נדל"ן

"התחדשות בניינית": התכנית שתחליף את תמ"א 38

באוקטובר 2022 תגיע לסיומה תוכנית תמ"א 38 לאחר 17 שנים. כדי לפזר את הערפל סביב היום שאחרי, פרסמה הרשות להתחדשות עירונית קול קורא עבור הרשויות המקומיות להצטרף לפרויקט החדש ששמו: התחדשות בניינית
מערכת ice |  2
תמ"א 38 ברעננה (צילום ויקיפדיה)
בימים אלו הרשות להתחדשות עירונית מפרסמת 'קול קורא' עבור הרשויות המקומיות ברחבי הארץ, במטרה לסייע להן להכין תוכניות להתחדשות עירונית ולהגיש את מועמדותן לשיתוף פעולה עם הפרויקט שיחליף את תמ"א 38.
לאחר שניתנו כמה וכמה הארכות עבור פרויקט תמ"א 38, הוחלט לאחרונה שבאוקטובר 2022, לאחר 17 שנים מיום היווסדו, פרויקט תמ"א יגיע לסיומו. מטבע הדברים, ענף הנדל"ן שכבר שקוע במעמקי אי הוודאות הוסיף לשקוע על רקע ההחלטה הזו. אך כעת, עם פרסום הקול קורא של הרשות להתחדשות עירונית, יזכה הענף למעט יציבות שכל כך נדרשת בתקופה הנוכחית.
גם ברמת הבניין הבודד, גם פיתוח שטחי ציבור
במסגרת הפרויקט החדש ששמו "התחדשות בניינית" – יוקצו תוכניות פרטניות עבור רשויות מקומיות ובהן יוגדר מכלול התנאים הנדרשים עבור חיזוק מבנים ישנים. בשלב זה הפרויקט החדש נאמד בכ- 10 מיליון שקל ועתיד לצאת לדרך בסוף שנת 2022. נכון להיום, את הטבות המיסוי שהופיעו בתמ"א 38 לא ניתן למצוא אצל הפרויקט החדש.
פרויקט התחדשות בניינית יאפשר להוציא לפועל תוכניות של התחדשות עירונית ברמת הבניין הבודד, פעולה לה תמ"א 38 התקשתה לספק מענה ראוי. בנוסף לכך, יושם דגש על פיתוח שטחי ציבור, פרמטר שהוזנח גם הוא לא פעם בתוכניות הבנייה של תמ"א. כמו כן, תינתן עדיפות לרשות מקומית שבה המחיר הממוצע למ"ר לא יעלה על 13.5 אלף שקל.
חיים אביטן, יו''ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "אנו פועלים בכל העת לקידום תוכניות מתוך רצון להגדיל את היצע הדיור במרקם העירוני תוך שיפור איכות חייהם של התושבים. פרסום הקול קורא הינו חשוב ונחוץ ביותר משום שיאפשר תכנון, מימון וקידום תכניות ברמת המגרש/הבניין הבודד. זאת בהמשך להחלטת המועצה הארצית שלא להאריך את תוקפה של תמ"א 38 לאחר אוקטובר 2022. הרשות הממשלתית שמה לה למטרה לקדם כלים חלופיים וטובים יותר להתחדשות מסוג זה. זאת, על מנת לייצר וודאות תכנונית עבור הרשויות המקומיות איתן אנו עובדים בשיתוף פעולה מלא".
גורי נדלר, מנהל אגף בכיר תכנון ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "רשויות רבות קבעו מדיניות להתחדשות בניינית במסגרת תמ"א 38, הוציאו היתרים, ואף פיתחו מומחיות בסוג זה של התחדשות עירונית. במסגרת זו התחדשו מאות בנינים ונוספו אלפי יחידות דיור חדשות במרכזי הערים. התוכניות שנכין במסגרת הקול הקורא יאפשרו לרשויות אלו להמשיך את המומנטום ובאותו זמן לשפר את איכות התכנון בפרויקטים".
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ת מ א 38/2
  אי יק 11/2020/14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להוריד את אחוז ההסכמה מייד
  סגור
 • 1.
  מהפח אל הפחת. חחחחחחח (ל"ת)
  משה 11/2020/11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור