פרסום ושיווק

אמיר ברמלי: "הטבות המס מוצדקות - אין צדק חברתי, אבל זו המציאות"

מנכ"ל קבוצת רוביקון אינו מצטרף לביקורת על הטבות המס שמקבלות החברות הגדולות ומסביר מדוע; על מינוי דני נווה, "לא מדובר במהלך תמים"
מירון ארונוביץ |  8
אמיר ברמלי (צילום יח"צ)
השבוע הזה עמד ללא ספק בסימן רעידת האדמה שיצרה הודעת התפטרותה של מנכ\"לית הבורסה אסתר לבנון. אבל השבוע הזה סיפק שתי כותרות לא פחות מעניינות: מינויו של דני נווה ליו\"ר כלל פיננסים וחשיפת רשויות המס להטבות שמקבלות החברות הגדולות ובראשן טבע.

בשיחה עם Bizportal מדבר אמיר ברמלי, מנכ\"ל קבוצת רוביקון, על שני הנושאים הללו ולפחות בעניין הטבות המס, הוא חולק על הבקורות, \"בעניין הזה אני הולך נגד זרם הבקורות. יש נטייה כללית להיות \'אנטי החברות הגדולות\' שאכן מרוויחות הרבה ועוד מקבלות בנוסף הטבות. אבל אסור לשכוח שאלה החברות שמניעות את המשק. אלה חברות שמספקות עשרות ומאות מקומות עבודה גם עבור הטכנולוגיה המתפתחת וגם עבור ה-low tech וצריך לזכור שמדובר במקומות עבודה שדווקא נעלמים\".

\"חלק מהחברות האלה מאפשרות גם לציבור נטול השכלה מקומות עבודה, כשלא בטוח שעומדות בפני אותו ציבור אלטרנטיבות. צריך לקחת בחשבון שיש אלטרנטיבות לחברות האלה בעולם, אנחנו לא יכולים להיות מנותקים מכך שחברה כזו, שלא תקבל פה הטבות מס עלולה פשוט לנטוש ללונדון, לשוויץ או לארה\"ב. המדינה נתקלה בקושי כשארה\"ב נותנת הטבות מופלגות וגם באירופה עושים את זה - בספרד וצרפת ראינו את זה במהלכים מהירים\".

\"כשאתה מעלה שכר לעובד טוב אם העלת לו 50 שקל ובמקום אחר יציעו לו 70 שקל - זה לא יעזור. תמריצי המס פה נותנים לחברות האלה יתרון שישאיר אותן כאן. אין לחברות האלה יתרון יחסי מעצם העובדה שהן פועלות בישראל. מה היתרון של טבע להיות פה? אין לה פה עובדים מיוחדים או חומר גלם מיוחד - הדרך להשאיר את החברות האלה היא ההטבות הללו. בנוסף, צריך לומר שההטבות נתנו לחברות משמעותיות בישראל ולא לחברות קיקיוניות או חדשות וספקולטיביות\".

בשורה התחתונה ברמלי טוען ש\"אולי זה לא פופולארי לומר את זה בימים האלה, אבל זו הדרך של המדינה לתגמל למי שגם מספק מקומות עבודה, משלם מיסים ומע\"מ על הפעילות שלו ובכך גם תורם לקופת המדינה. אני חייב להיות ישיר ולהציף את העניין לא מתוך אג\'נדה אוהדת לחברות הגדולות - אין בזה צדק חברתי אבל זו המציאות\".

מינוי דני נווה ליו\"ר כלל #ביטוח# - \"מדובר בסוג של מחטף\"

מכאן עובר ברמלי לנושא מינויו השנוי במחלוקת של דני נווה ליו\"ר כלל ביטוח בתקופה רגישה במיוחד, \"במקרה של מינוי חד משמעית אין לי אלא להצטרף לביקורת הנוקבת בעניין. מדובר בסוג של מחטף. בולט שהרשויות לא מתערבות בעניין הזה\".

\"מדובר באיש יקר ומוכשר, אבל לא בתחום של חברות פיננסיות. הוא הקים חברות בעבר שאף אחת לא עשתה אקזיט ומונה כדי לעשות את זה בדיוק. יש בזה משהו מאוד בעייתי שלא היה עובר במגזר הפרטי. אף חברה לא הייתה לוקחת על עצמה למנות יו\"ר כזה בתנאים האלה\".

\"ובכל זאת, אם דני נווה כל כך מוכשר וראוי הייתי מצפה מחברה ציבורית לתגמל אותו אך ורק על סמך הצלחות או מכירה של החברה. דווקא העובדה שהוא מקבל משכורת כזו מלמדת על כך שלא מדובר במהלך תמים. רב הנסתר על הגלוי במקרה הזה, כי מבחינה עסקית זה לא הליך שהוא הגיוני\".

\"יו\"ר מוביל שמקבל תנאים מופלגים שכאלה ללא הצדקה מקצועית או שהוא מן סוג של בובה ששמו כדי לחלץ מהחברה כסף ואם לא - הוא בטח לא האדם המוכשר לתפקיד הזה, אם כן הייתי מצפה שלפחות יגדירו לו שכר בסיס נמוך בהרבה - בטח נוכח כל מה שקורה בכלל ביטוח ולתגמל אותו בעיקר על בסיס יעדים והצלחות\".
תגובות לכתבה(8):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  בלי החברות הגדולות לא היינו שורדים (ל"ת)
  דבורה 18/07/2013 22:34
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 6.
  סוף סוף האמת ללא צביעות כל הכבוד
  עידו לביא 18/07/2013 21:55
  הגב לתגובה זו
  1 2
  טוב לראות איש עסקים שאומר את האמת ולא מנסה להיות פופ לארי גם אם האמת לא מדהימה...
  סגור
 • 5.
  עוד חמור רודף בצע. (ל"ת)
  gour 18/07/2013 21:03
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 4.
  יש מישהו שמעז לצאת חוצץ נגד שלי ? וי (ל"ת)
  לא יאומן 18/07/2013 18:22
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 3.
  ללא צדק חברתי לכסף אין ערך-צדק וחברה מתקדמת
  מנהיג המהפכה 18/07/2013 18:14
  הגב לתגובה זו
  11 1
  צדק וחברה מתקדמת הולכים יחד . ללא צדק יש עוני ודקטקטורה קפיטליסטית או רודנית . טבע משלמת 0 אחוז מס . השבוע הודה מנהל הכספים שתבע תשמח להשקיע בארץ גם אם יטל מס של 6 אחוז . ואני אומר שהם ישארו בארץ גם עם 15 אחוז מס . בתורה כתוב שצריך להפריש מעשר . 10 אחוז מס לא מעורר התנגדות אצל אף אדם זה טיבעו של אדם .
  סגור
 • 2.
  לא רחוק היום והמעבידים ידרשו כי העובד ישלם
  חי במינוס 18/07/2013 18:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לו תמורת הזכות לעבוד. מה שטוב בזאת כי לא יהיו יותר עובדי קבלן.
  סגור
 • 1.
  סוף סוף בחור שמבין! החברות הגדולות מעסיקות עובדים...
  שמוליק 18/07/2013 17:50
  הגב לתגובה זו
  3 5
  1. ומהעובדים מנכסים מיסים. 2. החברות האלה "מפריחות" את הפריפריה 3.החברות משקיעות הון עתק בהקמת מפעלים ומתקני תעשיה 4. החברות מקבלות את הטבות המס עפ"י חוק 5.יש לשקול לשנות את החוק ולהגדיל את שיעור המס שחברות אלו משלמות. 6. אני מוכן שיביאו לישראל עוד 6 חברות ענק מעמק הסיליקון תוך מתן שיעור מס של עד 5% ובלבד שיתרמו להעסקת עוד 40,000 משפחות
  סגור
 • טבע יצרה 3500 מקומות עבודה וקיבלה 12 מליארד
  חזי 18/07/2013 18:57
  הגב לתגובה זו
  4 0
  גם אני רוצה היה אפשר לקיים 40000 מקומות עבודה בסכום הזה
  סגור