מדדים ומחקרים

בגלל הקורונה: צעירים ללא תמיכה מהמשפחה בסיכון מוחשי לרדת מתחת לקו העוני

משבר הקורונה רק העצים את הבעיות מהן סבלו צעירים בשוק העבודה - כך מזהיר שירות התעסוקה בדו"ח חדש. סיכויו של צעיר שכבר היה מובטל בעברו לפתח את הקריירה מוגבלים והוא עשוי להרוויח שכר נמוך לכל אורכה
איתי פת-יה | 
צעירים בשוק העבודה (צילום unsplash)
צעירים ללא גב כלכלי מצד המשפחה נמצאים בסיכון מוחשי ומוגבר לרדת מתחת לקו העוני – כך מזהירים היום בשירות התעסוקה. זוהי אחת המסקנות שבלב דו"ח שמפרסמים היום (ג') ברשות על כך שמשבר הקורונה העצים את הבעיות של הצעירים בשוק העבודה.
היות וצעירים משתלבים לרוב במשרות זמניות וחלקיות, כאלה שמאופיינות בשכר נמוך ולא דורשות מיומנויות גבוהות – משרות שנפוצות ברבים מהענפים שספגו פגיעה קשה עקב התפרצות הנגיף. על כן, סיכויו של מי שמתחת לגיל 24 להיפלט משוק העבודה גדולים פי 2.5 מאלה של בני 25-65. כך לפי מחקרים בינלאומיים, בהם דו"ח ה-OECD מאמצע החודש.
גם במשבר של 2008 מי שנפגע באופן הקשה ביותר היו הצעירים בעלי ההשכלה הנמוכה, שהתאוששותם מהמשבר הייתה איטית מזו של המבוגרים מהם. האפשרויות לפיתוח הקריירה של מי מבין הצעירים שכבר היה מובטל בעברו מוגבלים עוד יותר, ואלה נמצאים גם בסיכון להרוויח שכר נמוך לאורך כל הקריירה.
בישראל, עד סוף מאי חזרו לעבודה רק 20% מבין הצעירים עד גיל 24 חזרו לעבודה – פחות מבני 25-34 (23.1%), בני 35-44 (23.7%), בני 45-54 (24.5%) ובני 55 ומעלה (21.7%).
תחומי המכירות, המסעדנות, המזון והאירועים פופולריים במיוחד בקרב צעירים בשוק הכבודה, ובקרב הנרשמים בשירות התעסוקה מענפים אלה במרס-אפריל בלטו במיוחד הצעירים מתחת לגיל 24. כך בענף המסעדנות עם 15.6% רשומים עד גיל 24 מול 5% בקרב בני ה-25 ומעלה, ובענף המכירות 14.7% רשומים עד גיל 24 לעומת 8.6% בני 25 ומעלה.

 
קראו עוד ב-ice
עוד כותבים בשירות התעסוק כי שיעור הנרשמים עד גיל 24 קפץ מ-10.2% בינואר ל-18.4% בחודש מרס, והמשיך לעלות באפריל ל-19.6%. על אף שבקרב קבוצת גיל זו שיעור הפיטורים היה נמוך מבקבוצות הגיל האחרות, שיעור המתפטרים ואלו שציינו סיבות אחרות בעת רישומם לשירות התעסוקה (למשל משתכרים נמוך או מחפשים עבודה) היה גבוה יחסית. "מידע זה כפי הנראה מחזק את המאפיינים של צעירים בשוק העבודה, כעובדים במשרות לא יציבות ובשכר נמוך", כותבים על כך בדו"ח.

עוד מציינים ברשות כי נתוני הלמ"ס מגלים שבין השנים 2017-2012, במקביל לעלייה בשיעור התעסוקה של צעירים עד גיל 24 (וכמוהם שאר קבוצות הגיל), התחולל גם תהליך סותר של עלייה בשיעור הצעירים עד גיל 34 שאינם פעילים כלכלית - ובמיוחד בקבוצה הצעירה ביותר של אלה עד גיל 24. כמו כן מצבה ישראל חריגה לרעה מבין מדינות ה-OECD בשיעור הצעירים שגם אינם עובדים וגם אינם לומדים או נמצאים בתהליך הכשרה ("NEET"). שיעורם של אלה בישראל עמד ב-2018 על 13.3% - גבוה ממוצע ה-OECD שעומד על 13% ומהנתון בלטביה, בפולין ובצ'ילה.
מנכ"ל שירות התעסוקה רמי גראור: "עלינו להתריע שהמשבר עלול להוביל לתת-תעסוקה, במיוחד בקרב צעירים בעלי רקע כלכלי-חברתי נמוך יותר בתחילת דרכם המקצועית, המתמודדים ממילא עם חסמי כניסה למשרות התחלתיות ועלולים להידחק מחוץ למעגל העבודה. תוכנית החירום הלאומית שגיבשנו לצמצום ממדי האבטלה ממתינה לתקצוב".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה