מדדים ומחקרים

נזקי הקורונה: 87% מהסטודנטים חוששים לעתידם הכלכלי; כמחצית איבדו את עבודתם

סקר שנערך בקרב כ-10,000 סטודנטים חושף כי 24% שוקלים להפסיק את הלימודים בסמסטר הקרוב בעקבות המשבר הכלכלי. 13% מהסטודנטים נאלצו לעזוב את דירתם, ברקע ירידה משמעותית בשכר החודשי הממוצע שלהם
מערכת ice |  1
סטודנט (צילום גטי אימג'ס)
יותר מחצי מהסטודנטים (51%) איבדו את מקום עבודתם בעקבות משבר הקורונה (14% פוטרו ו-37% הוצאו לחל"ת) ורובם המוחלט (87%) חוששים לעתידם התעסוקתי – כך עולה מסקר של התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות ומכון המחקר "מאגר המוחות", לבחינת הסטטוס הכלכלי של הסטודנטים לנוכח המשבר.
לפי הסקר, 24% מהסטודנטים שוקלים להקפיא או לפרוש מהלימודים בסמסטר הקרוב, כאשר ישנן אוכלוסיות בעלות פוטנציאל נשירה גבוהה יותר עקב הפגיעה הכלכלית הקשה: בקרב סטודנטים מהאוכלוסייה החרדית - 25% השיבו כי הם שוקלים לפרוש ובקרב האוכלוסייה הערבית  - 52%. כמו כן, מבין מהסטודנטים במכללות הלא מתוקצבות - 32% השיבו כי הם שוקלים לפרוש מלימודיהם ו-18% מהסטודנטים באוניברסיטאות.
עוד עולה כי השכר החודשי הממוצע של הסטודנטים העובדים עומד על 3,895 שקל, והוא ירד ב-748 שקל בהשוואה לשנת 2019. בנוסף, ממוצע שעות העבודה בחודש לסטודנט הוא 94 שעות, ירידה קלה בהשוואה לשנה שעברה.
נתונים מדאיגים נוספים מעידים ש-13% מהסטודנטים עזבו את דירתם בגלל קושי כלכלי שנבע מהמשבר. 16% מהסטודנטים שגרים בשכירות ביקשו הנחה בשכר הדירה, אך רק 3% מהם אכן קיבלו אותה.
מהסקר עוד עולה שתחומי ההוצאה החודשית העיקריים הם: דיור ואחזקת דירה - 2,381 שקל, מזון - 1,065 שקל ונסיעות 613 שקל. ההוצאה החודשית הממוצעת הכוללת של סטודנטים היא 4,928 שקל, ירידה של 549 שקל ( 10%) לעומת 2019.
 
יותר מרבע מהסטודנטים (27%) לקחו הלוואה במהלך לימודיהם, כאשר כמחצית מהם (51%) לקחו הלוואה של למעלה מ-15,000 שקל. ההלוואה הממוצעת עומדת על 27,204 שקל, עליה של 5,924 שקל (27%) לעומת השנה שעברה.
נוסף על כך, מסקר הסטודנט לבחינת איכות ההוראה של התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות ומכון המחקר "מאגר המוחות", עולה כי שביעות הרצון מהלמידה המקוונות בזמן משבר הקורונה היא נמוכה-בינונית בכל התחומים. 15% בלבד מהסטודנטים סבורים שלמידה מרחוק עדיפה על למידה בקמפוס, וההבנה והמעקב אחר החומר במהלך הלמידה המקוונת (אפקטיביות, בקיאות, סיכומים) עומדת על 2.96, לעומת 3.75 בשנה שעברה.
האוניברסיטאות בהן סטודנטים הביעו את שביעות הרצון הגבוהה ביותר מאיכות ההוראה הן: האוניברסיטה הפתוחה (3.63), אוניברסיטת בר אילן (3.29), אוניברסיטת תל אביב (3.19) והטכניון (3.14). האוניברסיטאות בהן הסטודנטים הביעו את שביעות הרצון הנמוכה ביותר הן: אוניברסיטת אריאל (2.96) ואוניברסיטת בן גוריון בנגב (3.0).
המכללות הלא מתוקצבות בהן סטודנטים הביעו את שביעות הרצון הגבוהה ביותר מאיכות ההוראה הן: הקריה האקדמית אונו (3.15), המרכז האקדמי פרס (3.13) והמכללה למנהל (3.0).
המכללות המתוקצבות בהן סטודנטים הביעו את שביעות הרצון הגבוהה ביותר מאיכות ההוראה הן: שנקר (3.19), המכללה האקדמית אחווה (3.14), המכללה האקדמית ספיר (3.04) והמכללה האקדמית כנרת (3.03).
שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, מסר: "בהשכלה הגבוהה בישראל מתחילה להתפשט מגפה חברתית קשה, בה רק החזקים שורדים. כישלון הממשלה בצמצום אבטלת הצעירים ואחוזי הנשירה הגבוהים משקפים תמונת מציאות עגומה בה הסטודנטים מאבדים את עבודתם ודירתם, לא עומדים בתשלומים ונושרים מהתואר. השנה אמנם נראית עליה במספר הנרשמים ללמודים האקדמיים, אך אל לנו להתבלבל ממגמה זו. הסטודנטים שנפגעו כלכלית במשבר נשארים מאחור ואותם מחליפים כעת סטודנטים המגיעים עם גב כלכלי מבית הוריהם".
עוד מסר יחיאב כי "העתיד שלנו לא נמצא בזום. צריך להפסיק להתהדר במהירות המעבר ללמידה המקוונת ואין להסיק כי זה הוא המדד המרכזי להתמודדות מוצלחת של ההשכלה הגבוהה עם משבר הקורונה. נתוני הסקר חושפים את הצורך העמוק של הסטודנטים והסטודנטיות לקרבה האנושית והאישית, דבר שהשיטה הנוכחית אינה מספקת. תהליך שחיקת איכות הלמידה ורלוונטיות התארים בשנים האחרונות, לצד התערערות שוק התעסוקה כתוצאה מהמשבר, מחייבים חישוב מסלול מחדש בשיטות ההוראה בהשכלה הגבוהה".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  קניתי דירה להשקעה וחשבתי שהסטודנט ישלם לי את המשכנתה (ל"ת)
  יהודה 10/2020/18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור