קריירה ולימודים

משרד האוצר יקפיא את השכר הממוצע במשק לאחר העלייה הדרמטית במשבר הקורונה

הירידה במספר העובדים הביאה לעלייה חדה בשכר הממוצע במשק, דבר שיכול ליצור עיוותים ועלויות תקציביות הקשורות לרף השכר. על פי צפי משרד האוצר, עם חזרת העובדים תחול ירידה בשכר הממוצע למשק
יהודה לוינגר | 
עליית שכר הממוצע (צילום Pixabay)
משרד האוצר פרסם הערב (חמישי) להערות הציבור תזכיר חוק המורה על הקפאת השכר הממוצע במשק לאור עלייתו הדרמטית עקב משבר הקורונה. העלייה הלא טבעית, נובעת עקב הירידה במספר העובדים הפעילים ומהעובדה כי מרבית העובדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת בתקופת הקורונה בעלי שכר נמוך.
מדובר בתזכיר חוק השכר הממוצע (הוראת שעה), התשפ"א – 2020 שמטרתו למנוע עלויות תקציביות קשות בעקבות עדכונו של השכר הממוצע במשק. העלייה הצפויה בשכר הממוצע במשק נובעת מהירידה במספר העובדים הפעילים ומכיוון שהעובדים שיצאו לחל"ת או פוטרו – השתכרו לרוב משכורות נמוכות יותר מהשכר הממוצע במשק. 
ממשרד האומר נמסר כי עדכון השכר הממוצע במשק בתקופה זו עלול ליצור עיוותים ועלויות תקציביות בעלות השלכות שיקשו על המשק להשתקם ממשבר הקורונה. החוק מציע להקפיא את העדכונים המהותיים האמורים להתרחש עם פרסום השכר הממוצע במשק על ידי המוסד לביטוח לאומי בחודש ינואר 2021, ביניהם עדכון שכר המינימום, הפרשות לביטוח הלאומי, פגיעה בעסקים הקטנים ועליה ביוקר המחייה בעקבות מספר תעריפים המוצמדים לשכר הממוצע (תעריף ארנונה, תעריף חשמל).
בנוסף, תזכיר החוק בא למנוע מצב בו האוכלוסייה שאינה מושפעת מעליית השכר הממוצע לא רק שלא תהנה מעלייתו אלא תפגע מירידת כוח הקנייה. 
יש להוסיף כי בתזכיר החוק מצוין כי עם חזרת העובדים שיצאו לחל"ת או פוטרו לעבודה קיים צפי ששכר הממוצע ירד באופן חד, אם לא יוקפא בשנת 2021.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה