במכרז או משהו כזה
  סגור