נדל"ן

פיטורים, אובדן הכנסה ודחיית משכנתאות: כך השפיע המשבר על רוכשי דירה ראשונה בישראל

מנתונים שפרסמה הכלכלנית הראשית עולה כי אחד מכל ארבע זוגות שרכש דירה ראשונה ב-5 השנים האחרונות איבד את עבודתו, דבר שהזניק את היקף דחיית המשכנתאות. גם רווקים שילמו מחיר כבד
שרון טל | 
נדל"ן (צילום freepik)
על רקע הזינוק בשיעור המובטלים והעובדים הנמצאים בחל"ת, ערך אגף הכלכלנית הראשית של משרד האוצר סקירה תקופתית בחודש מאי האחרון, במטרה לבחון את השפעות משבר הקורונה על נוטלי המשכנתאות עבור דירה ראשונה בשנת 2019 – אשר לפחות אחד מבני הזוג הוצא לחל"ת או פוטר.
נתוני הסקירה הראו כי בשנת 2019 נרכשו 13,747 דירות על ידי בני זוג שלפחות אחד מהם הוצא לחל"ת או פוטר בחודשי מרץ-אפריל. כמעט חצי (42%), מהרוכשים ב-2019 קנו דירות במסגרת תכנית מחיר למשתכן. מדובר ברוכשים אשר אחד מבני הזוג הוצא לחל"ת או פוטר.
כ-25% מרוכשי הדירה ראשונה ב-5 השנים האחרונות, הוצאו לחל"ת או פוטרו בגל הראשון של הקורונה. מתוך כ-240 אלף דירות שנרכשו כ"דירה ראשונה" בין השנים 2015-2019, ב-57 אלף משקי בית לפחות אחד מבני הזוג היה בחל"ת/פוטר בחודש מרץ- אפריל.
ההכנסה של זוגות אלו ירדה בשיעור של כ-20% בממוצע, בשקלול דמי האבטלההסקירה הנוכחית איננה מציגה מידע עדכני באשר לשיעור החוזרים לעבודה מבין רוכשי הדירה הראשונה. יחד עם זאת, בעקבות הזינוק המחודש בשיעור האבטלה עם החלת הסגר השני, וכן מהנתונים העולים משירות התעסוקה – לפיהם חלק גדול מהנרשמים כדורשי העבודה בחודש ספטמבר נרשמו בשירות התעסוקה לפחות פעם אחת נוספת מאז חודש מרץ – ניתן לשער כי רבים מרוכשי הדירה הראשונה עדיין מושבתים.  
הסקירה הנוכחית לא מציגה מידע עדכני באשר לשיעור החוזרים לעבודה מבין רוכשי הדירה הראשונה. יחד עם זאת, בעקבות הזינוק המחודש בשיעור האבטלה עם החלת הסגר השני, וכן מהנתונים העולים משירות התעסוקה – לפיהם חלק גדול מהנרשמים כדורשי העבודה בחודש ספטמבר נרשמו בשירות התעסוקה לפחות פעם אחת נוספת מאז חודש מרץ – ניתן לשער כי רבים מרוכשי הדירה הראשונה עדיין מושבתים.  
המשבר פגע גם ברווקים. שיעור הרווקים שרכשו דירה ראשונה בשנת 2019 והוצאו לחל"ת מתקרב ל-60% אצל המשתכרים נמוך במשק. כ-55% מהמשתכרים שכר נמוך במשק שרכשו דירה ראשונה ב-2019 הם זוגות נשואים מהמגזר החרדי. ב-49% ממשקי הבית של רוכשי דירה ראשונה האישה היא זו שיצאה לחל"ת. הגיל הממוצע של רוכש דירה ראשונה ב-2019 שהוצא לחל"ת/פוטר עומד על 34. 
ללמידת היכולת של משקי הבית לעמוד בהחזר המשכנתאות ישנה חשיבות מכרעת מבחינה מאקרו-כלכלית, שכן תופעה של חדלות פירעון רחבת היקף עלולה להביא לירידת מחירים חדה ומיתון. בהקשר זה נציין כי דוח ה-OECD האחרון על כלכלת ישראל מצביע על אפשרות זו של ירידת מחירים חדה כאחד הסיכונים המשמעותיים למשק הישראלי.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה