מדדים ומחקרים

מחקר: עסקים קטנים נפגעו קשות מהקורונה; הענפים האיתנים: הייטק ותרופות

ממצאי סקר התעסוקה העלו כי 93% מהחברות נפגעו ממשבר הקורונה באופן ישיר, 80% מהחברות נאלצו לבצע שינויים בהיקף העובדים ובתנאי ההעסקה, כשהביטוי העיקרי לכך הוא קיצוץ בשכר
אנגלינה יוסים | 
עסקים במשבר הקורונה (צילום unsplash)
93% מהחברות נפגעו ממשבר הקורונה באופן ישיר - כך עלה היום (שלישי) ממחקר התעסוקה של חברת AllJobs בשיתוף עם מכון שריד. עוד עלה כי 80% מהחברות דיווחו על שינויים בהיקף תעסוקת העובדים בהם פיטורים, קיצוצים בשכר ויציאה לחל"ת במהלך המשבר.
הנפגעים העיקריים ממשבר הקורונה הם עסקים קטנים וארגונים הפרוסים במספר מוקדים; רבע מהחברות דיווחו שלא כל העובדים יוחזרו לעבודה, קיצוץ בשכר הינו הפגיעה העיקרית בעובדים. בבחינת התפלגות הענפים עלה כי הפגיעה המשמעותית ביותר היא אצל חברות שמספקות שירותים בתחומי הפנאי ואיכות החיים – 74% העידו על פגיעה במידה רבה עד רבה מאוד.

מהמחקר עלה כי ענפי התרופות והייטק הם היציבים והאיתנים ביותר, 86% מחברות ההייטק דיווחו חזרה מלאה לשגרה או שילוב עבודה מהבית. חברות ההייטק דיווחו על פגיעה של 48% עקב משבר הקורונה. נראה כי גם מקצועות החינוך והאקדמיה נפגעו פחות (58%), הייצור ותעשייה (52%) וכן הרפואה והתרופות (31%).
המחקר, שנעשה בין החודשים יוני עד יולי, חשף כיצד השפיעה המשבר הכלכלי וגל הקורונה השני על החברות השונות במשק. בסקר לקחו חלק בעלי תפקידים בכירים ביותר מ-200 חברות, המטפלים בנושאי כוח אדם, כגון בהם בעלים, מנכ"לים, מנהלי מחלקות ומנהלי גיוס. במסגרת המחקר, התבקשו המעסיקים להתייחס לשאלות שונות הנוגעות לאופן ההתמודדות של החברה עם משבר הקורונה.
מנהלת פיתוח עסקי במכון שריד, הילה אלדן, אמרה כי "המחקר נערך בשלהי הגל השני. תמונת המצב צפויה להחריף ככל שהגל השני והמשבר שבעקבותיו יעמיקו". 58% מהחברות נפגעו במידה רבה עד מאוד, ועוד 20% ברמה הבינונית. 7% מהחברות דיווחו כי לא נפגעו כלל והיתר נפגעו באופן קל יחסית. הנפגעים העיקריים הם החברות והעסקים הקטנים המעסיקים בין 1-50 עובדים (43.6% דיווחו על פגיעה במידה רבה מאוד). בד בבד, גם חברות עם היקף של 101-500 עובדים דיווחו על פגיעה במידה רבה מאוד (38%).
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה