נדל"ן

דירות להשקעה: כמחצית מהמשקיעים שהחזיקו בדירה עד 3 שנים, מכרו בהפסד

היקף הרכישות של משקיעים ברבעון הראשון של 2020 נמוך ב-4% מהרבעון המקביל אשתקד. נתוני הכלכלנית הראשית מעלים כי המשקיעים שמכרו דירות בטווח של עד 6 שנים, חוו הון הפסד ריאלי של בין 24-50% 
שרון טל | 
ירידה במחירי דירות (צילום ישראל פרקר, מתוך אתר פיקיויקי, freepik)
שוק הדירות למשקיעים חווה פגיעה קשה בשנים האחרונות, בין היתר בעקבות העלאת מס הרכישה בתקופת כחלון, החלטה שבוטלה לאחרונה על ידי שר האוצר ישראל כץ, שהוריד בחזרה את מס הרכישה ל-5%.
הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג, פרסמה סקירה לענף המגורים לרבעון הראשון של 2020, לפיו, רכישות המשקיעים ברבעון הראשון הסתכמו ב-3.5 אלף דירות בלבד, ירידה של 6% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד וקרוב לרמת השפל ההיסטורי ברכישות אלו בעשרים השנים האחרונות.
בניתוח מכירות המשקיעים בולטת התחדשות העליה בשיעור הדירות הנמכרות בהפסד הון ריאלי, כאשר הפסד זה מתרכז בדירות שנרכשו בשנים האחרונות  – מחצית מדירות אלו נמכרו בהפסד הון ריאלי. ממצאים אלו מסבירים בין היתר את השפל ברכישות המשקיעים.
לפי הנתונים, כמחצית מהמשקיעים שרכשו דירות ב-3 שנים האחרונות חוו הפסד הון ריאלי. כרבע (24%) מהמשקיעים שהחזיקו בדירה בין 3-6 שנים חוו הפסד הון ריאלי, לעומת כ-10% בקרב אלו שהחזיקו בדירה בין 6-9 שנים. בקרב אלו שהחזיקו בדירה בין 13-15 שנה, מדובר היה באחוזים בודדים. ככל שההשקעה הייתה ארוכה יותר, כך גם ההפסד הריאלי היה נמוך בהיקפו בקרב המשקיעים.
עוד הובא בסקירה כי מכירות המשקיעים ברבעון הראשון הסתכמו ב-5.2 אלף דירות, ירידה של 4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. מכירת דירות חדשות בשוק החופשי ברבעון הראשון הסתכמה ב-5.5 אלף דירות, ירידה של 7%  בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.
רווח ההון הריאלי הממוצע בדירות שנמכרו ברבעון הראשון השנה (שומות סופיות בלבד) עמד על 392 אלף שקל אשר נצברו בממוצע על פני 23 שנים. בניתוח מכירות המשקיעים בשנה האחרונה ניכרת ירידה בשבח (רווח ההון) הממוצע, כאשר בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד ירד השבח הממוצע בשיעור חד של 21%. יש לציין כי ירידות חדות בשבח נמצאו כמעט בכל האזורים, למעט אזור ירושלים אשר שמר על יציבות.
במקביל לירידה בשבח הריאלי בדירות הנמכרות ע"י משקיעים נמצא כי ברבעון הראשון השנה התחדשה העלייה בשיעור הדירות הנמכרות בהפסד הון ריאלי. כך, לאחר שבשני הרבעונים הראשונים אשתקד נרשמה עליה בשיעור הדירות הנמכרות בהפסד הון ריאלי, חלה התייצבות בשיעור זה במחצית השנייה אשתקד, על רמה של 7.4% מסך הדירות שמכרו המשקיעים. ברבעון הראשון השנה עלה שיעור זה ל-8.8%.
נציין כי נתונים ראשוניים לרבעון השני מצביעים על עליה משמעותית נוספת בשיעור הדירות הנמכרות בהפסד. בפילוח גיאוגרפי בולטים אזורי הפריפריה עם רמה גבוהה יחסית של דירות הנמכרות בהפסד, כאשר שיעורים אלו נעים בין 10% באזורי חדרה וטבריה ל-15% באזור ב"ש. מנגד, באזור ת"א עומד שיעור הדירות הנמכרות בהפסד על 2.4% מסך העסקאות, בדומה לשיעור זה ברבעון המקביל אשתקד.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה