פרסום ושיווק

עקב החשש מהסתה ביוטיוב: לפמ צפויה לזמן את גוגל לדיון

בלפמ הפועלת תחת סמכותה של השרה מריי רגב, לא נשארים אדישים מול תכנים אינטישמיים ומסיתים. גוגל: "מספר מודעות של מותגים הופיעו על גבי תוכן שלא עמד בקנה אחד עם הערכים שלהם"
משה בנימין | 
יוטיוב (צילום Getty Images - Sean Gallup)
אחד הנושאים החמים בעולם הדיגיטל בשבועות האחרונים - התכנים הלא ראויים באתרים וביוטיוב, שעל גביהם משולבות פרסומות במודעות גוגל ווידאו בפרה-רול ביוטיוב, מגיע גם ללשכת הפרסום הממשלתית. לאחר התחקיר של הטיימס הלונדוני, על החשש ממימון גופי טרור באמצעות חלקות רווחים על פרסום בתכנים המועלים ליוטיוב על ידם, והחלטת לשכת הפרסום הממשלתית בבריטניה שלא לפרסם ביוטיוב, גם לשכת הפרסום הממשלתית בישראל בודקת את הנושא - כך נודע לאייס.
אחד הגורמים שדוחפים לבדיקה יסודית של הנושא הוא חבר הכנסת עודד פורר ממפלגת ישראל ביתנו. פורר פנה לאחרונה לשרת התרבות והספורט מירי רגב, שתחת משרדה פועלת לשכת הפרסום הממשלתית בדרישה, כי "יש לוודא שלפ"מ לא תפרסם תכנים ממשלתיים באתרים ובמקומות שאין מידע לאן הולכים תקציבי הפרסום ומבלי שפלטפורמת הפרסום תתחייב שהתקציב לא יועבר לארגוני טרור ודומיהם".
בתחילת השבוע נערך דיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה שבה השתתפה גם מנהלת המדיה של לשכת הפרסום, טליה לוינס שאחראית על רכש המדיה והפניית התקציבים מטעם לפמ. על הפרק נידון נושא הפרסום הממשלתי בעיתון החרדי 'הפלס' וכן נושא הפניית תקציבי פרסום ממשלתיים לגוגל/יוטיוב כשברקע התחקירים על תכני הטרור ותכני שנאה אנטשימיים. 
לאייס נודע כי בלפמ שוקלים, כפי שנעשה בבריטניה, לקיים דיון בנושא עם נציגי גוגל כדי לבחון את סוגיית התכנים שעליהם ולצידם מופיעות הפרסומות של משרדי הממשלה. בלפמ לא נשארו אדישים כלפי הצעדים שננקטו מסביב לעולם בהקשר של גוגל ועוקבים בציפייה אחר ההתפתחויות בבריטניה, שאף הובילו את חברת הפרסום העולמית HAVAS להודיע על השהיית כל תקציבי הפרסום בגוגל עד לפתרון הבעיה והוכחת ניטור וסינון איכותי של תכנים.
להחלטת לפמ בעניין תורמת מאוד העובדה שהלשכה מסונפת למשרד התרבות והספורט תחת השרה מירי רגב שמשנתה הפוליטית, ו"רוח המפקד" שהיא משרה במסדרונות ברורים מאוד. סביר להניח שרגב שהתעקשה על סיפוח לפמ אליה לא תיתן יד למצב שבו כסף ממשלתי זורם לתכני הסתה ושנאה נגד המדינה, במידה ויובהר לה שאכן כך המצב. 
בשונה מהחברות המסחריות שרוב התקציב שלהם ביוטיוב מופנה לגולשים בעלי כתובת IP ישראלית, תקציבי הממשלה, כגון זה של משרד התיירות כוללים מיליוני שקלים שמופנים לגוגל/יוטיוב ומופנים לקהל בעולם. זאת, בניסיון לעודד תיירות נכנסת לישראל, מצב שמאפשר זליגת כסף לתכנים לא ראויים בים התוכן האינסופי ברשת. באותו אופן, כספי פרסום של משרד ההסברה הישראלי שפועל למען תדמית המדינה בחו"ל מופנים לגולשים לא ישראלים.
מלשכת הפרסום הממשלתית נמסר בתגובה: "הנושא נמצא בבדיקה אל מול הגורמים הרלוונטיים בנושא למניעת פרסום באתרים הכוללים תכנים גזעניים ואנטישמיים".
מגוגל ישראל נמסר בתגובה: ״בזמן האחרון, מספר מודעות של מותגים הופיעו על גבי תוכן שלא עמד בקנה אחד עם הערכים שלהם. אנחנו מצטערים על כך עמוקות ויודעים שזה לא מקובל על המפרסמים והסוכנויות. ערכנו בדיקה מקיפה ואנחנו נבצע שינויים בשלושה תחומים: מדיניות הפרסום שלנו, אכיפה של מדיניות זו ואמצעי בקרה ושליטה חדשים עבור מותגים בכדי שיוכלו לקבוע היכן המודעות שלהם יופיעו״.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה