פרסום ושיווק

מניות הביטוח - האם הן אטרקטיביות להשקעה וממה צריך להיזהר?

מנורה זינקה ב-40% מתחילת השנה; איי.די.איי נפלה ב-26% - מי אטרקטיבית מבינהן להשקעה? והאם כדאי להיחשף למניות הביטוח? 
גיא עיני |  3
מנורה מבטחים: ארי קלמן, ערן גריפל ויהודה בן אסאייג (צילום גיא חמוי)
מניות חברות הביטוח הבולטות עלו מתחילת השנה, כש{מנורה מב החז} בולטת בעלייה של מעל 40%. 
נפילה באיי.די.איי
מנגד, חברת {איידיאיי ביטוח} (ביטוח ישיר) איבדה 26% מתחילת השנה.
איי.די.איי היא הצומחת מבין כל חברות הביטוח והיא בעלת שיעורי הרווח הגבוהים ביותר, אך בשנה האחרונה החברה סובלת מירידה בצמיחה במקביל לתחרות הדיגיטלית מחברות חדשות וגם מהענקיות שהחלו לפתח כלים דיגיטליים (בעיקר בתחום הביטוח הכללי). הירידה במחיר מנייתה קשורה לירידה הצפויה בצמיחה ולהערכות כי התחרות תגבר גם בהמשך.
איי.די.איי היא חברה חריגה מבין חברות הביטוח הנסחרות - היא פועלת רק בתחום הביטוח. בפועל, כל חברות הביטוח האחרות הן כבר הרבה יותר מחברות ביטוח - הן בתי השקעות גדולים שמנהלים לנו את הפנסיה, קופות גמל, קרנות נאמנות ועוד. כמו כן, יש להן פוליסות פיננסיות, פוליסות משתתפות ברווחים, שהן מנהלות ללקוחות שמבטיחות להן "הצלחה ברווחים". 
חברות הביטוח - אופציה על שוק ההון
כלומר, חברות הביטוח שותפות ברווחים שלכם בהשקעות שהן מנהלות. ומכאן, שחברות הביטוח הן בעצם חברות שמאוד מוטות שוק הון כשמרכיב מאוד גבוה מהרווח שלהן מגיע מפעילות ניהול הכספים.
המשקיעים והאנליסטים מתקשים מאוד לנתח את החברות האלו. הגופים המוסדיים נמנעים מלהשקיע בחברות האלו - אולי בגלל שהם לא רוצים שיטענו שהם משקיעים בעצמם, וכנראה שבעיקר בגלל שמדובר במניות מאוד תנודתיות.
 
השקעה בחברות ביטוח היא השקעה באופציה על שוק המניות. לטווח ארוך זה אולי נכון, אבל גוף מוסדי שצריך לספק תוצאות מדי יום, שבוע וחודש, לא רוצה נכסים תנודתיים אצלו בתיק.
הפניקס וכלל ביטוח על המדף
סיבה נוספת להתרחקות מהמניות האלו היא שמדובר בחברות שנמצאות על המדף.  {הפניקס} וחברת {כלל עסקי ביטוח} על המדף, והן מייצרות סנטימנט שלילי לכל השוק (נחתמה עסקה למכירת הפניקס, שעדיין לא הושלמה). אין ממש קונים (או שיש והם לא מאושרים), וגם הנחות מחיר לא עוזרות. והמשקיעים תופסים ובצדק שמדובר בסחורה  לא מבוקשת.
השאלה אם זה יהיה נכון לאורך זמן?
האנליסטים שדיברנו איתם סבורים שחברות הביטוח נסחרות בדיסקאונט משמעותי, אך גם לגישתם, אין טריגרים בזמן הקצר והבינוני שהדיסקאונט ייסגר. לגישתם, משקיע לטווח ארוך, יהנה מתשואה עדיפה בסגמנט הביטוח מאשר השוק כולו, כאשר הם מציינים את התמחור הנוח של איי.די.איי אחרי הירידה, אם כי הסיכון שם עדיין משמעותי. מבין החברות הגדולות, הם מציינים כי הראל והפניקס מתומחרות במחיר הנמוך ביותר.
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  צריך להזהר מ 3 ההנייות בתמונה... (ל"ת)
  גבלס 30/06/2019 18:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  זבלות בע"מ (ל"ת)
  סוסו הוטרינר 30/06/2019 13:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • למה אתה קורא לעצמך בכל מיני שמות ? (ל"ת)
  טנגיז שש בש אשדוד 30/06/2019 18:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור