מדדים ומחקרים

פשיטות רגל, עוני ואפילו התאבדות: איך עולם הספורט עוצר את מאזן האימה של הפורשים?

חינוך כלכלי הפך לכלי חובה מבחינת ליגות הספורט והקבוצות הגדולות בעולם כדי למנוע מכוכבים שמרוויחים בענק להפוך למבוגרים חסרי כל. המספרים המדהימים הציגו תמונה איומה - אך הדרך לפיתרון עוד ארוכה. וגם: איך עוזרת הבורסה לשחקנים בישראל?
כפיר אדר | 
שחקני ה-NBA עם הכיתוב "Black Lives Matter" (צילום פייסבוק/Black Lives Matter UNLV)
איו כל ספק שעבור ספורטאים מקצועיים, ההצלחה על המגרש - דשא, פרקט או כל משטח שהוא, צריכה להיות מתואמת עם הצלחה מחוץ למגרש המשחק. הכוונה בכך, היא שספורטאי צריך גם ללמוד להתנהל עם הכסף הגדול וההצלחה שבהחלט יכולה לבלבל ולהוביל אותו למקומות בעייתיים שבהמשך יהיה לו מאוד קשה מאוד לצאת מהם.
כל ספורטאי מבין או לפחות חייב להבין שאסור לו לבזבז את התמורה הכספית האדירה שגרף עבור הצלחה ספורטיבית עבור חיי מותרות מופרזים והוצאות מוגזמות במהלך טווח הקריירה המצומצם של ספורטאים מקצועיים שנע בין 15-20 שנה בממוצע. התקופה הקצרה הזו, בגילאים מאוד צעירים, מצליחה לעיתים להביא לחורבן ואסון לספורטאי שמצליח 'להתעוור' מהכסף הגדול וההנאות שלא כל אדם זוכה להן.
ישנן דוגמאות רבות לאנשי ספורט ונשים מובילים, ש'עשו את זה בגדול' מבחינה ספורטיבית ופיננסית, תוך שהם עוסקים במקצוע שהוא אהבתם, אך לימים התמודדו עם חורבן כלכלי ופשיטת רגל לאחר שהקריירה הספורטיבית שלהם הגיעה לסיומה - באופן טבעי או בעקבות פציעה או תאונה טראגית.
לא מעט מחקרים בדקו את התנהלות הספורטאים ביום שלאחר תליית הנעליים שלהם והנתונים הסתמכו על הליגות הגדולות והחשובות בעולם, במיוחד מארצות הברית, כמו ה- NFL, NHL, NBA ו- MLB. עד כה המחקר באירופה ובאוסטרליה היה מוגבל למדי לעומת המדינה בה הספורט מגלגל טריליוני דולרים בשנה.
הסטטיסטיקה שנאספה מהמחקר הקיים משכנעת, בלשון המעטה, אך מציגה דוגמאות מטרידות במיוחד לאופן בו הספורטאים בדימוס מתמנהלים. הנה רק כמה מהם: למרות משכורות הספורטאים המקצוענות המופלאות, בתוך 5 שנים מיום פרישתם, 60% משחקני ה-NBA לשעבר פשטו את הרגל או נמצאים במצוקה כלכלית. 25% משחקני ה-NFL מדווחים על קשיים כלכליים בשנה הראשונה לפרישתם, ותוך שנתיים ממשחקם האחרון 78% משחקני ה-NFL גרושים, פושטים רגל או מובטלים.
עוד נתונים? שלושה מתוך חמישה שחקני פרמייר ליג בליגה האנגלית, שמשתכרים בממוצע 30,000 ליש"ט בשבוע, מכריזים על פשיטת רגל תוך חמש שנים לאחר פרישתם. באוסטרליה 12% משחקני הכדורגל המקצועיים בדימוס אינם מרוצים ממצבם הכלכלי הנוכחי, 18.8% מדווחים כי לכדורגל הייתה השפעה כלכלית שלילית עליהם; ואחד מכל שלושה מהם מדווח כי קיבלו החלטות שהשפיעו לרעה על מעמדם הכספי.
כיום הנושא נמצא במודעות ונפתחו עבור שחקנים לא מעט אפיקי עזרה, קבוצות תמיכה, קורסים להתנהלות נכונה ביום שלאחר הפרישה. מדובר בתופעה עולמית שקיבלה את אור הזרקורים לאחר ששחקנים רבים ומוכרים הכריזו על עצמם פושטי רגל והגיעו למצבים בהם הם נזרקים לרחובות ונותרים ללא דולר מהקריירה המפוארת שבנו. היו גם דוגמאות לשחקנים שהתאבדו בעקבות המצוקות הללו בגיל צעיר כי לא יכלו לשאת את הבושה או את חוסר היכולת להיות תלויים בעצמם.
בישראל היו מספר דוגמאות לכך: איציק זוהר בעבר הגיש בקשה להכרה כפושט רגל בעקבות התמכרותו להימורים, גם אלון מזרחי דיווח כי הוא חייב 1.1 מיליון שקל. הימורים וסמים הם סיבות מרכזיות ל'התאדות' המהירה של כספי השחקנים שפרשו, שלעיתים גם נקלעים למצוקה נפשית בעקבות הקושי להשתלב שוב בחברה או בשוק העבודה בשלהי גיל ה-30 או ה-40, כשאין להם כישורים רבים מעבר ליכולותיהם על המגרש.
התופעה הזו מקבלת בשנים האחרונות מענה הולם בכל הליגות הגדולות ושחקנים מתייעצים עם אנשי מקצוע שעומדים לרשותם מטעם הליגות והקבוצות במטרה להשאיר אותם על המסלול הנכון כדי לא להקלע למצבים קשים כפי שקרה לרבים בעשורים הקודמים.
בישראל, גם הבורסה באמצעות היוזמה החדשה שלה בקרב הספורטאים המקומיים, מנסה לסייע כדי לחסל את התופעה המדאיגה. באמצעות תכנית הכשרה שלה היא מסייעת להם למצוא את הנתיב הנכון שישאיר אותם על המסלול הנכון ויאפשר להם לקבל את ההחלטות הנכונות בהמשך, גם לא על המגרש.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה