מדדים ומחקרים

ממשלת ישראל קיבלה ציון נאה עבור מדיניות החוץ, אבל כמה עבור הטיפול בקורונה?

סקר חדש של המכון הישראלי לדמוקרטיה חושף את דעות הציבור עם הציונים לממשלה ב-2020: הציון הגבוה ביותר נבע בשל הסכמי השלום, בעבור מדיניות הביטחון - 48%, עבור ההתמודדות עם הנגיף ציון נמוך במיוחד. כל התוצאות כאן
כפיר אדר |  1
נתניהו בליכוד (צילום אוליבר פיטוסי פלאש 90)
המכון הישראלי לדמוקרטיה ערך מחקר מעמיק לקראת מערכת הבחירות הקרובה במרץ 2021 ובין היתר ביקש מהמשתתפים להעניק ציונים לממשלה על תפקודה ב-2020 בכל התחומים. אפשר לומר שלא מדובר במספרים מחמיאים במיוחד, בלשון המעטה.
הציונים ניתנו בשישה תחומים: ניהול מדיניות החוץ, ניהול מדיניות הביטחון הלאומי, ניהול משבר הקורונה, ניהול הכלכלה הלאומית, חיזוק האמון בין העם למנהיגיו וקירוב קבוצות שונות בציבור. "הציון הגבוה ביותר התקבל לגבי ניהול מדיניות החוץ – 57% נתנו על כך לממשלה ציון טוב או מצוין.
במקום השני מבחינת הציון שניתן לה מצוי ניהול מדיניות הביטחון – כאן 48% נתנו לממשלה ציון טוב או מצוין. מכאן הנפילה גדולה – רק 24% נתנו לממשלה ציון טוב או מצוין על ניהול משבר הקורונה, 21% על ניהול הכלכלה הלאומית ו-12% בלבד על חיזוק האמון של העם במנהיגיו ועל קירוב קבוצות בציבור הישראלי אלו לאלו".

צילום מסך. קרדיט: המכון לדמוקרטיה ישראלית
עוד מצאו במכון כי: "בציבור הערבי, כמו גם בשמאל והמרכז (יהודים) באף אחד מששת התחומים הממשלה לא קיבלה ציון חיובי של רוב הנשאלים. הציון החיובי שהממשלה מקבלת בכלל המדגם על ניהול מדיניות החוץ וניהול מדיניות הביטחון של ישראל נובע מהציונים הגבוהים בשני התחומים שמעניקים לה אנשי הימין (74% ו- 62%, בהתאמה).
זמן קצר לפני שישראל יוצאת לעוד מערכת בחירות, בולט במיוחד הציון הנמוך שקיבלה הממשלה בתחום חיזוק אמון הציבור במנהיגיו. מחצית המרואיינים היהודים ומעל שליש מהערבים נתנו לממשלה את הציון הנמוך ביותר האפשרי על כך (1). שלא במפתיע, ציון נמוך זה שכיח במיוחד בקרב המרואיינים היהודים שמיקמו עצמם בשמאל (81%) ובמרכז (73%)".
"הערכה נמוכה זו של תפקוד הממשלה בתחום חיזוק האמון בין העם ומנהיגיו עלולה להשפיע הן על הכוונה להצביע בבחירות הקרובות והן על הבחירה עבור איזו מפלגה להצביע: מבין אלה שנתנו לממשלה ציון נמוך בנושא חיזוק האמון רק 62% בטוחים שילכו להצביע בבחירות הקרובות, לעומת 78% מאלה שנתנו בנושא זה לממשלה ציון טוב מאוד או מצוין.

צילום מסך. קרדיט: המכון לדמוקרטיה ישראלית
ובאשר לכוונות ההצבעה: רק מיעוט קטן (15%) מאלה שנתנו לממשלה ציון גרוע בתחום חיזוק האמון בין העם למנהיגיו בטוחים שיצביעו לאותה המפלגה כמו בבחירות האחרונות לעומת 72% מאלה הסבורים כי תפקוד הממשלה מצוין בתחום זה.
בדיוק לפני שנתיים, בדצמבר 2018, ביקשנו גם כן מהמרואיינים לתת ציונים לתפקוד הממשלה היוצאת. מהשוואת התפלגות התשובות אז והיום עולה כי ב-2018 הערכת תפקוד הממשלה הייתה טובה בהרבה בכל התחומים שנבחנו".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  רק חרא שמאלני יכול לטפל היטב בקרונה ... (ל"ת)
  חרא שמאלני 01/2021/06
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור