יח"צ

ישראל וההסברה: "השיח שעוררנו ברשתות חדר את חומת כלי התקשורת בעולם"

למרות השם הוא נולד בבלגיה, בגיל 18 עלה ארצה, ובמשך 3.5 שנים ו-2 מבצעים היה ראש מדור הניו מדיה בדו"צ. סשה דרטווה מרימון כהן שיינקמן הוא האורח שלנו ב-Under40
אלכסנדר כץ |  11
סשה דרטווה (צילום יח"צ)
כשישראל מתמודדת בשבועיים האחרונים עם גל טרור קשה, אבל גם עם תקשורת עולמית שבמקרה הטוב מתעלמת מהאירועים, ובמקרה הפחות טוב מעוותת אותם לחלוטין, החלטנו לארח במדור Under40 את סשה דרטווה, שליווה את 2 המבצעים הצבאיים האחרונים בדיגיטל של דובר צה"ל (ואת עופרת יצוקה כסטודנט), וכיום משמש כראש מחלקת הדיגיטל במשרד הייעוץ התקשורתי רימון כהן שיינקמן.
דרטווה, בן 30, עובד ברימון כחצי שנה. לפני כן היה יועץ דיגיטל עצמאי במשך שנתיים ומנהל פרויקטים בצוות הדיגיטל של יש עתיד במהלך קמפיין בחירות 2015, חבר במכון אספר לחקר ניו מדיה ודיפלומטיה במשך שנה, וראש מדור ניו-מדיה בחטיבת דובר צה"ל במשך 3.5 שנים. ולא, הוא לא רוסי, ועל כך נתעמק בהמשך. וכיאה לאיש דיגיטל, הנה כל הדרכים להגיע אליו: פייסבוק, טוויטר ולינקדין.

ורגע לפני תחילת השאלון, לא תאזינו לשיר שנותן לו השראה?

 
אז הנה, מתחילים.
1. עבודה: הצטרפתי לרימון כהן שינקמן כי אני מאמין שכיום יחסי הציבור והנוכחות ברשתות החברתיות לא יכולים להיות נפרדים אחד מהשני. כאשר לקוח משתמש בשירותים שלנו הוא  יודע שנוביל אותו בכל זירה שבה הוא יידרש לפעול. אני רואה ברשתות החברתיות כלי להשגת מטרות ולא מטרה בפני עצמה. מה שאני אוהב בעבודה שלי היא היכולת לקחת כל נושא שקיים בעולם ולמצוא דרך יצירתית ומתאימה כדי לקדם אותו באמצעות הרשתות החברתיות. פייסבוק הביא איתו עולם שלם של תוכן יצירתי המאפשר לבצע כל פעילות שיווקית בדרך שונה ומיוחדת. עבד עם לפיד בבחירות האחרונות

2. בית: אני גר יותר מ-11 שנים בתל אביב וזו הייתה אהבה ממבט ראשון, הפעם הראשונה בה הרגשתי בבית גם מחוץ לדירה הפרטית שלי. אני חולם לעבור למושב אבל לא באמת מסוגל להתנתק מהעיר הזו, שהיא ה"קלאב-המד" הכי טוב בעולם. אני גר במרכז העיר, קרוב לים, עם 2 חתולים פרסים ובשנתיים האחרונות עם החברה המדהימה שלי שקיבלתי במתנה מצה"ל. השכנה האהובה עליי זו אמא שלי, שגרה במרחק כמה רחובות ועלתה לארץ בעיצומה של מלחמת לבנון השנייה כדי לשמור על הבן שלה מקרוב, למרות שהוא היה רחוק בלבנון, ומאז נשארה כאן.
3. ילדות: נולדתי בבלגיה בבית ציוני. שיחקתי כדורסל במכבי בריסל (כן, יש דבר כזה...) והייתי פעיל בשומר הצעיר. מעל המיטה שלי היה תלוי דגל ישראל ומולו תמונה גדולה של טנק של צה"ל. תמיד החלום שלי היה לדבר עברית ודווקא כשעליתי ארצה בגיל 18 לא הבנתי למה כולם מדברים איתי ברוסית... בתור ילד ונער עברתי בין לא מעט בתי ספר מאחר ואני ומערכת החינוך לא ראינו את הדברים עין בעין. העצמאות הכלכלית הייתה חשובה לי מגיל צעיר ולכן תמיד מצאתי דרכים להרוויח כסף - עבדתי כגנן השכונתי, שומר בחנויות ובעוד דברים יצירתיים...
4. לא יודעים עליי ש... אני בלגי ולא רוסי. למרות שאני מנסה ליידע את חברת הסלולר שמתעקשת לשלוח לי הודעות ברוסית.
5. הישג: במהלך שירותי בדובר צה"ל, התכוננו רבות לקרב ההסברה הדיגיטלית בזמן לחימה. מבחן האש הראשון של מחלקת הניו-מדיה שהקמנו היה בזמן מבצע עמוד ענן, אז נדרשנו להוביל את ההסברה של ישראל בעולם ברשתות החברתיות ולהציג לדעת קהל הבינ"ל את התמונה והסיפור האמיתי שלא יופיעו בתקשורת המסורתית. במהלך ימי המבצע השפענו בצורה אדירה וחסרת תקדים על השיח ברשתות החברתיות בעולם, הצלחנו לחשוף אינספור שקרים של התעמולה של חמאס ולהציג את פשעיו לצד דיווחים שוטפים בזמן אמת על פעילות צה"ל. השיח שהצלחנו לעורר ברשתות, חדר את החומה הבצורה של כלי התקשורת המרכזיים בארה"ב ובאירופה ולהציג את האירועים מנקודת המבט של צה"ל וישראל. אני יכול לומר בגאווה ובתחושת סיפוק עצומה שהובלנו את מאמץ ההסברה הישראלי והייתה לכך השפעה עצומה על סדר היום התקשורתי ועל האופן בו סיקרו אותנו בעולם. זו הייתה הפעם הראשונה למעשה בה מדינה וצבא הובילו מערך הסברתי בזמן אמת "און-ליין" תוך כדי לחימה. בסוף שנת 2012 פורסמה כתבה באתר CNN ובה דירוג ההתפתחויות הטכנולוגיות החשובות שאירעו במהלך השנה החולפת, במקום השלישי הופיע השימוש היצירתי של צה"ל ברשתות החברתיות במהלך עמוד ענן.במהלך שירותו בדו"צ
את הלקחים והמסקנות שהסקנו לאחר מבצע עמוד ענן ואת שיטות העבודה שבנינו על בסיסם יישמנו בצוק איתן. הלחימה הקרקעית הוסיפה אתגרים רבים גם למאמצי ההסברה והדוברות ברשתות, נתקלנו בעוינות והתנגדות רחבות יותר ברשת מאשר בעמוד ענן וגם הצד השני הפיק לקחים מהמבצע הקודם. "הנשק ההסברתי" שייצרנו במהלך הלחימה הוביל את ההסברה של ישראל בעולם לאורך כל ימי הלחימה. מיליוני אנשים ברחבי העולם נחשפו למסרים שלנו באמצעות פייסבוק, טוויטר ואינסטגרם. מנהיגים רבים צפו בסרטונים, בטוויטים ובגרפיקות שפרסמנו ברשתות ובראשם מזכ"ל האו"ם באן קימון שצפה בוויז'ואלים שלנו שהוצגו לו בביקורו כאן על ידי ראש הממשלה נתניהו.
 
באן קימון עם נתניהו (יח"צ)

המערכות הללו הן המבחנים הגדולים ושיא העשייה המקצועית שלי בדובר צה"ל ומעבר לכך שהיו מורכבים ומאתגרים מאוד הם בעיקר היו מספקים ונעשו מתוך אמונה ותחושת שליחות גדולה. מרכז הגאווה הזו היא כמובן הצוות המנצח, החיילים והקצינים המוכשרים והמסורים עליהם פיקדתי.
6. רגע מכונן: בזמן מבצע עופרת יצוקה הייתי סטודנט לתואר ראשון בתקשורת במרכז הבינתחומי. בימים הראשונים של הלחימה נפתח במרכז הבינתחומי חמ"ל הסברה ראשון מסוגו בישראל. באישור הדיקן קיבלתי פטור זמני מהלימודים ועבדתי מבוקר עד לילה בחמ"ל. הייתה זו הפעם הראשונה שהבנתי את העוצמה של הרשתות ואת האופן בו הן מאפשרות להגיע ישירות לציבור, הבנתי עד כמה כל אחד יכול להפיק וליצור כל מה שהוא רוצה במרחב הדיגיטלי. מאותו הרגע הבנתי שהדרך שלי תהיה ברשתות החברתיות וכמובן שנדבקתי בחיידק ההסברה.
7. רגע מביך: בתקופה בה הייתי ראש מדור ניו-מדיה בדו"צ, נסעתי לטיול עם חברים בים המלח והצטלמתי כמיטב המסורת עם בוץ על הפנים. כמובן שהעליתי את התמונה לעמוד הפייסבוק שלי ובהומור הוספתי את המילים "Obama style". ייאמר כי התמונה זכתה להרבה לייקים...הפרסום בניו יורק טיימס

כעבור זמן מה, לאחר 'עמוד ענן', בלוגרים אנטי-ישראליים מצאו את התמונה והחלו להפיץ אותה ברשת כשהם מכנים אותי גזען. בתוך פחות מיומיים התמונה הופיעה בעמוד הבית של אתר ניו יורק טיימס ונשארה שם למשך 48 שעות. ללא ספק הרגע המביך ביותר בקריירה שלי...
  
8. מודל לחיקוי: סבא שלי. ניצול שואה שהתחיל את חייו הבוגרים חסר כל וכיום הוא סב ל-2 נינים, ראש גאה למשפחה נהדרת שעבד קשה כל חייו והיה לאיש עסקים מצליח שהגיע להישגים מרשימים, תמיד באופטימיות ושמחה ואהבה גדולה לזולת. הוא ללא ספק היזם הכי גדול שאני מכיר.

 
עם סבא וסבתא

9. חלום: בתום קריירה מפוארת לעזוב הכל ולפתוח מסעדה בה אכנס את פרלמנט חבריע הפנסיונרים גם אם נהיה הלקוחות היחידים.
10. מתחרים: החיילים שלי לשעבר בדובר צה"ל, חבר'ה צעירים ומוכשרים שמפוזרים בכל חברות הדיגיטל או הפכו למנהלי דיגיטל בכירים. אני גאה מאד במתחרים.
וטיפ לסיום: כמו שאמר לי המפקד בטירונות, אל תפחד מהפחד. התברר שזה הטיפ הכי טוב לחיים.
תגובות לכתבה(11):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  נשמע מעט יומרני
  דוידי 17/10/2015 19:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התקשורת העולמית מגישה מידע שקרי ומעוות, כי אין מי שיציג אותה במערומיה. אם הקוראים היו יודעים שהיא משקרת ומעוותת היא היתה מאבדת את הבסיס הקיומי שלה. את זה אנחנו צריכים לעשות, ואם לא הצלחנו, מוקדם לטפוח לעצמנו על הכתפיים.
  סגור
 • 10.
  מי אני
  אילנה 17/10/2015 00:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה נחמד לדעת מיהו החבר של נכדתי זה בסדר התקבלת
  סגור
 • 9.
  הבן אדם תותח על וגם מצחיק לאללה!
  דני 15/10/2015 23:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בחירה ראויה בהחלט
  סגור
 • 8.
  כבוד לעולי חבר העמים (ל"ת)
  ולדימיר 15/10/2015 18:31
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 7.
  מתוק כמו שוקולד בלגי (ל"ת)
  דרור אמסלם 15/10/2015 18:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  למה לא פרסמתם מספר טלפון? : ) (ל"ת)
  אביבית 15/10/2015 18:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  גבר
  אילנית 15/10/2015 18:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איש מיוחד בכל המובנים.
  סגור
 • 4.
  עבדתי עם סאשה - והוא תותח על חלל!
  תמיאלה 15/10/2015 18:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היום יותר מתמיד מדינת ישראל צריכה אנשים כמו סאשה! רק תתנו לו לעבוד
  סגור
 • 3.
  אכן מראה משובב (ל"ת)
  הדס 15/10/2015 17:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  איזה חתיך (ל"ת)
  תמר 15/10/2015 15:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מקצוען!
  דוד רונן 15/10/2015 13:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יצא לי להכיר את עבודתו עוד בצה"ל. מקצוען אמיתי שעושה המון לטובת ההסברה שלנו
  סגור