מדדים ומחקרים

ירושלים אחרונה, כפ"ס בפסגה: באיזו עיר איכות החיים הגבוהה בישראל ואיפה העיר שלכם?

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בחנה כ-80 מדדי איכות חיים ב-16 הערים הגדולות בישראל לשנת 2019. איפה הכי מרוצים מרמת התעסוקה ובאיזו עיר תוחלת החיים היא הגבוהה ביותר?
ארנולד נטייב | 
קניון (צילום שרון טל)
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום (שלישי), כ-80 מדדי איכות חיים ב-16 הערים הגדולות בישראל לשנת 2019. בין היתר נבדקו באילו ערים התושבים חיים יותר זמן, באיזו עיר שביעות הרצון היא הגבוהה ביותר ו-באילו ערים התרחשו הכי הרבה תאונות. הנתונים לא בוחנים מהי העיר הטובה ביותר למגורים, ומתמקדים בנושאים שונים בהם לכל עיר יש את היתרון או החיסרון שלה.
העיר שמובילה את מדד איכות החיים השנה היא לא אחרת מאשר, כפר סבא עם למעלה מתשעה מדדים. בין היתר העיר מובילה בתוחלת חיים, כמות תושבים מועסקים בהתאם למקצוע שלמדו, צפיפות דיור, שביעות רצון מאזור המגורים, שביעות רצון מהדירה, שביעות רצון מהניקיון באזור המגורים, שביעות רצון מהמצב הכלכלי ועוד. למרות זאת, ישנם ערים שבהן נראה כי לבעלי השכלה גבוהה אין היכן לעבוד, כאשר מתחת לממוצע נמצאות הערים הדרומיות אשדוד ובאר שבע.
אחרי כפר סבא נמצאת רמת גן, שנמצאת מעל הממוצע הארצי והעיר שהעבירה הכי הרבה פסולת למיחזור בשנת 2019. ואיפה תל אביב במפה? לא הרחק משם, במקום הרביעי. העיר המבוקשת במרכז הארץ מובילה בשבעה מדדים, שכוללים בין היתר:  שיעור התעסוקה בעיר, שביעות רצון מההכנסה, שיעור הזכאות לבגרות, אמון במערכת המשפט ועוד. במקום האחרון במדד איכות החיים, נמצאת דווקא עיר הבירה של ישראל, שמדורגת במקום ה-16.

מדד איכות החיים. צילום מסך טוויטר
בממוצע לשנים 2017–2019 מבין הערים הגדולות בישראל תוחלת החיים הגבוהה ביותר בכלל האוכלוסייה הייתה בכפר סבא וברמת גן 84.8 שנים ו-84.7 שנים, בהתאמה. תוחלת החיים הנמוכה ביותר הייתה בבאר שבע ובבת ים 81.2 שנים ובירושלים תוחלת החיים הייתה 83.3 שנים, בדומה לתל אביב-יפו. האחוז הגבוה ביותר של החשים דיכאון לעיתים קרובות או מדי פעם היה בבאר שבע 33.8% והנמוך ביותר בירושלים, 18.9%.
ראשון לציון היא העיר הכי בטוחה להליכה בחשיכה על פי המדד, כאשר אחריה נמצאת פתח תקווה. לעומת זאת העיר שהכי הרבה חוששים להסתובב בה בלילות היא דווקא העיר עם חיי הלילה הפוריים ביותר: תל אביב, כאשר גם בירושלים ובבאר שבע הנתונים מתחת לממוצע
מספר ההרוגים בתאונות דרכים עמד ב-2019 על 355 אנשים :219 בדרכים לא-עירוניות ו-136 בדרכים עירוניות. מבין 16 הערים הגדולות, מספר ההרוגים הגבוה ביותר היה בתל אביב-יפו ובירושלים עם 18 הרוגים בכל אחת, 7 בחיפה ו-5 בבאר שבע ואשקלון. במחוז הדרום, כמות ההרוגים מתאונות הדרכים הייתה הגבוהה ביותר, עם כ-28 הרוגים.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה