נדל"ן

"צדק חברתי למאות משפחות", עיריית תל אביב עושה סדר בשכונת התקווה

מאז נוסדה שכונת התקווה, בשנות ה-30 של המאה הקודמת, מעולם לא נערכה חלוקה של המגרשים בשכונה לחלקות. יוזמה של עיריית תל אביב תביא לאישור רישום מסודר של כלל בעלי הנכסים בשכונה בטאבו: "ההסדרה תביא לצמצום פערים"
יהודה לוינגר | 
עיריית תל אביב (צילום דוד שי)
הוועדה המקומית לתכנון ובניה של עיריית תל אביב-יפו אישרה היום (רביעי) את הפקדתן של שלוש תוכניות איחוד וחלוקה (רה-פרצלציה) בשכונת התקווה בתל אביב-יפו , במטרה להסדיר את הבעלות בנכסים בשכונה.
שלוש התוכניות צפויות לאפשר רישום מסודר בטאבו על פני שטח של כ-45 דונם מקרקעות השכונה. אלה יצטרפו לתוכנית רביעית שהפקדתה אושרה במהלך נובמבר. בסך הכל מקדם כיום מינהל ההנדסה של העירייה 12 תכניות מסוג זה, על מנת להביא להסדרת הרישום על פני כ-400 דונם של קרקעות השכונה. עלות ההשקעה הכוללת של עיריית תל אביב-יפו במהלך צפויה לעמוד על 50 מיליון שקלים.
 
מאז נוסדה שכונת התקווה, בשנות ה-30 של המאה הקודמת, מעולם לא נערכה חלוקה של המגרשים בשכונה לחלקות (פרצלציה), ורישום הנכסים בטאבו נעשה באמצעות "מושעות" – רישום משותף של מספר רב של בעלים בחטיבות קרקע גדולות, ללא קביעת גבולות המגרש של כל אחד מהבעלים. מצב זה מקשה על התושבים לבצע פעולות בסיסיות כגון ביצוע עסקאות מכירה וקניה של דירות בשכונה, נטילת משכנתא, הוצאת היתרים להרחבת ושיפוץ הדירות ועוד.
על מנת לתקן מצב זה, יזמה העירייה מהלך תכנוני לאישור תוכנית פרצלציה חדשה, שתכלול גם רישום מסודר של כלל בעלי הנכסים בשכונה בטאבו. לצורך כך, נשכרו שירותיהן של חברות ניהול תכנון, ומגוון יועצים בהם שמאים,  מודדים, אדריכלים ועוד. המהלך צפוי לאפשר הרחבה משמעותית של הבניה בשכונה, לאפשר נטילת משכנתאות, להגדיל את מספר העסקות בה ובסופו של דבר גם להשביח את ערכי הנכסים. עוד צפויה התוכנית לאפשר את הסדרת הדרכים בשכונה, ולהוסיף לה שטחים ציבוריים פתוחים. תוכניות דומות אושרו בשנים האחרונות בשכונות עזרא ושפירא השכנות.
 
בימים אלה מקיימת העירייה פעילות הסברה מול תושבי השכונה על מנת שייקחו חלק בתהליך הרישום. בין היתר, צפויה העירייה לקיים במהלך השבועות הקרובים מפגשי הסברה בזום עם תושבי השכונה אשר הנכסים שבבעלותם מצויים בשטח התוכניות המיועדות להפקדה. בעירייה קוראים לכלל ציבור בעלי הנכסים, כולל אלו המתגוררים כיום מחוץ לשכונה, לקחת חלק בתהליך על מנת שבעלותם תוסדר.
ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי: "הסדרת הבעלות מהווה בשורה של צדק חברתי למאות משפחות בשכונת התקווה, שהעירייה משקיעה עשרות מיליוני שקלים בקידומו. ההסדרה תביא לצמצום פערים ולחיזוק הקהילה המקומית, והיא חלק מתוכנית רבת-שנים לקידום השכונה, כולל השקעות גדולות בתשתיות, תעדוף בשירותי חינוך ותרבות, שדרוג כולל של המרכז הקהילתי "בית דני" ושוק התקווה המהווים את הלב הפועם של השכונה, ועוד. יחד עם הרכבת הקלה שבעוד מספר שנים תעבור בשכונה – התקווה עוברת מהפכה של ממש".