פרסום ושיווק

האם מכבי ת"א מודל ז'אן טבק היא שלם שגדול מסך חלקיו?

אופיר פרבר, מנהל שיווק בקסם מדדים, על מידת התאמתו של ז'אן טבק למכבי תל אביב בכדורסל. כיצד ניתן ללמוד מהמקרה על שיטת ניהול צוותים?
אופיר פרבר |  2
על מידת ההתאמה של ז'אן טבק למכבי תל אביב ובעיקר, על היכולת שלו למצות את הפוטנציאל הגלום בסגל שעומד לרשותו, נוכל ללמוד בעוד מספר שבועות. אך בינתיים, כמו בכל מקרה של החלפת מאמן באמצע העונה, נוכל ללמוד שיעור קצר בניהול.
בשלב הנוכחי טבק דורש מהשחקנים שלו בעיקר חזרה ליסודות - משחק פשוט, לא מתוחכם מדי וכזה שלא דורש תיאום מורכב בין השחקנים. בעולם העסקי, זה שקול למנהל חדש שמגיע לצוות בו הוא מזהה שהגדרת המשימות לא ברורה לעובדים שלו (ואין זה משנה אם זה נובע מעובדים לא איכותיים או מהיעדר הדרכה ראויה). בשל כך, הוא מחליט לצלול אל העבודה השוטפת לקבוע פגישות יומיות עם כל אחד מהעובדים, ולהקצות את מירב שעות העבודה להדרכה, הכוונה ולהקפיא פרוייקטים עד השלב בו הוא ירגיש בטוח יותר עם החיילים איתם הוא יוצא לקרב. כל פעולה אחרת היא בגדר "פול גז בניוטרל" - העובדים יכולים להיות סופר משקיענים, אבל אם אף אחד לא יסייע להם לכוון, הם יבזבזו את התחמושת ולעולם לא יפגעו במטרה.
במכבי "מודל טבק", אנחנו רואים שהחזרה ליסודות גורמת לרוב השחקנים להפיק מעצמם יותר - כל אחד מבין מה מצפים ממנו, או לחלופין, בסביבה שבה מורכבות המשימה מותאמת ליכולת של העובדים ליישם אותה, תתקבל תמיד תוצאה טובה יותר. את השיעור החשוב הזה כדאי לכל מנהל ליישם בסביבת העבודה שלו. המסקנות משבוע העבודה הראשון של טבק במכבי הן קודם כל - עובדים תמיד יפיקו מעצמם יותר כאשר הם מבינים היטב את המשימה שמוטלת עליהם (גם אם המשימה עצמה כוללת אלתור ויצירתיות), וכאשר המנהל יודע להתאים את תפישת הניהול שלו לחומר האנושי שעומד לרשותו (או ההיפך - לגייס חומר אנושי שמתאים לאותה תפישה).
מנהל שדוגל בניהול ברמת המיקרו, כשהיתרונות של צוות העובדים שעומד לרשותו הם בעיקר יצירתיות והגדלת ראש, לעולם לא יוכל להפיק מהעובדים שלו את המקסימום. בהתאם לכך, מנהל שדוגל בהעצמת העובדים ובהאצלת סמכויות, לעולם לא יצליח כאשר עומדים לרשותו עובדים שלוקים במשמעת עצמית. כל אחד מהתרחישים האלה יסתיים במרבית המקרים בהפנמה והתגמשות של המנהל והתאמת צורת הניהול שלו לאופי הצוות או בהחלפה שלו במנהל אחר.
המאמן שמכבי תל אביב מודל 2015/16 הציבה על הקווים בתחילת העונה הוא לטוב או לרע מאמן מתוחכם שמאמין קודם כל במשחק ההגנה. אך כשמעמידים לרשותו סגל, מוכשר ככל שיהיה, שהשחקנים המובילים שבו הם שחקני הגנה בינוניים מינוס ושבינתיים קשה להאשים אותם בתחכום יתר, מתקבלת פתיחת העונה הגרועה ביותר של מכבי, לפחות מאז עידן היורוליג.
כשם שלא כל מנהל יצליח לנהל כל צוות, כך תיבחן הבחירה בז'אן טבק במידת ההתאמה של תפישת האימון שלו לסגל השחקנים הקיים - לפחות בשלב הסיכומים של העונה הנוכחית. חוסר התאמה עלול להביא לצלילה נוספת ולשפל חדש בעוד מספר שבועות, עד כדי כך שדור המאמנים הישראלי הוותיק ייקרא לדגל כדי להציל את האליפות. אך במידה ומי שבחר בו "פגע בול", הוא יקבל שלם שגדול מסך חלקיו - בתרחיש כזה, סגל שחברים בו פארמר, רוצ'סטי, רנדל, סמית' ואוחיון יכול לצמוח כך שבמקרה של "העפלת אמת" לטופ 16 הוא יגיע אפילו עד הפיינל פור.
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אהבתי
  ערן 25/11/2015 08:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קליל, מעניין, קצת צבע לאתר
  סגור
 • 1.
  איזה בולשיט של טור (ל"ת)
  אנונימוס 24/11/2015 14:32
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור