מדדים ומחקרים

לסגור את חדרי הכושר? סקר חדש חושף את אחוזי ההדבקה

סקר שנערך באוניברסיטת תל אביב מעלה כי רק חצי אחוז מהמתאמנים בחדרי הכושר נדבקו, בודדים בעת האימון עצמו; "זריעת פחד ואי וודאות אינם כלי אפקטיבי במיגור התחלואה ואף פוגעים בבריאות הגופנית והנפשית"

ניר קומם |  10
סניף גו אקטיב לפני הקורונה (צילום צילום יוני רייף)
האם חדרי הכושר באמת מהווים קיני הדבקה? סקר נרחב שנערך בבית הספר לבריאות הציבור שבפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, ביקש לבדוק את רמת התחלואה והחשיפה לנגיף הקורונה ושינויים בהרגלי הבריאות של מתאמנים מאז התפשטותו, במטרה לבחון את ההחלטות הממשלתיות לגבי סגירת מתקני הספורט. הסקר מציג תמונה מדאיגה באשר לשינויים באורח החיים של המתאמנים, וטוען כי הם בעלי השלכות בריאותיות הן בטווח המיידי והן בטווח הרחוק. עורכי הסקר נמנעים מלצאת בקריאה חד משמעית בנוגע לפתיחת חדרי הכושר, אך קוראים למקבלי ההחלטות לשקול במשנה זהירות החלטות המובילות לחסמים בשגרת אורח חיים בריא ואף להסיר חסמים ולעודד את הציבור לפעילות גופנית.
הסקר נערך על ידי פרופ' רחלי דנקנר, מומחית בבריאות הציבור ורופאת ספורט, וגב' פנינה מרום, מקדמת בריאות, שתיהן חוקרות מטעם בית הספר לבריאות הציבור שבפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. הסקר נשלח בסוף חודש יולי אל כלל מתאמני רשת מכוני הכושר 'הולמס פלייס' וענו עליו 8,283 משיבים סך הכל, המהווים כ-7% מכלל המנויים בה. גילם הממוצע הוא 46, 53% מכלל העונים מתגוררים במרכז הארץ, כ-17% בדרום ובצפון, 13% בחיפה, 12% בתל אביב. הסקר דגם גברים ונשים במידה שווה, ורמת הפעילות הממוצעת שלהם נחשבת גבוהה – בממוצע, מדווחים על 4.3 שעות פעילות גופנית בשבוע. 67% מהמשיבים מתאמנים בשגרה חדר הכושר, 20% בשיעורי סטודיו, ו-8% שוחים בבריכה.
המשיבים מדווחים על מספר שינויים עיקריים בהרגלי הבריאות שלהם בתקופה האחרונה:
כמעט 20% השיבו כי חדלו להתאמן כליל, ו-50% דיווחו כי הם מתאמנים פחות משנהגו להתאמן ערב המגפה. 56% דיווחו על שינוי במשקל: 18.6% דיווחו על ירידה במשקל של כ-3-4 ק"ג, ו-36.8% דיווחו על עלייה של כ-2-3.5 ק"ג.
באשר להדבקה בקרב המשיבים, רק 43 משיבים, המהווים כחצי אחוז מאוכלוסיית המדגם, דיווחו כי חלו במחלת הקורונה, מהם 3 בלבד העידו שנדבקו במועדון הכושר, 29 נדבקו במקום אחר ו-9 לא יודעים היכן נדבקו.
בנוגע לדעת הקהל, רק 16% הביעו הסכמה במידה גבוהה עם החלטת הממשלה לסגור את מתקני הפעילות הגופנית נוכח העלייה במספר הנדבקים, ואילו מרביתם – 45% – כלל לא מסכימים עם החלטתה. 76% סבורים שפעולות מנע כגון חיטוי משטחים, שמירת מרחק, מחיצות בין המכשירים ופתיחת חלונות יאפשרו פתיחת מקומות אלו. מחצית המשיבים מעידים כי אינם מפחדים לחזור להתאמן במתקני הספורט אולם כחמישית מפחדים. הרוב המכריע של המשיבים מסכימים שהדרך היעילה להשגת שיתוף פעולה של הציבור לגבי אופן ההתנהגות היא באמצעות הסברה ומתן אפשרות בחירה לתושבים.
בסיכום הסקר, כתבו החוקרות: "מאז החל משבר הקורונה חלו הגבלות שונות על פתיחת חדרי הכושר, אולמות הסטודיו ובריכות השחייה. מחודש מרץ ועד היום מקומות אלו נסגרו ונפתחו לסירוגין, דבר שחיזק את חוסר יכולתו של ציבור המתאמנים לשמר אורח חיים מאוזן ופעיל בתוך בליל השינויים והאתגרים שהמשבר הביא איתו. לדעתנו מוטב כי ההסברה והעברת המסרים לציבור בישראל יתבצע על ידי המומחים באפידמיולוגיה ובקידום בריאות, שכן זריעת פחד ואי וודאות אינם כלי אפקטיבי במיגור התחלואה והשבת הסדר החברתי והכלכלי על כנו ואף פוגעים בבריאות הגופנית והנפשית".
תגובות לכתבה(10):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  הסקר הזה זה בלוף !! תפסיקו להאמין לכול השקרנים !!!!!! (ל"ת)
  אביב 08/2020/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  חדר כושר מידבק בהגדרתו
  גיל 08/2020/20
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אם חדר כושר צפוף ומיוזע לא מידבק, אז כלום לא מידבק
  סגור
 • 8.
  רק תגידו לי מי מימן את המחקר ותקבלו את המסקנות.
  צחי 08/2020/20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  בישראל כ1500 נדבקים ביום בשבועות האחרונים. כל גוף אומר שאצלו אין הדבקה כולל במחקר שהוא עורך. האולמות אומרים שאין הדבקה באולמת, בתי הספר אומרים לא בבית הספר, המסעדות טוענות שאין הדבקה במסעדות, וכו' וכו' תכלס כל מקום שבו לא שומרים מרחק + מסכה בפרט שהוא מקום סגור זה מוקד הדבקה. אני בעצמי בודק קורונה (בהתנדבות), רוב האנשים שנדבקו וששאלתי אותם אינם יודעים היכן הם נדבקו לכן רוב מסקנות המחקרים לא שוות הרבה.
  סגור
 • 7.
  החלטות בלובי ופוליטיקה - החלטות לא עינייניות
  יעקב 08/2020/20
  הגב לתגובה זו
  1 1
  האמור בכתבה מחזק את עמדתה של ח"כ שאשא ביטון,יו"ר ועדת הקורונה,שיש לקבל החלטות על סמך נתונים ולא על סמך לוביסטים ושיקולים מגדריים פוליטיים. החלטות הממשלה לא היו ואינן עינייניות ופגעו בבריאות הציבור. הנה % הנדבקים בחדר כושר הוא אפסי ומן הסתם עקב ההקפדה הרבה על ההנחיות: "מהם 3 בלבד (מתוך 8,283משיבים) העידו שנדבקו במועדון הכושר." במקביל נגרמה עליה בגורמי תחלואה תחלואה עקב סגירת חדרי הכושר,כמו: השמנת יתר,אובדן מסת שריר,לחץ נפשי..
  סגור
 • 6.
  ההחלטות לא היו ואינן עינייניות
  יעקב 08/2020/20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  האמור בכתבה מחזק את עמדתה של ח"כ שאשא ביטון יו"ר ועדת הקורונה שיש לקבל החלטות על סמך נתונים ולא על סמך לוביסטים ושיקולים מגדריים פוליטיים. החלטות הממשלה לא היו ואינן עינייניות. הנה % הנדבקים בחדר כושר הוא אפסי ומן הסתם עקב ההקפדה הרבה על ההנחיות: "מהם 3 בלבד (מתוך 8,283משיבים) העידו שנדבקו במועדון הכושר." במקביל נגרמה עליה בגורמי תחלואה תחלואה עקב סגירת חדרי הכושר,כמו: השמנת יתר,אובדן מסת שריר,לחץ נפשי..
  סגור
 • 5.
  50% לא מפחדים לחזור לחדר כושר אז למה ריק שם? (ל"ת)
  סקר בדיחה 08/2020/19
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 4.
  קורונה
  נעמה 08/2020/19
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הכל כריט בריט חא קורונה ולא כרטבונה. צריכים להמשיך בשיגרת החיים ולשמור על הגיינה בלי שום קשר לקורונה. לא להידבק בוירוסים יפה לשעתו ויפה לעכשיו
  סגור
 • 3.
  לא ניתן לקבוע כלום, הכל חירטוט,מדינת פארטץ' (ל"ת)
  אין חקירות 08/2020/19
  הגב לתגובה זו
  3 3
  סגור
 • 2.
  למה אתם סתם מבלבלים את המוח ? כולם נבדקים
  אייל 08/2020/19
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אי אפשר היום להכנס לחדר כושר בלי בדיקה והצהרת בריאות. ומדידת חום
  סגור
 • 1.
  הערה
  ט 08/2020/19
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הנגיף זה חשבונים שמים אין פיתרון לזה כרגע הכעס עדיין שורה על הציבור.. רק תשובה וחשבון נפש
  סגור