מדדים ומחקרים

מדד הנגישות העירוני 2020: רמת גן במקום הראשון, בני ברק ואשקלון בתחתית

דוח מקיף חושף - עמדות הציבור כלפי אנשים עם מוגבלות בערים השונות. שוהם, הוד"ש הגיעו למקומות גבוהים, ירושלים איכזבה בגדול. בהוד השרון, האנשים עם המוגבלויות נתפסים כהומוגניים ביותר, אשקלון שהייתה במקום הראשון בשנה שעברה צנחה
כפיר אדר | 
נגישות ישראל. אנשים, לא סמלים (צילום יח"צ)
מדד הנגישות העירוני 2020 פורסם ודירג 20 ערים מרכזיות על בסיס עמדות הציבור כלפי אנשים עם מוגבלות. העמדות כוללות היבט של סטראוטיפים ותפיסות, רגשות כלפי אנשים עם מוגבלות, כוונות התנהגות ודיווח על התנהגות בפועל כלפי אנשים עם מוגבלות (כגון תמיכה במדיניות מפלה, מוכנות לקרבה חברתית, נכונות לסייע) ועמדות של הציבור כלפי תפקוד הרשות המקומית שלהם בנושא. 
הרעיון הוא שהיחס של אנשים עם מוגבלות ברשות המקומית לנושא משקף גם את הפעילות של העיר בנושא. הממצאים מראים מגמה כללית של שיפור עקבי בעמדות, רגשות והתנהגות ביחס לשנה שעברה. הערים המובילות במדד הן רמת גן, שוהם, הוד השרון, כאשר למקומות האחרונים הגיעו בני ברק ואשקלון. 
למעשה, רמת גן נישלה אחרי ארבע שנים רצופות את שוהם מהפסגה וזכתה לציון נהדר של 94.3 בעוד שוהם הסתפקה במקום השני עם 92.6. הוד"ש במקום השלישי עם 90.6, כרמיאל אחריה עם 88.9 ורחובות נועלת את החמישייה בזכות 88.4. תל אביב רק במקום השישי, ב"ש אחריה, חיפה 10 בלבד, ראשל"צ מקום מתחתיה, ירושלים? רק במקום ה-16. אשקלון ירדה למקום האחרון עם 78.2 בלבד כשבני ברק מקום אחד מעליה עם 78.8.
בנוסף, נשאל הציבור השנה כמה שאלות לגבי תקופת משבר הקורונה. בין הממצאים החיוביים עולה כי 95% מהציבור לא הסכימו עם האמירה שבזמן חוסר במשאבים צריך לתעדף טיפול רפואי באנשים ללא מוגבלות על פני אנשים ללא מוגבלות, שיעור דומה לא מסכים כי לגיטימי לפטר עובדים עם מוגבלות לפני שמפטרים עובדים ללא מוגבלות. 
סקר אנשים עם מוגבלות
החלק השני של המדד הוא סקר ייחודי שהתמקד בהתמודדות ובתפיסות של אנשים עם מוגבלות במהלך משבר הקורונה ובפרט בזמן "הסגר הראשון", בין היתר נשאלו לגבי תחושת ערבות הדדית, קרבה ושייכות וקבלת סיוע, רווחה נפשית ועוד.  43% מהאנשים עם מוגבלות דיווחו על חשש ממשי לבריאותם במהלך המשבר (לעומת 25% מהאנשים ללא מוגבלות).
50% מדווחים כי השתמשו בשירותי רפואה מרחוק. בנוגע לתעסוקה, 49% ציינו שהם עובדים, לעומת 69% מהאנשים ללא מוגבלות. בנוסף נמצא שאחוז האנשים עם מוגבלות שיצאו לחופשה ללא תשלום הוא גבוה יותר מפי שניים מהאחוז בקרב אנשים ללא מוגבלות (17% מהאנשים עם מוגבלות אמרו שהם בחופשה ללא תשלום, לעומת 8% מהאנשים ללא מוגבלות), 24% מהאנשים עם מוגבלות חשו שמעסיקים העדיפו עובדים אחרים על פניהם (לעומת 13% מהאנשים ללא מוגבלות).
במדד תפיסת אנשים עם מוגבלויות כהומוגניים, הוד השרון במקום הראשון, כאשר טבריה במקום השני, שוהם שלישית, ר"ג אחריה והרצליה סוגרת את החמישייה המובילה. נצרת במקום האחרון בטבלה, כאשר נתניה, אשקלון וירושלים משלימות את רביעיית הגרועות ביותר בקטגוריה זו, כאשר אשקלון בכלל הייתה במקום הראשון בשנה שעברה ונתניה שנייה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה