פרסום ושיווק

פשרה: רשות השידור תפעיל את החדשות, מנהלי התאגיד לא יודחו

(עדכון) יש מתווה מוסכם בין נתניהו וכחלון לפיו התאגיד יוקם עד אמצע מאי, כאשר יופקע ממנו כל ניהול החדשות, שישודרו בנתיים ע"י ערוץ 1 ורשת ב'. חוק התקשורת לא יקודם
אלכסנדר כץ |  6
נתניהו וכחלון, לא לעשות שימוש (צילום GettyImages IL, Pool)
עשן לבן. אחרי 5 פגישות שקיימו ביניהם בנימין נתניהו ומשה כחלון, משבר תאגיד השידור הציבורי בהקמה כאן הסתיים עם פתרון עקום למדיי. בשורה התחתונה, פעילות חטיבת החדשות של התאגיד צפויה להתפרק, ובמקומה יוקם תאגיד לחדשות ואקטואליה בו ישולבו עובדים מרשות השידור ומ'כאן'. בנתיים את החדשות ינהלו ערוץ 1 בטלוויזיה וקול ישראל ברדיו, ומנהל חטיבת החדשות יהיה מנהל רשת ב' הנוכחי.
יוקם תאגיד נפרד בסגנון חברת חדשות בדומה למצב בערוצים 2 ו-10. בפועל, רשות השידור תמשיך לשלוט בתכנים ואפילו התכניות הקיימות כגון 'מבט', ימשיכו על פי הערכה ללא שינוי, לפחות בחצי בשנה הקרובה. מהבחינה הזו, התאגיד יוקם, אבל זו תהיה לחלוטין אותה גברת ואפילו ללא שינוי אדרת.   
 
'חדשות 2' פרסם מוקדם יותר היום כי מתווה תאגיד השידור הציבורי נמצא בשעות אלה בניסוח במשרד המשפטים, כך שהתאגיד יוקם סופית, עם כי יידחה. כעת ברור שהדחיה תהיה של שבועיים, כלומר עד אמצע מאי. במקביל, חוק התקשורת לא יקודם, ובכך ינצלו גופי השידור המסחריים מפיקוח פוליטי. בכך נתניהו וכחלון אימצו את מתווה הפשרה שגיבשו מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ומנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, בליווי השרים יריב לוין וצחי הנגבי.
 
השתתפותו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בפגישה האחרונה אתמול, הייתה החותמת לפתרון המסתמן של המשבר. מנדלבליט הצהיר כי עשויות להיות בעיות משפטיות באי-הקמת התאגיד, כמו גם בהדחת מנהליו מטעמים פוליטיים או אישיים. כעת קיבל ההסדר את אישור היועץ המשפטי לממשלה ואנשיו. 
 
בכל מקרה, התאגיד יוקם כאשר חטיבת החדשות שלו תהיה גוף עצמאי - ולמעשה תאגיד חדשות עצמאי - בדומה לחברות החדשות של ערוץ 2 ו-10, שלא תנוהל על ידי ראשי התאגיד, ולמעשה התאגיד יעסוק רק בדרמות, דוקו וילדים, ולא בחדשות ואקטואליה. החטיבה תהיה איחוד של עובדי חטיבת החדשות של ערוץ 1 ושל חדר החדשות של קול ישראל, יחד עם עובדי האקטואליה של התאגיד שכבר גויסו. בשלב זה לא ברור כיצד יהיה השילוב, והאם ייאלצו לסיים את תפקידם עובדים שגויסו לתאגיד. 
 
תאגיד החדשות החדש יפעל במבנה, בתקנים ובשכר של חטיבת החדשות של התאגיד. משרד האוצר יגבש הסדרי פרישה לעובדי רשות השידור שלא ימשיכו בתאגיד החדשות ולעובדי התאגיד שלא ישולבו בו. במסגרת פשרה זו ישמרו מסגרות התקציב. 
ועדת איתור בראשות שופט, היא זו שתבחר את דירקטוריון חטיבת החדשות, בדומה להנהלת התאגיד עצמו. כמו כן, ההתעקשות של נתניהו להיפטר מהמנכ"ל אלדד קובלנץ והיו"ר גיל עומר, לא נשאה פרי, ועל פי הפתרון המסתמן, הם יישארו בתפקידיהם. 
ארגון העיתונאים ו-ועדת עובדי תאגיד השידור הציבורי יפגינו במוצ"ש הקרובה ב-19:30 מול קריית הממשלה בתל אביב "כדי למחות נגד הניסיונות המושחתים של הממשלה להשתלט על העיתונות החופשית בישראל ועל השידור הציבורי בפרט, תוך זלזול במאות מילוני שקלים של כספי ציבור והתעללות מתמשכת ביותר מ-1,000 עובדים בתאגיד וברשות השידור". בהודעה נמסר כי "אנו קוראים לעיתונאים, יוצרים, ארגונים חברתיים וכל אזרח שאכפת לו להצטרף אלינו".
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  האם רוה"מ לא מנוע מלעסוק בתקשורת?
  דון דרייפר 02/04/2017 08:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נתניהו מצפצף על החוק
  סגור
 • 5.
  פתאום נזכרת טרצ'צקיי?
  החתול שמיל 31/03/2017 01:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שגם ברשות השידור יש עובדים? אתה בטח מילל בלילות איך חמק לך יור ארגון העיתונאים מתחת לאף. תאכל את הלב טרצ'יצקי. לא ספרת את עובדי רשות השידור ועכשיו תאכל את הלב איזה מין יור ארגון עובדים אתה. הכי דומה לועדי העובדים של רשות השידור שאתה כל כך שונא אותם.
  סגור
 • 4.
  הפשרה והפשלה
  דודי אדי 30/03/2017 14:45
  הגב לתגובה זו
  0 2
  בוש לך כחלון נכנעתה למטורלל והרשתה את השיכוי שתהיה לנו דמוקרטיה עיתונאית , סמוך על המטורלל מבלפור שיעלה את חוק הפיקוח מחדש ויכופף לך את היד פעם מוספת ובקרוב . בסיבוב גם אבדתה את הסיכוי שמפלגת כולנו איבדה את תמיכת הציבור בבחירות הקרובות .
  סגור
 • 3.
  כל השפויים לא יקשיבו לחדשות מפוברקת של ביבי (ל"ת)
  אור 30/03/2017 14:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  זה בדיוק מה שביבי רצה. גאון אמיתי. (ל"ת)
  VV 30/03/2017 13:43
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 1.
  הבנת שאתה גומר ורצית להיות שר אוצר
  אפס אפס אפס 30/03/2017 13:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמה שאפשר יותר. אבל השקרן יטאטא אותך גם משם בהקדם
  סגור