מדיה

הסוף של מדידת הרייטינג באינטרנט? אתרי וואלה יפרשו היום מהוועדה למדרוג

(עדכון) בוואלה לא מרוצים מכך למרות תשלום בסך מאות אלפי ש', הפרסום בדיגיטל לא זינק. וואלה ניתק את מדידת גימיוס בכל האתרים של הקבוצה, בין היתר ב-YAD2. וגם: mako יצא בזול, הוועדה תלחם נגד החלטת הממונה
בית וואלה ברחוב אבן גבירול (צילום: אלכסנדר כץ) (צילום אלכסנדר כץ)
אתר וואלה יודיע היום (יום ג\') על פרישה מהוועדה למדרוג באינטרנט, במה שנראה כמשבר הגדול ביותר של הוועדה מאז הוקמה לפני מספר שנים.

מנכ\"ל וואלה אילן ישועה הודיע על כך לוועדה עוד לפני כינוסו של הוועד המנהל שדן ב התנהלות אתר mako . כבר השבוע ניתק וואלה את מדידת גמיוס לאתריו, הכוללים את וואלה, וואלה שופס, יד2, יורם, TIPO, zahav.ru ועוד.

כפי שכבר פורסם באייס בשבוע שעבר , בוואלה מאוכזבים מכך שלמרות פעילות הוועדה בשנתיים האחרונות, שוק הדיגיטל בישראל לא מתרומם ותקציבי הפרסום אליו לא גדלים. מהלך כזה של וואלה - שמוביל את טבלת רייטינג האתרים מאז שהחלה להתפרסם המדידה הרשמית לפני כמעט שנתיים - עשוי לגרום לסחף של אתרים שישקלו אף הם את המשך צעדיהם.

עבור החברות בוועדה למדרוג באינטרנט, משלמים כל אחד מהאתרים עד מאות אלפי שקלים בשנה, תלוי בגודלו של האתר. על פי הערכות, וואלה משלם עבור החברות כ-300 אלף שקל בשנה. מאידך, על פי נתוני יפעת בקרת פרסום, שוק הפרסום באינטרנט עומד על כ-16% מכלל שוק הפרסום בישראל, נכון לשנת 2012, ולא צפוי להשתנות משמעותית ב-2013. גורמים בשוק התקשורת טענו בתחילת השבוע כי המהלך של וואלה מביע את מה שנציגי האתרים האחרים טוענים בישיבות הוועדה למדרוג, \"על כך שהוועדה רק עולה רק כסף ולא הגדילה את ההכנסות\".

גם בקרב 15 משרדי הפרסום החברים בוועדה אין שביעות רצון גדולה במיוחד מהתוצאות שהוועדה מספקת. כבר בסוף 2012 קיבל הוועד המנהל של הוועדה למדרוג החלטה להקטין את החלק היחסי של משרדי הפרסום, מ-30% ל-24%, כלומר קיטון של 20%. מאידך, חלקם של האתרים נותר על 70%, וההפרש מומן מהכנסות נוספות של הוועדה.

החשש המיידי בוועדת המדרוג שמקיימת בשעות אלו ישיבה של הוועד המנהל הוא מאפקט הדומינו שתיצור הפרישה של וואלה. הקבוצה שכוללת אתרים כמו וואלה שופס, יד2, Vgames ועוד, עלולה לדחוף את המתחרים לעשיית חושבים על פי רציונל ברור מאוד - למה להמשיך להימדד כאשר המתחרה הישיר שלך מסתיר את הנתונים מהשוק ופועל ללא שקיפות?. בשוק של וואלה שופס פועלים האתרים buy2 של mako ו-ynet שופס של ynet. מול yoram של וואלה פועל ilimudim של זאפ וכן הלאה.

בוואלה סירבו להגיב. מנכ\"ל הוועדה למדרוג באינטרנט גל תורג\'מן אמר לאייס: \"הוועדה למדרוג רשמה לפניה את הודעת וואלה בעניין פרישתה לאלתר. אנו בטוחים שוואלה תעמוד בהתחייבויותיה הכספיות כנדרש מכל חברי הוועדה\".

התגובות בשוק התקשורת: \"הוועדה לא הצליחה למנף את הפעילות

בסך הכל בוועדה לא מרוצים מהפרישה של וואלה, שלדעת חבריה אין מדובר במהלך טוב לוועדה, אבל לדברי גורם, \"צריך להיכנס לפרופורציות, גם גוגל ופייסבוק אינן חברות בוועדה והיא תפקדה בשנים האחרונות\".

למרות שכל הסימנים היו על השולחן, בשוק המדיה מופתעים. בכיר בשוק אמר היום לאייס: \"זה מפליא אותי שהוא פרש, אבל בסופו של יום זה בסך הכל אומר שהוא רוצה לחסוך את הכסף\"

-זה יותר מזה. הוא טוען שהמדידה לא הועילה
\"אם היא לא הועילה לו, הוא צריך לבדוק גם את עצמו. אתרי האינטרנט הם המרכיב הדומיננטי בוועדת מדידת רייטינג האתרים, הם מהווים 70% לעומת 30% של משרדי הפרסום. כנראה שהמדידה לא הייתה מוצלחת, אך אם אכן כך, זה אומר שהאתרים, ולכולם יש חלק גדול בבעיה הזאת, לא הצליחו לבנות מדד איכותי ומקובל\".

בכיר נוסף בשוק המדיה ניצב לצד מנכ\"ל וואלה אילן ישועה ואומר היום (יום ג\') לאייס: \"אני מסכים עם אילן. הם (הוועדה, מ\"ב) לא ידעו למנף את הפעילות למשהו שמועיל לשוק. המדידה לא שיפרה את המצב ולא עזרה מעבר להתעסקות בתחרות בין האתרים ולמי יש יותר גדול\".

לדבריו, \"מאוד צר לי שזה הגיע למקום הזה. בסופו של יום כשמסתכלים למשל על ועדת המדרוג בטלוויזיה. שם הייתה הצלחה בגיבוש הכללים ובמתודולוגיה, והיום כשאני רואה פריסות מדיה בשוק, אני לא רואה אותן בנויות על תוצאות המדידה, ללא שימוש בפילוחים דמוגרפיים, אלא רק מי האתר הגדול ביותר באופן שטחי\".

וגם: mako ודיוויד גילה

בתוך כך, בסוגיית mako הוועדה התנהלה באיפוק מעורר תמיהה. על סדר היום של הוועדה עמדה סוגיית האתר מבית \'קשת\', שבשבועיים האחרונים פרסם מודעות בעיתונות שטענו כי סך השימוש והגלישה החודשי ממכשירים סלולריים אל האתר, הוא הגבוה ביותר מבין האתרים הישראלים בחודש יולי, למרות שמצב העניינים אינו כך.

אותם פרסומים עוררו זעם רב בקרב חברים בוועדה שאיימו אף לפרוש ממנה, והמנכ\"ל תורג\'מן הוציא הודעה בה כתב כי \"אין מחלוקת על כך ש-mako פעל בניגוד לכללי הוועדה\". חברים בוועדה התבטאו בשבועיים האחרונים בצורה קשה נגד המהלך של mako, ולמרות זאת - הוועד המנהל החליט היום לחדד את הנהלים בהתנהלות האתרים החברים בו, אולם לא להטיל סנקציות על mako.

הוועדה גם דנה בהחלטת הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ\' דיוויד גילה, שהתנגד לפרסום המסמך שגובש לפני מספר חודשים על ידי הוועדה, הכולל המלצות בתחום הפרסום באינטרנט. בישיבה היום הוחלט על ידי החברים כי לדעת הוועדה החלטת הממונה שגויה ופוגעת בתעשיית הפרסום בדיגיטל, וכי על הוועדה למדרוג באינטרנט להיאבק לשינויה.
תגובות לכתבה(11):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  איך שוק הפרסום באינטרנט יגדל עם אילן?
  בכיר בתעשייה 31/08/2013 09:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מצד אחד הוא רצה ששוק הפרסום באינטרנט יגדל כתוצאה מפעילות הוועדה ומצד שני הוא קידם ודחף בכל הכוח את שוק הפרפורמנס ולימד את המפרסמים לקנות רק לידים. אז איך בדיוק הוא ציפה שהשוק יגדל? זה לא הולך ביחד. המדובר ב 2 פעולות המנוגדות אחת לשנייה ואת זה התימני לא השכיל להבין.
  סגור
 • 9.
  מובילי השוק של האינטרנט מדרדרים אותו!
  אלי 27/08/2013 18:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בושה!
  סגור
 • 8.
  אילן מנהל מכולת
  אילן העלוב 27/08/2013 17:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בסך הכל הוא מביא תוצאות חרא בוואלה ולקוחות כבר לא מעניין אותם וואלה בושה וחרפה לגוף הגדול בישראל
  סגור
 • 7.
  נו ו....?
  עוד עובד מהתחום 27/08/2013 17:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נכון , עקרונית אילן צודק אבל האם מהלך של עזיבה שכזאת תועיל לשוק ולוואלה או תזיק ? האם אילן הביא אלטרנטיבה או כרגיל פועל בכוחניות מתוך כוונה בסך הכל להוריד בגובה התשלום על המדידה? כל האתרים ימשיכו להימדד ווואלה לא ? נו באמת . מהלך טיפשי שמתווסף להמון החלטות טיפשיות של אילן בשנים שהוא מנכ"ל וואלה . תימני או לא תימני - הוא מנכ"ל כושל שקיבל חברה בבורסה ומרויחה והפך אותה לחברה שאף אחד כבר לא רוצה לעבוד שם .
  סגור
 • 6.
  אתרים נסגרים כי אין פרסום. אז לשלם מאות אלפים (ל"ת)
  גילי 27/08/2013 16:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  גל תורג'מן אמר לאייס: "אני בישיבה, לא יכול ל (ל"ת)
  דבר" 27/08/2013 15:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • דווקא חשבתי שהוא רציני יותר...
  מכיר אותו 27/08/2013 15:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין להם תשובות לשאלות הקשות באמת! לא פלא שוואלה עזבו
  סגור
 • 4.
  הוועדה הזו היא סתם בלוף
  מישהו מהתחום 27/08/2013 14:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לוקחים כסף כל חודש אבל לא מחדשים שום דבר...
  סגור
 • 3.
  כולם יושבים בשקט...
  אנחנו 27/08/2013 14:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הגיע הזמן שמישהו יעשה משהו! האתר מספר 1 מתחילת המדידה ממשיך לקבוע!
  סגור
 • 2.
  כל הכבוד אילן!
  יקי 27/08/2013 14:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא רואה אף אחד ממטר התימני...
  סגור
 • 1.
  כל הכבוד !
  עובד וואינט 27/08/2013 13:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עשו בשכל בוואלה! סתם בזבוז כסף הוועדה הזו...
  סגור