מדיה

דוברי רשויות בדרום לכלי התקשורת: אל תציינו שם ישוב שלידו אותרו מנהרות

דוברות שער הנגב ואשכול טענו כי הדיווחים גורמים לחשש בקרב התושבים ● גם מועצת העיתונות קיבלה תלונות מאזרחים - ופנתה לעורכים הראשיים
אלכסנדר כץ |  4
צוק איתן (Getty images Israel) (צילום Getty images Israel)
דוברות של 2 רשויות אזוריות בדרום, פנו ביממה האחרונה למערכות התקשורת השונות, לכתבים הצבאיים וכתבי הדרום, בבקשה כי אלו יימנעו מפרסום שמות היישובים בהם ישנן אירועים ביטחוניים כגון גילוי מנהרות חמאס. המכתב הועבר לכתבים הצבאיים גם באמצעות דובר צה\"ל.

השתיים, דוברת המועצה האזורית אשכול רונית מינקר, ודוברת מועצת שער הנגב, מיכל שבן-קוצר, כתבו כי \"ביממות האחרונות חווים יישובי עוטף עזה אירועים קשים של ירי מאסיבי לצד ניסיונות חדירה של מחבלים באמצעות מנהרות התקפיות. מציאות שלא הייתה מוכרת לתושבים עד למערכה זו. בגזרה כולה צוותי תקשורת רבים ומציאות תקשורתית שמדווחת בטווח המיידי\".

לדבריהן, \"אנחנו פונות אליכם (אל המערכות, א\"כ) על מנת לשתף אתכם בהשלכות של אופן סיקור נושא המנהרות, על תחושת הביטחון של התושבים, בתקווה להבנה ולשיתוף פעולה מכם, במידת האפשר. להבדיל מאיום הרקטות והפצמ\"רים, לאיום המנהרות יש פוטנציאל פגיעה משמעותית בחוסנן של הקהילות, בשיקום \"היום שאחרי\" ויכולתן לצמוח בעתיד.

מינקר ושבן-קוצר ציינו במכתב כי ביומיים האחרונים דווח בשידור חי על חשיפת מנהרה \"בסמוך לקיבוץ בארי\" למרות שבפועל הפיר התגלה במרחק של יותר מ-3.5 ק\"מ מהקיבוץ, ודווח על \"חדירת מחבלים לקיבוץ נחל עוז\". בשבוע שעבר דווח על \"מנהרה לקיבוץ ניר עם\". גם בסיקור מנהרות שנחשפו בקרבת הגבול, מול קיבוץ עין השלושה ובפעם אחרת פיר חשוד שנבדק ונמצא תקין - פיר שהוא למעשה בור ביוב ישן הוכרז כ\"מנהרה במרכז קיבוץ כיסופים\".

\"העובדות בשטח הן שמרבית האירועים מתנהלים במרחק מהיישוב ובאף מקרה, לשמחתנו, לא בשטח ישוב אזרחי\", כתבו השתיים. \"המציאות קשה ומבהילה גם כך, אנחנו מבקשים לקחת בחשבון את התושבים שיושבים נעולים בבית ולהיצמד לעובדות. אנחנו מודעים לצורך של צה\"ל וגם לכם הכתבים להמחיש את גודל הסכנה וחשיבות חשיפת המנהרה. אבל החיבור לשם של ישוב ספציפי מעלה את סף החרדה בקרב התושבים וסביבתם הקרובה\".

השתיים ביקשו מהמערכות כי במהלך סיקור חשיפת המנהרות, לא לציין שם של ישוב ספציפי אלא את שמה של המועצה, לציין את המרחק של הפיר מהגבול ולא מהישוב.

גם מועצת העיתונות פנתה השבוע לעורכי כלי התקשורת השונים, וזאת לאחר שקיבלה פניות \"מתושבי עוטף עזה\", שביקשו \"להקפיד בדיווחים על זיהוי נכון של יישובים אשר בסביבתם מתנהלת פעילות מלחמתית\".

במכתב שהעביר מזכיר המועצה אריק בכר, הוא ציין כי התושבים \"טוענים כי לעתים התקשורת מדווחת על, למשל, חשד לחדירה ליד יישוב מסוים, בעוד במציאות ההתרחשות הרחק משם. הדבר מעלה שלא לצורך את מפלס החרדה הגבוה בלאו הכי בזירת הלחימה\".
תגיות תקשורת
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  למספר 2, נחל עוז שוכן 450 מטר מגדר המערכת
  לא הגיוני. 01/08/2014 06:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נחל עוז נמצא פחות מ500 מטר מגדר המערכת. כפר עזה שוכן פחות משני קילומטר מגדר המערכת ככה שגם אם המנהרות היו נגמרות מטר מהגדר, עדיין זה לא 2-3 קילומטר. כל מה שהן ביקשו זה לא להדביק את כל המנהרות ליישוב הקרוב ביותר אלא רק את אלו שבאמת קרובים כדיי לא לתת תחושה כאילו יש מלא מנהרות מתחת ליישובים כשבפועל יש כמה שמגיעים ליד היישובים ומנהרה אחת בתוך נחל עוז. זה רק בקשה להפחית את הצימוד של מנהרות ליישובים
  סגור
 • 2.
  לרועי היקר...
  . 31/07/2014 15:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קצת פספסת את מה שכתוב. הבעיה היא שהמנהרות לא נחשפות בתוך הישובים אבל הכתבים מדברים על מנהרות שנחשפו בתוך הישוב, ליד גן ילדים, קרוב לחדר אוכל... דברים שלא קרו. בפועל המנהרות נחשפו במרחק של 2-4 ק"מ מהישוב. אין כוונה להסתיר אירועים. נוכחות המנהרות ידועה לכולם. אבל אין צורך לעוות את הסיקור רק כדי לתבל אותו...
  סגור
 • 1.
  נו באמת....
  רועי 30/07/2014 16:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדוברות צודקות. אסור שהתושבים יידעו שיש מנהרות טרור ליד היישוב שלהם.המידע הוא הבעיה. לא העובדה שבכל רגע מחבל עלול לפגוע בהם ובילדיהם. עדיף שהתושבים ימשיכו לטמון את הראש בחול כמו יען. בעצם, אם התושבים יטמנו את הראש בחול הם עלולים לגלות מנהרה.... וברצינות, תפקידו של דובר מועצה, ובטח בתקופה שכזו, הוא להעביר לתושבים מידע מדוייק ואמין. לא לנסות להעלים מידע מתוך תחושת התנשאות של "רק אני יודע מה טוב לתושבים".
  סגור
 • פרסומים לא מדויקים ולא אחראיים
  יעקב לקס 01/08/2014 14:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עד כה פרסומי שמות הישובים היו לא מדויקים, כמו שכתבו הדוברות במכתבן. הפרסומים היו גם מאוד לא אחראיים, כנראה תוך קריצה לרייטינג. לעזאזאל מה שחושבים התושבים, העיקר ההתסדות בשם "זכות התושבים לדעת", גם אם מזינים אותם בשקרים.
  סגור