מדיה

חדשות טובות ל'מעריב' ו'מקור ראשון': הממונה על ההגבלים אישר את המכירה

השבוע התעורר חשש כי ללא אישור מיידי, יפוטרו עובדי העיתונים. גילה אישר את מכירת 'מקור ראשון' ו-NRG לאדלסון, ואת 'מעריב' לאלי עזור - ללא הגבלות
אלכסנדר כץ |  5
שלמה בן צבי ושלדון אדלסון (צילום:יח"צ, Getty images Israel) (צילום יח"צ, Getty images Israel)
הממונה על הגבלים עסקיים, דיוויד גילה אישר הבוקר (יום ד\') את רכישת העיתון מקור ראשון ואת אתר NRG על ידי עיתון ישראל היום, ואת רכישת העיתון מעריב על-ידי העיתון ג\'רוזלם פוסט. גילה הודיע על החלטתו לנאמן \'מעריב\' רו\"ח אלי ברדיצ\'ב, שרק לפני כמה ימים איים כי במידה והעסקאות לא יאושרו עד יום חמישי, הוא ייאלץ לסגור את 2 העיתונים.

עסקאות המיזוג הונחו על שולחנו של הממונה לפני כ-3 שבועות, עוד לפני חג הפסח, לאחר שהחברה של שלמה בן-צבי, המפעילה את \'מקור ראשון\' ו\'מעריב\' ואת אתר NRG, נקלעה לקשיים כלכליים שסיכנו את קיומה. בית המשפט המחוזי בירושלים על מתן צו הקפאת הליכים ועל מינוי נאמן. במסגרת זאת אישר בית המשפט את רכישת \'מקור ראשון\' ו-NRG על ידי \'ישראל היום\' , ואת רכישת \'מעריב\' על ידי \'ג\'רוזלם פוסט\' .

לממונה על ההגבלים אפשרות להתנגד למיזוג בין חברות כאשר מתעורר חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות או לפגיעה בציבור בהיבטים של רמת מחירים, איכות או כמות. מלשכתו של גילה נמסר כי בדיקת עסקאות המיזוג לא העלתה חששות כאמור שמצדיקים התנגדות אליו במסגרת חוק ההגבלים העסקיים. גורם בלשכת הממונה אמר לאייס כי העסקה אושרה ללא כל הגבלות - לא בתחום הדפוס וההפצה, ולא בתחום התוכן.

בדיקת הממונה העלתה, כי בעוד \'ישראל היום\' הוא עיתון יומי בעל תפוצה רחבה הפונה לקהל יעד רחב ומחולק בחינם, \'מקור ראשון\' נמכר תמורת סכום גבוה יחסית, בעיקר בסופי שבוע, בהיקף מוגבל יחסית, לקהל קוראים מובחן ונבדל. עוד העלתה בדיקת הממונה, כי החלק הארי של קוראי \'מקור ראשון\' נחשף ממילא לעיתון \'ישראל היום\'.

בהתאם, נמצא כי התמריץ של \'ישראל היום\' להשפיע לרעה על התכנים של \'מקור ראשון\', אינם מובהקים מספיק. עוד מצא הממונה כי עיכוב משמעותי נוסף בהכרעת השאלה מי ירכוש את העיתון, מעלה חשש להמשך קיומו ועל כן חשש לפגיעה בציבור הצרכנים הרוכש אותו. את \'ישראל היום\' ייצגו עורכי הדין שי בקל ואיל הכהן ממשרד תדמור.

אלי עזור, הבעלים החדש של 'מעריב' (צילום: בוצ'צ'ו)
אלי עזור, הבעלים החדש של 'מעריב' (צילום: בוצ'צ'ו)

אלי עזור, הבעלים החדש של \'מעריב\' (צילום: בוצ\'צ\'ו)

עוד נמצא כי אין חשש לפגיעה בתחרות או לפגיעה בציבור הקוראים או המפרסמים בהיבטים הנ\"ל. בנוסף, היקפי הפעילות של אתר NRG ואתר \'ישראל היום\' באינטרנט מוגבלים יחסית, ועל-כן נמצא כי רכישת NRG על-ידי \'ישראל היום\' אינה מעוררת חששות כאמור.

באשר למיזוג בין \'ג\'רוזלם פוסט\' ל\'מעריב\', התמקדה בדיקת הממונה בזיקה שתיווצר בין העיתון \'מעריב\' לעיתונים \'סופהשבוע\' ו\'ישראל פוסט\', הנמצא בקשרי בעלות ה\'ג\'רוזלם פוסט\'. הבדיקה העלתה כי חלקם המצרפי של מעריב ושל \'סופהשבוע\' ו\'ישראל פוסט\' בתחום העיתונות קטן יחסית, וכי קיימים מתחרים גדולים ומשמעותיים אחרים בתחום. בהתאם נמצא כי השפעת המיזוג על התחרות היא זניחה ועל-כן ראה הממונה לנכון לאשר את המיזוג.

כבר לפני פסח ביקשו עובדי \'מקור ראשון\' ו\'מעריב\' מהממונה על ההגבלים לזרז את העסקאות, וזאת משום שלא קיבלו שכר במשך תקופה ארוכה. השבוע, גם לאחר שכבר נודע כי גילה יכריע בסוגייה בתוך ימים, החליטו עובדי \'מקור ראשון\' לצאת להפגנה , ופרסמו עצומה בשער העיתון התומכת בהמשך קיומו של \'מקור ראשון\'.

מנכ\"לית קבוצת \'ג\'רוזלם פוסט\' רונית חסין-הוכמן, מסרה היום כי \"אנחנו מברכים על ההחלטה. הקבוצה הוכיחה בשנים האחרונות שהיא יודעת דבר או שניים בנוגע למה שהציבור הישראלי אוהב ורוצה לקרוא ולדעת. \'מעריב\', מיום היווסדו, היה ונותר כלי תקשורת אהוד ומוערך בציבור הישראלי, אנחנו נרגשים ונערכים לאתגרים הניצבים בפנינו\".
תגיות מקור ראשון
תגובות לכתבה(5):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כל העיקוב בהחלטה..."ידיעות אחרונות" + "הארץ". (ל"ת)
  אבי קול 30/04/2014 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  לא זוכר שהממונה איי פעם לא אישר משהו (ל"ת)
  גג 30/04/2014 12:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לא נכון אתה טועה
  פרוספר טוויטו 30/04/2014 23:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשרציתי לאחד כוחות עם בבר לנקרי במימונה, בכדי לנצל טוב יותר את אמצעי הייצור למופלטה המופלאה התערב בן העמלק הזה הממונה על ההגבלים ומנע זאת (כנראה משיקולים זרים, הוא הרי אשכנזי)
  סגור
 • הממונה הזה התכוונת... (ל"ת)
  רצפה 30/04/2014 12:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מזל טוב (ל"ת)
  אליהו 30/04/2014 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור