מדיה

המאבק עולה שלב: יבוטלו שעות שידור, עיתונאי מערכת ת"א ישבתו ביום ראשון

'פרשת נויבך' והמעבר ללוד ממשיכים להסעיר את רשות השידור. אגודת העיתונאים בת"א מאיימת לעתור לביהמ"ש, ארגון העיתונאים תומך בעובדים
אלכסנדר כץ |  17
המאבק של עיתונאי מערכת תל אביב של קול ישראל, בהתערבות בתכני הרדיו ובכוונה להעביר את מתחם הרשות מהקריה בתל אביב לעיר לוד, עולה שלב. לאייס נודע כי בימים הקרובים יבוטלו מספר שעות שידור של תכניות המשודרות מתל אביב, לצד פגיעה במבזקי ספורט, תרבות וכלכלה, ויינקטו במעין שביתה איטלקית בתחילת השבוע.

במכתב שהועבר היום (יום ד\') למנהל קול ישראל מיקי מירו, ולמנהל חטיבת החדשות יאיר קורן, כי גם מחר ימנעו העובדים את שידורם של שעה אחת מתוך שתיים (מחר תהיה זו השעה הראשון משעתיים) של התכניות \'סדר יום\' (מ-8:05 עד 9:00) ו\'הכל דיבורים\' (מ-10:05 עד 11:00). \'צבע הכסף\' והתכנית \'שש\' עם ענת דולב, לא ישודרו מחר.

* לדף הפייסבוק של אייס - לחצו כאן

כמו כן הודיעו העיתונאים כי לא תתבצע כל עבודה של אנשי מערכת תל אביב לטובת יומן הצהרים, בכלל זה כתבות ודיווחים של כתבים, ולא יוקלטו כתבות ליומן מבעוד מועד. שיבושים אלו תקפים לכתבי מערכת תל אביב, וחברי מערכת שיימצאו מחוץ לעיר תל אביב. בנוסף, הפינות השונות שמשודרות ביומני החדשות, כגון כלכלה, ספורט ותרבות, לא ישודרו, למעט עדכוני הספורט מהאולימפיאדה.

ביום ראשון אף יוחרפו השיבושים: כל העובדים העיתונאיים במערכת תל אביב בכל רשתות קול ישראל, ישבתו משידור בין השעות 8:00 ל-18:00. במכתב מציין הוועד כי \"העובדים יגיעו למקום העבודה, יעסקו בעבודתם העיתונאית במערכת ובשטח, יערכו תחקירים, הקלטות ופגישות, אך לא ישדרו, לא יגישו, לא יערכו, לא יפיקו, לא יעזרו בהפקה, לא יעבירו ידיעות ודיווחים וכיוצא באלה\". כמו כן, \"לא תותר עבודה שידורית של אנשי תל אביב במערכות האחרות\".

עובדי מערכת תל אביב נוקטים מעלים מעין אלו, כבר תקופה ארוכה. רק היום בוטלו שידור השעה השנייה של התכניות \'סדר יום\' ו\'הכל דיבורים\', ובוטלה \'צבע הכסף\'. העובדים יוצאים נגד כוונת רשות השידור להעביר את משרדיה ואולפניה מהקריה בתל אביב לעיר לוד, מחוץ לתחומי גוש דן, אבל גם בגלל ההתערבות הפוליטית לכאורה של ההנהלה בתכנים, במיוחד בתכניתה של קרן נויבך \'סדר יום\'.

כבר לא על הגדר: ארגון העיתונאים תומך במאבק

בתוך כך, אחרי שישבו על הגדר בשבועיים האחרונים, מאז נודע על ההחלטה \"להצניח\" מגישים אורחים לצידה של נויבך בתכניתה, בהם מנחם בן, נראה כי לאחר הודעתו של בן על פרישתו מהתכנית, חל שינוי בארגון העיתונאים, ששלח היום מכתב לוועד עיתונאי הרדיו, בו ציין כי הוא תומך \"במאבקכם למען השידור הציבורי\".

במכתב שנשלח על ידי ועד הפעולה של ארגון העיתונאים בישראל, צוין כי \"בימים האחרונים מצאו עצמם עובדי קול ישראל במגננה אל מול הנהלה שמקבלת החלטות שאין דרך אחרת לתאר אותן פרט להחלטות שמתקבלות בצורה לא עניינית באופן בוטה. ראשיתו של הסיפור בעניין התכנית \'סדר יום\' עם קרן נויבך, המשכו בהשעייתה דה-פקטו (עורכת יומן הבוקר של רשת ב\', שהושעתה אתמול משידור, א\"כ) של מיקי שושן, ואם לא נשים לדבר קץ - אין לדעת איפה יפסיקו התערבויות ההנהלה בתוכן העיתונאי. סמיכות המקרים בין פרשיית סדר יום לבין פרשיית יומן הבוקר בתוספת ההסברים הקלושים אותם מספקת ההנהלה אינם מותירים מקום לספק: לא מדובר פה בהחלטות עריכתיות ענייניות, אלא במערכה שמטרתה להכפיף את השידור הציבורי לאג\'נדה פרטית של מנהל כזה או אחר\".

אגודת העיתונאים: נעתור לבית המשפט

במקביל, שלח היום עו\"ד אילן בומבך בשם אגודת העיתונאים בתל אביב, מכתב ליו\"ר הרשות ד\"ר אמיר גילת, בו הוא טוען להפרה בוטה של חובות רשות השידור כמעבידה והפרה יסודית וחמורה של הסכם העבודה שנחתם בינה לבין האיגוד הארצי של עיתונאי ישראל. \"באיגוד הארצי המאגד בתוכו את אגודות העיתונאים בתל-אביב, חיפה וירושלים\", כתב בומבך, \"לא התקבלה מעולם כל פניה בכתב או בעל-פה, מצד הנהלת רשות השידור, בנוגע לניהול מו\"מ בעניין העברת המתחם ללוד\". בומבך מאיים כי אם הרשות לא תחזור בה מהכוונה לעבור ללוד, תעתור אגודת העיתונאים לבית-המשפט בתובענה נגד הרשות , מנכ\"לה, מנהל קול ישראל, השר הממונה על ביצוע חוק רשות השידור, משרד האוצר ועיריית לוד, בעניין זה.

לדברי בומבך, \"בתכנית הרפורמה הוחלט כי פעילות הרשות תרוכז בשלושה מתחמים ב-3 הערים הגדולות - ירושלים, תל אביב וחיפה... לא יתכן שההחלטה על העתקת פעילות רשות השידור ממרכז הארץ לעיר לוד, תנבע מתוך שיקול של שינוי תדמית העיר לוד בעקבות המעבר; האם מהלך אסטרטגי החיוני לעיר לוד, יכול לבוא \'על חשבון\' צרכיה וצורכי שידוריה של רשות השידור? האם תוספת ההכנסה לעיר לוד כתוצאה מהמעבר האמור, הוא השיקול היחיד שצריכה הרשות לשקול טרם החלטתה על המעבר?\".

מרשות השידור נמסר: \"הנהלת רשות השידור נחושה ליישם את הרפורמה על כל ההסכמים עליהם חתומים גם כל ועדי העובדים והארגונים היציגים\".
תגובות לכתבה(17):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 16.
  זה נחמד ליהיות "יפה נפש" כשאתה יושב בת"א ,עכש
  לודאי 11/08/2012 14:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עכשיו תנסו את זה בלוד. זה הפרצוף האמיתי של השמאל הישראלי :צביאות ללא גבולות וגזענות שמכוסים בערימות של מילים יפות והשתתפות בהפגנות הזויות,מה יש הגיע זמן להתחבר קצת למדינת ישראל ולצאת מידי פעם ממדינת תל-אביב,אולי תדברו פחות שטויות.
  סגור
 • 15.
  סוף סוף יבינו שאפשר בלי השידור ה"ציבורי" (ל"ת)
  לבטל את האגרה ומייד 06/08/2012 18:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  בחרתם ביבי קיבלתם נבל
  yl 03/08/2012 17:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך ההרגשה ללקק לנבל וגם שקרן ולקבל בסוף בעיטה ??? ואתם שואלים מי עשה כדבר הזה מנהיגכם הטחוב ביבי נתניהו בכל מקום שידו אן פיו מגיעים נישאר חרבון ושיממון
  סגור
 • 13.
  הזדמנות לסגור את קול ישראל, ולהקים מחדש
  עיתונאי 02/08/2012 23:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לסלק את תועמלני הסמול ולהחזיר את השפיות לרדיו הממלכתי
  סגור
 • 12.
  סבלנות
  מיקו 02/08/2012 22:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רגע חברה, ההנהלה עוד לא הספיקה לעיין בהסכמי הרפורמה. היא הייתה עסוקה במינוי מקורבים וחברים שחיתויות ונקמנות. עוד מעט ההנהלה תתפנה ותבין שזה לא בהסכם תנו להם זמן.
  סגור
 • 11.
  זמן לניקוי אורוות
  ערן גפני 02/08/2012 09:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי עכשיו יש הזדמנות פז לאחראים על רשות השידור לעשות סוף סוף ניקוי ארוות רציני, להעיף לכל הרוחות את כל תועמלני השמאל שמתקראים "כתבים ועורכים" ברשת ב' ולגייס במקומם צוות עיתונאי צעיר, רציני שיצעניין בשידור ודיווח חדשות אמיתיות ולא תעמולה פוליטית שמאלנית (או ימנית, לא שיש כזו ברשת ב' היום). כמו כן, הגיע הזמן גם לשדד מערכות בתחום הציוד הטכני ובלוח השידורים של רשת ב', פחות פטפטת פוליטית ויותר תכניות שיעשירו את הידע של המאזינים בנושאי תרבות, מדע, תקשורת, צבא וביטחון וכלכלה.
  סגור
 • 10.
  "ארגון העיתונאים"?? אוי אוי אוי...
  ג. אלתרמן 02/08/2012 09:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל עוד לא נקבע אחרת משפטית וציבורית - עיתונאי רשות השידור מיוצגים ע"י האיגוד הארצי של העיתונאים, שהוא הגוף היציג ע"פ החוק. מי שמבקש לשנות - ראוי שינהג ע"פ החוק וע"פ התקנון.
  סגור
 • 9.
  ומה יעשה האברוצקי אם יפוטר? מי יקח אותו? (ל"ת)
  האיש קוריוז 02/08/2012 04:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  זנגלבוביץ
  קלמנוביץ 01/08/2012 21:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדוח ההחחממוורר ביותר בתולדות השידור הציבורי במדינת ישראל
  סגור
 • 7.
  תל אביב
  אלי 01/08/2012 20:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תפסיקו לנסות לסכסך בין תל אביב לירושלים,אין לכם סיכוי.
  סגור
 • 6.
  העסק גמור פירפורים אחרונים של הסוף (ל"ת)
  דנידין 01/08/2012 20:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • נחשפתם אתם תועמלן שמאל, הביתה העם לא טיפש (ל"ת)
  פרפורי השמאל 02/08/2012 23:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  מצויין, להעביר את כל השידור לירושלים ולפטר את
  חוטים 01/08/2012 20:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפרזיטים מתל אביב, חבורת אפסים
  סגור
 • 4.
  מה יש, לא נאה לכם לוד?? תתביישו, נחשפתם (ל"ת)
  שמאלנים 01/08/2012 20:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  מצידנו תסגרו בכלל, אתם לא מזיזים לאף אחד (ל"ת)
  הציבור 01/08/2012 20:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  בקצב הזה העובדים יזרקו אותם בסוף מהבניין (ל"ת)
  עובד 01/08/2012 20:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  חברה נגמרה החגיגה זה הסוף שעון החול עובד (ל"ת)
  אריה 01/08/2012 19:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור