פרסום ושיווק

מנכ"ל עזריאלי מסמן את מנוע הצמיחה העתידי: "ה-FFO יקפוץ ברמות מטורפות"

מחפשים להשקיע בנדל"ן? איל חנקין מנכ"ל עזריאלי הנכנס מסמן את התחום בו הביקוש צפוי לדעתו להמריא, ומספר כיצד הקניונים נערכים למלחמה מול אמזון 
גיא בן סימון |  5
אייל חנקין (צילום אמיר רון)
קבוצת עזריאלי פרסמה היום את הדו"ח הכספי הראשון תחת המנכ"ל החדש איל חנקין, ומציגה עלייה בשורה התחתונה ועלייה בפדיונות הקניונים למרות החששות המיוחסים לענף ברקע לעליית הרכישות המקוונות. בתוך כך, חנקין מסמן את מנוע הצמיחה העתידי, וצופה כי השוק בו הקבוצה פועלת צפוי לגדול ב-5.5% בכל שנה בשנים הקרובות.
ברבעון הראשון של השנה עזריאלי הציגה צמיחה בעיקר הודות לאכלוס נכסים חדשים בעוד שבנכסים הקיימים נרשמה יציבות. במגזר הקניונים והמשרדים ההכנסות מנכסים זהים נותרו ללא שינוי. עם זאת, את חנקין זה לא ממש מדאיג.
חקין בשיחה עם Bizportal אחרי הדו"חות: "הביזנס שלנו הוא להשביח את הנכסים ולייצר עוד מנועי צמיחה. אם היום עזריאלי מחזיקה ב-1.54 מיליון מטר רבוע בנדל"ן מניב, ב-6-3 השנים הקרובות יצטרפו לקבוצה עוד 664 אלף מטר. זה אומר שאנחנו היום נמצאים ב-60% מהיכולת שתוצג בעוד כמה שנים. אני חושב שמעבר למספרים המדהימים ברבעוו, מלבד מה הקיים, הסיפור הוא מה שצפוי להיות בהמשך". 
כפי שכתבתם בדו"חות, הקניונים הולכים להצטמצם מבחינת האחוז מההכנסות.
"הקניונים גדלים, אך החלק שלהם בעוגה לא מצליח להדביק את הגיוון בנכסים האחרים בקבוצה. את תחום הדיור מוגן, למשל, אנו הולכים לקחת למקומות אחרים. במודיעין, למשל, אנחנו כבר עם מעל ל-63% חוזים חתומים ופיקדונות. בשקה בספטמבר-אוקטובר אנו נהיה כבר עם מעל ל-70% חוזים חתומים. יש שם ביקוש קשיח, תוחלת החיים עולה, ה-FFO יקפוץ ברמות מטורפות".
"בתחום המשרדים, בשרונה למשל 98% מהבניין בחוזים חתומים. אם חשבנו שייקח לנו לסגור את חוזים על הבניין ב-4 שנים - בסופו של דבר לקח לנו פחות משנה. יש גידול מרשימים גם ב-FFO וגם ב-NOI. אני רק מזכיר כי כמה שאתה יותר גדול כך קשה להביא את הגידולים האלה. אם ניקח את הנתונים הללו בשילוב נתוני המאקרו של המדינה, זה שאין אבטלה, עליית השכר החציוני.... אז השוק שלנו הולך לגדול בשנים הקרובות כל שנה ב-5.5%. איפה זה ואיפה ההיצע של שטחי המסחר. בשנת 2015 היו 25 מרכזי מסחר שנפתחו ובשנתיים שלוש הקרובות אנחנו לא רואים פתיחה של יותר מבין 3-2 בשנה. אז אם נסתכל על התמונה המלאה, בכל פרמטר יש גידול יפה מאד ברבעון הראשון. המנוע האדיר של הפיתוח והיזום והבנייה זה צונמי שדורס כל פרמטר אחר. בשורה התחתונה, התוצאות יפות אמנם אבל האופק נראה טוב יותר".
למרות החשש מירידה בפדיונות הקניונים, במהלך הרבעון הראשון אלו טיפסו ב-9.4% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בנטרול קניון עזריאלי ראשונים שנפתח בסוף הרבעון הראשון של 2017, עדיין מדובר בעלייה של 5.3%.
מה לגבי החשש מכניסתה של אמזון לישראל?
"אנחנו עובדים כאילו אמזון כבר בארץ כבר לפני שנים. זו הנחת העבודה שלנו. היתרון שיש לאמזון בנוגע למהירות האספקה, המוצר שמגיע אליך הביתה, זה נכון לארה"ב אבל אינו תופס בארץ שכן השטחים כאן די קטנים. בנוסף, אנחנו לא עוצרים. אנחנו מפתחים דיגיטל מאד חזק כמו שרק אנחנו יודעים לפתח. אמזון, אם תיכנס לארץ, תאבד את היתרון היחסי שלה בהנחה שיש לה. רק שנבין, בשנה שעברה ההחזרות של מוצרים ברכישות המקוונות עמדו על 40%, לכן את המסחר הגדול הם מפספסים. יכול להיות שהם יצליחו לפצח את זה, לא בטוח. בארה"ב בשני הרבעונים האחרונים, המסחר האלקטרוני לא גדל. יש גידול בדיגיטל מאד יפה אך הוא מאד מתמתן".
דו"חות עזריאלי: עלייה של 8% ברווח הנקי ברבעון הראשון ל-259 מיליון שקל - לכתבה המלאה)
תגובות לכתבה(5):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  דבר אחד ברור
  לי 21/05/2018 11:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הצמיחה אולי לא מתה, אבל היא בהחלט בדרך לשם.. הצעירים שקברו את עצמם עם המשכנתאות לא יתגוררו בבתי האבות המפוארים שאליהם הולכים אחרוני הישראלים שעוד הצליחו לחסוך משהו
  סגור
 • 4.
  לגבי המבוגרים צודק. כל היתר אין לך מושג אז תשאיר לאחרים (ל"ת)
  אורן 21/05/2018 10:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  השבוע דוחות פוקס והיא תזנק 50 אחוז עד סוף השנה. (ל"ת)
  עמית 20/05/2018 19:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  אחרי שאכלו אותה עם הצעירים
  מישה 20/05/2018 18:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שקונים באינטרנט, הם הולכים על הראש של הזקנים. לא יעזור להם.
  סגור
 • 1.
  מדבר מתוך הפוזיציה
  אהרון 20/05/2018 10:38
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בכל העולם יש צמצום בבניית קניונים במקרה הטוב וסגירות בנקרה הרע . וכאן הוא מדבר על גידול שנתי של 5.5 אחוז למי לאוכלוסיה שגדלה בקצב של 2 אחוז לשנה אולי הוא צופה ייבוא של עוד מיליון הודים שרוצים להתגייר
  סגור