חדשות

נתניהו: "אנחנו פותחים באחריות ובזהירות, אפשר לצאת מהקורונה"

ראש הממשלה בנאום לאחר ההודעה של מודרנה על הצלחת בדיקות הניסוי: "אנחנו פותחים באחריות ובזהירות, שוחחתי עם נשיא רוסיה על האפשרות לרכוש אופציה על החיסון ספונטיק 5, למרות האתגר הבריאותי חסר התקדים הכלכלה שלנו איתנה"
כפיר אדר | 
נתניהו במסיבת העיתונאים (צילום טוויטר בנימין נתניהו)
לאחר ההודעה הדרמטית של חברת מודרנה כי פיתחה חיסון לקורונה ביעילות של 94.5%, זאת כשהיא סיכמה בעבר עם ישראל על כך שתספק לה חיסונים לתרופה עוד לפני שפייזר הודיעה על שיווק חיסון משלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר היום (שני) על ההתפתחות החשובה במלחמה נגד הנגיף.
נתניהו אמר בפתח דבריו: "ישראל תהיה אחת המדינות הראשונות שיקבלו את החיסון של מודרנה. ביום ראשון חתמנו עם פייזר על אספקה של 8 מיליון. לפני שעה קלה שוחחתי עם נשיא רוסיה על האפשרות לרכוש אופציה על החיסון ספונטיק 5, המטרה שלי היא להביא כמה שיותר חיסונים לכמה שיותר קומות לכמה שיותר אזרחים. זה לא יקרה מהיום למחר. לא מדובר בשנים, מדובר בחודשים, אנחנו רואים את האור בקצה המנהרה. עכשיו יגידו שנכשלנו בהסכמים עם פייזר. לא נכשלנו, אני מוביל את ישראל למקומות הגבוהים בעולם. הביקורת פוליטית ונרגנית".
עוד הוסיף לגבי השגרה: "עד שיגיעו החיסונים, וגם אחרי שיגיעו, אסור שנגלה שאננות, דווקא עכשיו אני מבקש להמשיך לשמור על הכללים - מרחק, ידיים, מסיכה. מה שכל ילד חמוד וילדה חמודה בכיתה א יודעים ויכולים לעשות, לצד שיתוף פעולה שלכם אנחנו יכולים לקב החלטות שקולות ואחראיות. אתם זוכרים שבגל הראשון של הקורונה היינו בין הראשונים להיכנס לסגר ובין הראשונים לצאת ממנו, וכך גם קרה גם בגל השני, כפי שרוב מדינות נכנסות אליו, ירדנו ואנחנו נמצאים במקום חשוב".
הסגר במדינות אחרות בעולם: "שוחחתי אתמול עם ידידי קנצלר אוסטריה סבסטיאן, אנחנו מאחלים לכולם הצלחה, כי כולנו בסירה אחת, יחד אתכם אזרחי ישראל, הורדנו את התחלואה לאחת הנמוכות בעולם המערבי. הגרף נראה בסדר, אנחנו בסביבות 650. אבל אנחנו בנקודה קריטית, אנחנו בודקים את מה שקרוי מקדם ההדבקה. זה אומר שמקדם ההדבקה הוא 1, אין עליה ואין ירידה. אדם אחד מדביק אדם אחר, כשהוא יותר מאחד, שאדם אחד מדביק יותר מאדם אחד, המגפה מתפשטת. עכשיו מקדם ההדבקה עבר את 1, אנחנו מוכרחים להוריד אותו. אסור שנפעל בחיפזון. לאט ובטוח".
ההחלטות שקיבל קבינט הקורונה: "הידוק הסגר ואכיפה על הערים האדומות, הנהגת סגר לילי בערים הכתומות, קיצור זמן המעבר מעיר כתומה לאדומה, הגברת האכיפה הארצית והגדלת הקנסות, פתיחת מרכזי ביג החל ממחר רק בערים הירוקות, תכנית ניסיונית (פיילוט) לפתיחת קניונים ושווקים ופתיחת לימודים ה'-ו' ב-24 בנובמבר וי"א-י"ב ב-1 בדצמבר. המבקרים של החיסון? אמרתי בהתבדחות שאם אני אביא חיסונים לקורונה, יגידו למה רק עכשיו. ואם אני אביא הסכמי שלום יגידו למה רק איתם? ואם אני אביא דירוג אשראי ששומר על הדירוג שלנו יגידו למה זה לא עולה?".
עוד הוסיף: "אני רוצה להגיד דבר נוסף, שהוא חשוב להבין אותו: אמרתי את זה בערך 6 פעמים בקבינט הקורונה. ביקשתי שבשבוע הקרוב משרד הבריאות יגיש הצעות נוספות להורדת התחלואה. לא הייתי פוסל אף אחד מהצעדים שפסלו גם בתקשורת וגם בדיונים, אם נראה עליה גיאומטרית, וזה יכול לקרות בימים הקרובים, כל אחד מהסעיפים עלול להתבטל, הנה אמרתי וחשוב להבין - אנחנו פותחים באחריות ובזהירות. יש לנו אפשרות לצאת מהקורונה. זה בטווח נגיעה של כמה חודשים, לא נסכן את הבריאות והחיים של אזרחי ישראל. במקביל אנחנו קשובים למצוקה של רבים מכם".
הצעדים הכלכליים: "הבאנו לסטודנטים תוכנית סיוע של 800 מיליון שקל, אביא בקרוב עם שר האוצר עוד תוכניות ועוד צעדי סיוע, למרות האתגר הבריאותי חסר התקדים הכלכלה שלנו איתנה. הלמ"ס פרסמו נתונים שהכלכלות שלנו נפגעו מעט מאוד מול שאר מדינות המערב, בליל ראש חודש כסלו, לקראת חג האורים, אני בטוח שנמשיך לעבוד יחד ונביא אור וננצח את הקורונה".
על חזרת יעקב ליצמן למשרד השיכון: "האם אני רואה אותו חוזר כשר? כן. האם אני רואה את הגדלת הקנסות? כן. לגבי הגדלת הקנסות, הבירוקרטיה שלנו מאוד בעייתית, אבל אני נחוש להעביר את הקנסות האלה. לפעמים קשה להעביר את זה בכנסת".
 
ביחס לאמירותיה של המשנה ליועץ המשפטי דינה זילבר: "זה מתחום אחר, זה לא רק העובדה שזה מתגלה באופי והניחוח הפוליטי שלו. שלא צריך להיות ככה אצל פקידי מדינה. אבל יש כאן משהו אחר - הסברתי בזמנו את התפיסה המעוותת של הבלבול בבכורה בין הדרג המדיני והדרג המשפטי. הבלבול הזה נובע בתפיסה עתיקה שמקורה באותו יום מר באתונה שאפלטון ראה את אהובו סוקרטס שאמר שאי אפשר להפקיד את המדינה אצל הפראיים האלה, זה היה בסיס לתפיסה אנטי דמוקרטית יסודית שסולקה".
ההסכם מול בני גנץ - בחירות או העברת התקציב: "הציטוט שיוחס אליי זה פייק ציטוט ופייק ניוז, ההסכם שלנו עם כחול לבן מחייב את כל הצדדים, יש כן הפרות שאני לא אכנס אליהם. המבחן העיקרי זה להתרכז במאבק המוצלח. יחסית למדינות בעולם, הוא לא מושלם אבל יש כאן מאמץ שנושא פירות גם במישור הכלכלי וגם במישור הרפואי. אם כחול לבן יפסיקו להתנהג כממשלה בתוך ממשלה, זה יעבוד".
על הטענות של דונלד טראמפ לזיוף הבחירות בארצות הברית: "יש לנו מספיק פוליטיקה כאן. נאמר לי שבזמן הקרוב אני אשוחח עם ג'ו ביידן שאמרו לי שאמור להתמנות לנשיא הבא".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה