נדל"ן

ירידה בהתחלות בנייה ובגמר פרויקטים: הקורונה משתקת את ענף הנדל"ן

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעידים על ירידה של כ-10% בהתחלות הבנייה בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2020. כמו כן חלה ירידה של כ-13% בסיום בנייה של פרויקטים, מה שמעכב ביצוע ומסירת דירות. העלייה במחירי הדיור כבר בדרך 
שרון טל | 
בנייה בישראל (צילום גיל יערי פלאש 90)
מחירי הדיור בדרך לעלייה נוספת בשנים הקרובות, כך מעריכים מומחים בתחום, וכך גם מעידים הנתונים של העת האחרונה. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום (ראשון) כי למרות שמספר היתרי הבנייה בספטמבר-אוקטובר 2020 נותר דומה לאשתקד (כ-55 אלף היתרים), מספר התחלות הבנייה בירידה. 
מנתוני הלמ"ס מתחדדת תמונת הירידה בהתחלות הבנייה, שבספטמבר-אוקטובר 2020 עמדה על 49,810 דירות, לעומת 55,060 דירות בתקופה המקבילה אשתקד, ירידה של כ-9.5%. עוד עולה מהנתונים כי כ-35.4% מהדירות שהחלה בנייתן הן במסגרת מחיר למשתכן, כלומר כ-17 אלף דירות מהתחלות הבנייה הן של מחיר למשתכן. 
משבר הקורונה גם עיכב את סיומם של פרויקטים רבים, מה שהוביל לירידה של 13.2% בגמר בנייה של פרויקטים. בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2020 הסתיימה בנייתן של כ-46,510 דירות, לעומת 53,610 בתקופה המקבילה אשתקד, לפני הקורונה. בסוף ספטמבר 2020, כ-124 אלף דירות בישראל הן בתהליכי בנייה. 
"סחבת וחוסר טיפול"
יהודה כתב יו"ר ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ מתייחס לנתונים ואומר: "הנתונים אינם מפתיעים כלל, ומקורם העיקרי הוא חוסר הטיפול של הממשלה והסחבת שהיא מנהלת בעניין המחסור בכוח אדם לענף הבנייה. מחסור שמגיפת הקורונה רק העמיקה. היעד המינימאלי של ישראל הוא התחלת בניה של 70,000 יחידות דיור בשנה, אלא שלצורך הקמתן חסרים כיום כ- 33,000 עובדים זרים ופלסטינאים לעבודות המוגדרות כ"רטובות" ועוד מכסה לא מבוטלת של עובדים ישראלים.
הכשל בכוח האדם בענף יביא בסופו של יום למאות אלפי זוגות צעירים ומשפרי דיור שלא ימצאו פתרון דיור. בכדי לאפשר התחלה של יותר פרויקטים למגורים, יש להגדיל את מספר העובדים הישראלים וכאן נדרשת הממשלה לעודד את הישראלים לעבודה באמצעות מענקים מוגדלים, הכשרה מקצועית ואופק תעסוקתי ברור ולהגדיל את מכסות העובדים הזרים המאושרות כיום. המדינה חייבת להתעורר ויפה שעה אחת קודם. אם המצב הקיים ימשך, הכאוס בענף ילך ויגבר ויהיה מאוד קשה לגשר על הפערים ההולכים ומצטברים בין ההיצע לביקוש לדיור בישראל".
צניחה בהתחלות הבנייה במחוזות חיפה, תל אביב ויהודה ושומרון 
נתוני התחלות הבנייה של הלמ"ס חושפים כי ישנם איזורים שפחות נפגעו מאחרים. בזמן שרוב התחלות הבנייה הן במחוז מרכז (24.9), תל אביב (20.3), ודרום (22.4), מחוז חיפה ספג מכה אנושה עם ירידה של 35.4% בהתחלות הבנייה, לעומת ירידה של 23.5% במחוז תל אביב וירידה של 47% באיזור יהודה ושומרון. 
הירידה בהתחלות הבנייה משמעותן היא לא רק עיכוב במסירת דירות על הנייר, אלא גם עליית מחירים של ממש כבר בשנים הקרובות, נוכח הביקוש הגובר לדירות במרכז הארץ. קבלנים מתריעים בפני הממשלה על ההשלכות על ענף הדיור, עד כדי מצב בו "רק עשירים יוכלו להרשות לעצמם לקנות דירה". 
אדיר יונסי, מנכ"ל  משותף בחברת yg המתמחה בהשקעות נדל"ן ברחבי הארץ מדגיש: "אם לפני 9 חודשים עם פרוץ הקורונה בישראל חשבנו שהענף יקפא וכך גם מחירי הדירות לפחות לתקופה מסוימת – אז נוכחנו לדעת כי חוסר הוצאה לפועל של תוכניות בנייה מביא באופן חד למצב של עלייה מתמדת במחירי הדירות. אומנם מס הרכישה יורד ואיתו ריביות המשכנתא אך ההיצע נפגע. זוגות צעירים כבר לא מחכים למושיע. הם זונחים את הדרך המסורתית של רכישה דירה במרכז בדומה להוריהם. אלו מעדיפים לשכור דירה (אף טובה יותר מזו שהיו רוכשים) ובמקביל לקנות דירה להשקעה בעיקר באזור הפריפריה. השכירות שהם מקבלים מהדירה להשקעה זהה  פחות או יותר לשכירות אותה הם משלמים בגוש דן ובכך איכות חייהם משתפרת בטווח הקצר והארוך.  בקצב זה של עליית מחרי הדירות וההיצע שנפגע – מי שהצליח להיכנס אל תוך רכבת ההרים של דירה להשקעה ירוויח ומי שנשאר בחוץ, הקרקע תמשיך להישמט מתחת לרגליו".
הגעת החיסון לקורונה לישראל אולי מביאה עמה ניצנים של תקווה, אך אלמלא תנקוט הממשלה (אם תשרוד, זו או הבאה), צעדים משמעותיים והקלות שיאפשרו התאוששות של ענף הנדל"ן, יהיו אלה האזרחים הפשוטים שישלמו את המחיר.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה