נדל"ן

העבר לא נשכח: עיריית חיפה תפצה בעלי קרקעות בסכום של 30 מיליון שקל על חוב משנות ה-70'

עיריית חיפה הפקיעה בעבר הרחוק קרקעות עבור שימוש ציבורי, אך לא עמדה בהתחייבות לבעלי הקרקעות המופקעים והחכירה את זכויות הקרקע עבור שימוש מסחרי. העירייה דרשה לדחות את התביעה מחמת התיישנותה – אך השופטת הפתיעה וקבעה פיצוי עתק
מערכת ice | 
אתר בנייה (צילום unsplash)
בשנות ה-70' הופקעו קרקעות פרטיים במבואותיה הדרומיים של העיר לצורכי הציבור. בחלוף הזמן, העירייה מכרה את הקרקע לרשות מקרקעי ישראל שמכרה חלק ממנו ליזם פרטי ששינה את ייעוד הקרקע לצרכים מסחריים. לפני 6 שנים הגישו הדיירים תביעה לבית המשפט המחוזי בחיפה. כעת, לאחר אינספור דיונים וניסיונות עקרים להגיע לפשרה, הגיע הרגע של עיריית חיפה ושל רמ"י לפצות את התושבים על המהלך המפוקפק.  
בתביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי חיפה טענו התובעים כי מאחר שייעוד הקרקע שונה, העירייה בעצם הפרה את חובתה כלפיהם. לפיכך, הייתה חייבת להציע להם לרכוש בחזרה את הקרקעות שלהם שהופקעו מכוח סעיף חפ/1332 לתקנות תוכנית המתאר. אולם, העירייה לא פעלה כך ובחרה למכור זכויות על המקרקעין עבור רמ"י ואף החכירה זכויות מקרקעין עבור יזמים פרטיים שלימים הקימו שם את מתחם קניון קסטרא.
"חוב הוא חוב, גם אם כבר נשכח"
השופטת בדיון התביעה, ריבי למלשטריך-לטר, קבעה כי עיריית חיפה ורמ"י היו מודעות לחלוטין לאופי המהלך וכן גם לעובדה שהקרקע תשנה את ייעודה (שלא במסגרת ההסכם עם התושבים), ולפיכך, לפי חוק התכנון והבנייה הן היו מחויבות לאפשר לתושבים את האופציה לרכוש את אדמתה בחזרה. עוד ציינה השופטת כי באי הכוח של שני הצדדים ניהול שיח מתמשך מרגע הגשת התביעה (אפריל 2014) ועד לחודשים האחרונים במטרה להשיג פשרה. השופטת אמרה כי לפי הדיווח שקיבלה, דווקא נוצרה פשרה בעניין שאף הבשילה לכדי חתימה – אך ראש העיר סירבה להגיש את הפשרה לאישור אצל מועצת העיר.
לבסוף, הנחיתה השופטת מכה נוספת על עיריית חיפה כאשר קבעה כי סך הפיצויים ייקבע על ידי דו"ח הערכת שווי הקרקע שיגיש השמאי מטעם התובעים. משמע הדבר הוא שסכום הפיצוי מתבסס בעיקרו על שווי הקרקע בשנת 2014 (מועד הגשת התביעה) ולא על שווי הקרקע בשנות ה-70' וה-80' (מועד הפקעת הקרקעות).
כאמור, סכום הפיצוי לתושבים שאיבדו את זכויותיהם על הקרקע יעמוד בסופו של דבר על סך מצטבר של 30 מיליון שקל בסך הכל, אשר אותם ישלמו עיריית חיפה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה.
תגיות חוב | חיפה | קרקעות
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה