מדיה

יממה לאחר שביה"ד החזירו לעבודה: מעריב זימן את מטר לשימוע לפני פיטורים

הנהלה כתבה ליו"ר ועד הפעולה בזימון לשימוע כי "התנהלותך קיצונית מעבר להתנהגות חוקית". ארגון העיתונאים: "הנהלת מעריב מצפצפת על ביה"ד"
אלכסנדר כץ |  6
חגי מטר (צילום: אלכסנדר כץ) (צילום אלכסנדר כץ)
הנהלת מעריב זימנה היום (יום ב\') את חגי מטר, יו\"ר ועד הפעולה בעיתון, לשימוע לפיטורים. מהלך זה מגיע יממה לאחר החלטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, שקבע כי על העיתון לקבל את מטר בחזרה לעבודה . במכתב השימוע כתבה ההנהלה למטר כי \"התנהלותך חריגה וקיצונית מעבר להתנהגות חוקית, לגיטימית ומקובלת במדינה מתוקנת\". ארגון העיתונאים מתכוון לעתור שוב לבית הדין לעבודה בשל החלטת מעריב.

אתמול קיבל בית הדין את עתירת ארגון העיתונאים והורה ל\'מעריב\' להחזיר את מטר לעבודה, לאחר שעבודתו הופסקה בעיתון עם רכישת העיתון על ידי שלמה בן-צבי בנובמבר 2012. בית הדין קבע כי על מעריב להחזירו לעבודה באותן תנאים בהן הועסק - אז ככתב מוניציפאלי בזמן תל אביב מרשת מקומוני זמן מעריב שנסגרה בינתיים , וכי על הנהלת העיתון לשלם לו רטרואקטיבית את שכרו.

הארגון וההסתדרות עתרו נגד הדחתו של מטר מהעיתון בסוף 2012. לדבריהם, ההחלטה שלא לקלוט אותו מחדש בעבודה, עם העברת הבעלות על החברה מדסק\"ש לבן-צבי, נבעה מעצם היותו יו\"ר ועד עובדים. בשלב מאוחר אף התברר כי לדעותיו הפוליטיות של מטר, הייתה השפעה על ההחלטה לא להעסיקו.

בפסיקה מציין השופט אורן שגב כי \"אין בידינו ספק כי פועלו של מטר כיו\"ר פעלתן, כמו גם פועלו המקצועי והישגיו העיתונאיים, היו ידועים למקבלי ההחלטות אצל המשיבה ולא השתכנענו כלל ועיקר, כי ההחלטה שלא לקלוט אותו נבעה אך ורק בשל המצוקה הכלכלית הקשה אליה נקלע העיתון\".

מאידך, השופט שגב קבע כי \"לאור מצבה הכלכלי של \'מעריב\'\", אם אין \"באפשרותה (החברה, א\"כ) להעסיק את מטר ככתב, כעורך או בתפקיד כלשהו ההולם את כישוריו וניסיונו העיתונאי - רשאית היא לשקול את הפסקת העסקתו דרך זימונו לשימוע\". להנהלת \'מעריב\' לקח 24 שעות לנצל את הפתח הזה שהעניק לה השופט.

בתגובה להוצאת מכתב שימוע לקראת פיטורים, תוקף יו\"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ\'יצקי את התנהלותה של הנהלת מעריב: \"עוד לא יבשה הדיו על החלטה להחזיר את יו\"ר הוועד חגי מטר לעבודתו, וכבר הנהלת מעריב ממהרת לצפצף על בית הדין לעבודה. היא אינה מתיימרת לחפש לו אפילו תפקיד הולם. היא רוצה אותו בחוץ. זה המשך הפגיעה בזכות ההתארגנות תוך זילות פסיקת בית הדין לעבודה\".

טרצ\'יצקי אף תקף את תוכן המכתב למטר: \"במילים אלו ממש ניתן לתאר את ההתנהלות של הנהלת מעריב - חריגה וקיצונית מעבר להתנהגות חוקית, לגיטימית ומקובלת במדינה מתוקנת\".

בארגון העיתונאים טוענים כי ההנהלה ניצלה באופן ציני את התייחסותו של השופט למצבו הנוכחי של העיתון ולאפשרות לקיים למטר שימוע באם אין תפקיד ההולם את מעמדו וכישוריו, וכי בכוונת הארגון לפנות לבית הדין לעבודה ולנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו.

ממעריב טרם התקבלה תגובה.
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  ברור שלפטרו, מטר הוא אנטישמי ואני ציוני
  אבישלום 31/07/2013 00:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה שמעריב יממן אותו? שהחמאס יממנו
  סגור
 • 5.
  מניסיון - בסוף מנצחים הרשעים
  יצחק לוינסון 30/07/2013 16:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חגי מטר נמצא בדיוק במצב בו הייתי לפני 13 שנה, בסוכנות החדשות עתי"ם. ההנהלה נטרה לי טינה על פעילותי כמי שהוביל מאבקים של ועד העיתונאים ובנימוק של "עובד ותיק ויקר מדי", פיטרה אותי. משביטל בית הדין האזורי את הפיטורין כי בוצעו ללא שימוע, ערכו מיד שימוע פיקטיבי ופיטרו שוב. על כך קבע בית הדין, שההנהלה עשתה מעשה של בזיון בית הדין והוטל עליה קנס. ההנהלה ערערה לביה"ד הארצי לעבודה על שני פסקי הדין: ביטול פיטוריי וחיובם בקנס על ביזיון ביה"ד. שני הערעורים נדחו ועתי"ם חויבה להחזיר אותי לעבודה (עסק001005/00 - http://www.dinimveod.co.il/Document.aspx?docId=94295)וכן חויבה לשלם את הקנס על בזיון ביה"ד (עפא001002/00 - http://www.robolo.co.il/5/04/01/06/Robolo_53249.asp). עתי"ם גם חויבה לשלם לי הוצאות משפט בסך 13,000 (משלושה פסקי דין), שהיוו כ-10% בלבד מהוצאות המשפט שהיו בפועל לי ולאגודת העיתונאים בתל אביב (לאגודה לא נפסקו הוצאות כלל, בהיותה ארגון מייצג). לכאורה, יצא הצדק לאור. אלא מה, רק אחרי תלונה לשר המשפטים ולנציב הקבילות נגד ביה"ד הארצי על שהשהה זמן רב את מתן פסקי הדין, ניתנו פסקי הדין הנ"ל. אבל הדבר היה בחזקת לעג לרש אמיתי - זה קרה אחרי שעתי"ם פשטה את הרגל ואת החזר ההוצאות שזכיתי בהן, לא קבלתי עד עצם היום הזה. לכן המלצתי לחגי מטר, אל תרפה מגורמי העוול, אבל במקביל - חפש עבודה אחרת.
  סגור
 • 4.
  להסגיר את בן צבי למלתעות גדעון לוי ואמירה הס! (ל"ת)
  אטילה ההוני 30/07/2013 12:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  בן
  שלמה 30/07/2013 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צבי
  סגור
 • 2.
  להסגיר את בן צבי למועצת הבטחון, ומאווי פילאי (ל"ת)
  לסבית שמאלנית 30/07/2013 00:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  שלמה בן-צבי לבית הדין הבינל בהאג (ל"ת)
  אליהו 29/07/2013 16:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור