נדל"ן

ההסכם שיחזיר את תושבי מבוא מודיעים שביתם נשרף בחזרה ליישוב, והפעם גם עם זכויות

הסיכום שנחתם בין נציגי היישוב לבין נציגי רמ"י יחזיר את התושבים לבתיהם החדשים, שנה וחצי לאחר השריפה הגדולה שפרצה. יתרה מכך: ההסכם גם יתקן עיוות היסטורי ויעניק לתושבי היישוב וליורשיהם זכויות על הקרקע 
מערכת ice | 
השריפה במבוא מודיעים (צילום כבאות והצלה)
שנה וחצי חלפה מאז השריפה הגדולה שפרצה במושב הדתי מבוא מודיעים והותירה 38 משפחות ללא קורת גג. במהלך הזמן הזה התנהל משא ומתן ממושך בין נציגי המושב לבין נציגי רשות מקרקעי ישראל, שהסתיים כעת עם גיבוש הסכם המעניק לתושבים בית חדש - ואף מעגן את זכויותיהם בקרקע של היישוב.
במסגרת ההסכם החדש, נקבע כי 38 המשפחות יזכו להסדר עבור מגרשי המגורים ללא מכרז ועם עלויות פיתוח במחיר מופחת, עם דמי חכירה מופחתים, הקצאת שטחים לבניית יח"ד (גם כן במחיר מופחת) וכן העברת הזכויות על הקרקע עבור תושבי היישוב שחיכו לכך עשרות שנים. נוסף על כך, נקבע כי ביישוב יוקמו מוסדות ציבור ותעסוקה, מתחמי תיירות, שטחי מסחר וגם מספר קרקעות חקלאיות.
כזכור, השריפה שפרצה ב-3 מוקדים שונים השתוללה במושב מבוא מודיעים וכילתה כמעט את כל הבתים שבו (40 בתים נשרפו מתוך 50). כתוצאה מכך, משפחות רבות איבדו את ביתן ושוכנו במגורים זמניים עד לגיבוש פתרון ייעודי עבורם. אך הפתרון הזה איחר להגיע עד עכשיו, בעיקר לאור העובדה שמעמד התושבים וזכויותיהם בקרקע כלל לא עוגנו כפי הנדרש בחוק.
תושבי מבוא מודיעים מנהלים מאבק רב שנים אל מול רשות מקרקעי ישראל בנושא עיגון זכויותיהם בקרקע. המאבק הזה החל עוד בשנות ה-80 כאשר מבוא מודיעים שהיה אז מושב שיתופי, הפך ליישוב קהילתי, במהלך שהתבצע ללא ידיעת התושבים ומחק את זכויותיהם על הקרקע. השנים חלפו ודורות חדשים צמחו ביישוב אך הנושא עדיין לא טופל. חודש לאחר השריפה הגדולה שהתרחשה במאי 2019, התאגדו תושבי מבוא מודיעים והגישו תביעה כנגד רשות מקרקעי ישראל. כעת התביעה הזו הוסרה על רקע ההסכם שנחתם בין התושבים לבין הרשות. במסגרת ההסכם שנחתם בין נציגי רשות מקרקעי ישראל לנציגי מבוא מודיעים, יעוגנו זכויותיהם של 38 המשפחות שהתיישבו ביישוב עם הקמתו בשנות ה-70.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה