מדדים ומחקרים

כישורים יש, משרות אין: עלייה במפוטרים בהייטק - ומה לגבי שאר המשק?

בענף שנתפש כמוגן יחסית הגיע שיעור המפוטרים ל-7% וקרוב למחצית מהחברות בו דחו גיוס עובדים, כך מגלים נתוני הלמ"ס. הבעיה: המדינה בונה עליו לצורך תכנית ההכשרות. עוד עלה מספר המוצאים לחל"ת במסעדות
איתי פת-יה | 
עבודה בתקופת הקורונה (צילום pixabay ,unsplash)
בצל הגל השני של הקורונה נרשם גידול משמעותי באחוז המפוטרים בכלל הענפים, גם בענף ההיי-טק שנתפש כמוגן יחסית, כך מפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. 
הסקר שביצעו בלשכה בין התאריכים 5-8.7 הקיף 1,400 עסקים בהם לפחות חמש משרות שכיר, כשאוכלוסיית הסקר כולה הקיפה כ-1.452 מיליון איש, שהם כ-4 מסך השכירים במשק ערב משבר הקורונה.
מהסקר עולה כי לראשונה מאז אמצע אפריל, מגמת החזרה לעבודה התהפכה ואחוז המועסקים במשק ירד מ-81.5% באמצע יוני לכ-79.6% בגל הנוכחי, כשהנתון מתייחס לעובדים ממקום העבודה ועובדים מהבית ביחד. שיעור הפיטורים הגבוה ביותר תועד בענף שירותי מזון (13.5%) והשני בגובהו נמצא בענפי הבינוי (10.8). לצד זאת הגידול החד ביותר בשיעור המפוטרים נרשם בענפי השירותים המקצועיים הטכניים, התחבורה וההובלה – מ-2.1% באמצע יוני ל-7.2% בתחילת יולי.
אחוז המפוטרים מקרב עובדי ההייטק עמד באמצע יוני על 4.5% ואילו בתחילת יוני כבר קפץ ל-7.1%. נתון זה מדאיג היות והענף נחשב לקטר של הכלכלה המקומית והציפייה היא כי אם וכשתצא לפועל תכנית להכשרת עובדים, חברות ההיי-טק יקלטו רבים מהם, אלא שכאמור נראה כי בענף מצטמצים.
נוסף על אותם מפוטרים, 3% מעובדי ההיי-טק נמצאים כיום בחל"ת. בהקשר זה כדאי לשים לב לנתון אחר שמפרסמים היום בלמ"ס – 24.9% מכלל העסקים המשתתפים בסקר דחו/ביטלו גיוסי עובדים שהיו מתוכננים, ובקרב חברות ההייטק המספר מזנק כבר ל-45%.
מחד, בלשכה מציינים כי התכנית לעידוד תעסוקה אכן הביאה לירידה בשיעור העובדים הנמצאים בחל"ת מ-8.4% באמצע יוני ל-7.3% בתחילת יולי. עיקר הירידה נרשם בענפי המסחר הקמעוני והתעשייה. מנגד, על רקע ההגבלות החדשות בשירותי המזון והמשקאות, תחתם מסווגים המסעדות ואולמות אירועים חלה עלייה באחוז העובדים בחל"ת.
 
קראו עוד ב-ice
נתון מעודד במקצת הוא זה הנוגע לפגיעה בפדיון החודשי כפי שצופים העסקים. בעוד שבאמצע יוני 22.6% מהנשאלים העריכו כי הפגיעה בחודש זה תהיה חמורה (קרי גבוהה מ-50%), בתחילת יולי 19.6% חזו פגיעה כזאת החודש. ועדיין, בענפי השירותים המקצועיים, התחבורה וההובלה ובענפי הבינוי דווקא חלה עלייה באחוז העסקים הצופים פגיעה חמורה בפדיון.
על אף הפגיעה הצפויה בפדיון, ואולי דווקא בגללה – רוב העסקים (56.3%) אינם סבורים שבחודשים הקרובים יחול שינוי במחירי המוצרים או השירותים העיקריים שהם מספקים, מה שעשוי גם להעיד על ציפייה לביקושים יציבים. 25.7%  7.25 ממנהלי העסקים בענפי הבינוי צופים שמחירי המוצרים או השירותים שהם מספקים ירדו בחודשים הקרובים.
אז מה עושים העסקים כדי להתמודד עם הסיטואציה החדשה? 23.8% מתוכם דיווחו כי פיתחו או שיפרו אפשרות טכנולוגית לעבודה מהבית עם נגישות למערכות, 31% מהעסקים במסחר הקמעוני הוסיפו אפשרות של משלוח המוצר לבית הלקוח, וב-23.9% מהעסקים בענף זה פיתחו אפשרות לרכישה מקוונת של מוצריהם. כמו כן, ב-28% מהעסקים בענפי ההייטק ביצעו שינוי במוצר או בשירות שהם מספקים.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה