מדדים ומחקרים

מדדים מאחור: התמ"ג הישראלי רק במקום ה-23 בדירוג מדינות ה-OECD

על פי ניתוח של הארגון בשיתוף האיחוד האירופי, התוצר המקומי הגולמי בארץ נמוך ממוצע ה-OECD ועומד על 87% ממנו. עוד נמצא כי המחירים בישראל גבוהים בכ-20% מהממוצע במדינות המתועשות

רועי בהריר-פרל | 
קניות בסופרמרקט (צילום freepik)
התמ"ג לנפש בישראל נמוך ממוצע מדינות ה-OECD ועומד על 87% ממנו, כך מגלה פרויקט השוואה בינלאומית שנערך אחת לשלוש שנים על ידי הארגון בשיתוף עם ה-EUROSTAT, המשרד לסטטיסטיקה של מדינות האיחוד האירופי. מהניתוח, המבוסס על נתוני 2017, עולה כי במספרים מוחלטים התמ"ג לנפש במונחי כוח קנייה בישראל עומד על 39 אלף דולר - מה שמציב את המדינה במקום ה-23, הלא מאוד מכובד, מבין 37 המדינות החברות ב-OECD. 
בהשוואה הנוכחית, בנוסף ל-37 המדינות הללו, נכללו גם 12 מדינות שאינן חברות בארגון. הנתון הנצפה בישראל קטן בהרבה מזה של אירלנד (78.2 אלף דולר), של שוויץ (67.1 אלף דולר), של ארצות הברית (60 אלף דולר) ושל לוקסנבורג (112.7 אלף דולר). אולם, הוא גבוה מזה של פורטוגל (33.1 אלף דולר) וסלובניה (36.1 אלף דולר). כמו כן ישראל ממוקמת בהשוואה באזורן של ספרד (39.6 אלף דולר) וניו זילנד (40.3 אלף דולר).
המספרים מבוססים, כאמור, על שווי כוח הקנייה של כל מדינה - מדד שבאמצעותו ניתן לנטרל את ההפרשים ברמת המחירים בין המדינות, כך שנמדד סל סחורות ושירותים זהה בכל המדינות. כלומר, ניתן לאמוד את כוח הקנייה של המטבעות השונים על בסיס אחיד. כך, למשל, שער החליפין ביישראל בשנת 2017 עמד על 3.60 שקל - נמוך משער שווי כוח הקנייה, שעמד על 3.75 שקל. כלומר, ניתן לקנות במטבע הישראלי בישראל כמות קטנה יותר של סחורות ושירותים מאשר בשווקים אחרים.
 
קראו עוד ב-ice
חשוב לציין כי נתון גבוה של תמ"ג לנפש לא מעיד בהכרח על נתון גבוה של צריכת משקי הבית, שכן הוא משקף גם השקעה בנכסים קבועים, הוצאה על צריכה ציבורית ויצוא. על מנת להשוות את צריכת משקי הבית בין המדינות, חישב ה-OECD שווי כוח קנייה עבור "צריכה אינדיבידואלית בפועל", שמתחשבת - בנוסף להוצאה לצריכה הפרטית של משקי הבית - גם בשירותים שמספקת להם הממשלה באופן אישי, כמו שירותי חינוך או בריאות. כך, "צריכה אינדיבידואלית בפועל" לנפש במונחי שווי כוח הקנייה מהווה מדד לרמת החיים של משקי הבית. 
"הצריכה האינדיבידואלית בפועל" לנפש במונחי שווי כוח הקנייה הגיעה בישראל ל-79% מממוצע מדינות ה-OECD, בדומה לספרד (84%), ליטא (81%) ופורטוגל (76%). עם זאת, רמת מחירי הצריכה האינדיבידואלית בישראל עומדת על 127% מממוצע מחירי צריכה אינדיבידואלית במדינות הארגון - מה שמציב את ישראל בחמישייה הראשונה של המדינות היקרות ביותר בארגון.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה