מדיה

למרות הגידופים של נתן זהבי: בג"צ ביטל את שילוש הקנס לרדיו ללא הפסקה

זהבי אמר על ח"כ אייכלר "עוכר ישראל, חלאה". הרשות ה-2 קנסה את התחנה, בהמשך הקנס שולש, והתחנה עתרה לבג"צ שהותיר היום את הקנס המקורי
משה בנימין |  6
נתן זהבי (צילום: בוצ'צ'ו) (צילום בוצ'צ'ו)
דבריו של שדרן רדיו ללא הפסקה נתן זהבי כנגד ח\"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה הגיעו הבוקר (יום ה\') לדיון בבית המשפט העליון. בהרכב של 3 שופטים בראשות אסתר חיות , קבע בג\"צ כי הקנס המקורי על התחנה בגין דבריו של נתן זהבי על ח\"כ ישראל אייכלר, אולם הגדלת הקנס תבוטל.

במהלך הדיון אמרה השופטת חיות כי, שפתו של זהבי במקרה המדובר הינה \"שפת ביבים\" שהשימוש שנעשה בה אינו דבר שניתן להשלים עמו. לאור כך החליט בית המשפט כי אין כל מקום לקיים דיון עקרוני בגבולות חופש הביטוי במקרה זה.

בכל מקרה בג\"צ ביטל את החלטת ועדת הערר להגדיל את העיצום על רדיו ללא הפסקה יעמוד על הסכום המקורי, 25 אלף שקלים, ו\"ההפרש ששולם בינתיים יוחזר על ידי המשיבות לעותרת בתוך 14 ימים\".

על פי החלטת בית המשפט, רדיו ללא הפסקה חוזרת בה מהעתירה \"תוך שמירת טענותיה העקרוניות בין היתר לעניין עמימות חלק מהכללים אשר מכוחם הוטל עליה העיצום המקורי על ידי ועדת ההפרה והפגיעה בחופש הביטוי המקופלת בהם.

כזכור, הרשות השנייה קבעה לפני למעלה משנה לתחנה הפרה ןוקנס בסך 25 אלף שקלים לאור התבטאותו של השדרן זהבי כלפי ח\"כ אייכלר וזאת בתגובה לדברים שאמר ח\"כ אייכלר מעל בימת הכנסת כנגד הסופר יורם קניוק ז\"ל. לטענת הרשות התבטאותו של זהבי, אשר כללה גידופים, ניבולי פה, בשפת ביבים, הייתה משפילה, מבזה, ואף נעשתה תוך שימוש במוטיב נאצי העולה כדי הסתה.

בשידור אותו בחנה הרשות נאמרו, בין היתר, הדברים הבאים על ח\"כ אייכלר, כאשר חלקם נאמרים במנגינת קדיש יחד עם אל מלא רחמים: \"תשמע אייכלר, לא ח\"כ, לא רב, סתם אייכלר ...יורם קניוק לעומת אפס שכמוך הוא אדם ענק! הוא נפיל! אתה גמד תרבותי, יצור חסר חוט שידרה, אוכל חינם, מנוול, עוכר ישראל, לא היהדות, עוכר ישראל! למה שלא תיסע לכל הרוחות לאמריקה ותהיה שם עם שאר ה-לא חשוב מה מטעמי רגולציה, ולך מאיתנו. חתיכת חרא שכמוך\".\"...אחרי שתמות אייכלר, מה יישאר ממך? כלום! נאדה! גורנישט! ..ככה נראית הכנסת וככה נראים חבריה, ואם אתה חבר כנסת של מדינת ישראל, טפו עלק אומרים בערבית. טפו עלק! גם יריקה אתה לא שווה. סמרטוט, חלאה, זוהמה! ...בושה וכלימה למדינת ישראל שעל מנהיגיה נמנים אנשים כמו אייכלר. לא הרב, ולא הח\"כ, ולא אמו. הייכלר, הייכלר, הייכלר, הייכלר, הייכלר!

זהבי הוסיף ואמר עוד: \"עשה עימדי חסד שוכן במרומים והכה בשונאי מדינת ישראל ומנאצי האנשים שנלחמו על קיומה, ועשה מהם צואת גמלים, חריונות של תרנגולות, שריח הגפילטע פיש ייצא מפיהם עד שיחנקו בעזרתך ה\' אלוהינו מלך העולם. אנא ממך בטובך שחררנו מהנבלות, הכולירות, הפשקרבים! שלח חמתך על המנוולים האלה! ונודה לך בתפילה בריקודים, ברינונים וניתן תרומה לבית הכנסת של אייכלר. טפו חולירה, פשקרב, איזו מדינה!\"

לאחר דיון בערר שהגישה התחנה למועצת הרשות השנייה החליטה ועדת ערר של המועצה, כי יש להעלות את הקנס ל-70 אלף שקלים (אך כאמור הסכימה להשיב את הקנס לסכון המקורי לפני הערר). בתגובה לקביעות הרשות, פנתה התחנה בעתירה חוקתית-עקרונית לבית המשפט העליון בטענה כי ההתבטאות חוסה תחת כנפי הגנת חופש הביטוי וכי קביעת הפרה והטלת עיצומים בגינה מהווים פגיעה בחופש הביטוי הפוליטי.

ניר שוויקי, מנכ\"ל בפועל של הרשות השנייה: \"תחנה שפועלת מתוקף משאב ציבורי לא יכולה לשמש במה להתבטאויות גזעניות ומבישות כאלו. זוהי תקופת בחירות וההקפדה על הגבול הדק שבין חופש הביטוי לבין אמירות שאינן לגיטימיות עומדת בליבת העשייה של הרשות השנייה בימים אלו\".

שוויקי הוסיף כי \"לשמחתי ביהמ\"ש העליון בשבתו כבג\"צ קיבל את עמדת הרשות בעניין זה. הרשות תוסיף לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להבטיח, כי זכותו של הציבור לשידורים מסחריים מאוזנים ולתכנים ראויים תשמר ותפעל בחומרה כנגד הפרות כגון זו\".

איל פאר מסר כי \"בדיון בג\"צ היום, בו נכחתי, מתחו שופטי ההרכב ביקורת על ועדת הערר של מועצת הרשות השנייה ותקפו בחריפות את התנהלותה של יו\"ר ועדת הערר דליה זליקוביץ\'. שופטי בג\"ץ ביטלו את שילוש הקנס שהוטל על רדיו ללא הפסקה, והורו לרשות השנייה להשיב לרדיו 50 אלף שקלים תוך 14 יום\".

פאר הוסיף עוד כי \"הרכב השופטים המליץ לנו להמנע מלדון בסוגיית חופש הביטוי שהעלנו במקרה דנן. בקשות כאלה מושמעות תדיר בדיוני בתי המשפט ואינן חריגות. החלטנו לקבל את המלצת השופטים, לאחר שבג\"צ ביטל את החלטת ועדת הערר של מועצת הרשות השנייה. בג\"ץ לא קבע כי היו התבטאויות גזעניות, ולא קבע כי הדברים שנאמרו היוו הסתה. למעשה, בג\"צ לא דן בסוגיה זאת היום, מאחר שמשכנו את העתירה לבקשת שופטי ההרכב\".

עוד אמר פאר כי \"מלכתחילה, טענתנו היתה כי שילוש הקנס נעשה שלא בתום לב. אני שמח ששלושת שופטי בג\"צ קיבלו את עמדתנו. בעקבות ביקורתו החריפה של בג\"צ, טוב לו דליה זליקוביץ\' תבחר להימנע מעתה והלאה מלדון בכל נושא הקשור ברדיו ללא הפסקה\".
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  נתן זהבי על אייכלר
  דני ליטני 07/02/2015 02:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התכנית של נתן שנקראית "זהבי עצבני" אכן כזאת היא.אבל לעומת חבר אותה תחנה ששמו עו"ד יורם שפטל שפיו יורה מרגליות טבולות בחרא ברמה גבוהה במיוחד ובשפת מלומדי ביבי ם נתן הוא משורר ענוג
  סגור
 • 5.
  תחליפו את השם "אייכלר" בשם "נאור" או "חיות" (ל"ת)
  והקנס יטפס לשמיים. 06/02/2015 14:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  זהבי אישון דוחה (ל"ת)
  גועל 05/02/2015 17:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  הייכלר צוחק על בגצ שיצא פרייר יחד איתנו (ל"ת)
  רונן 05/02/2015 17:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  שימו לב שניגון ההקלטה פה מהווה הוצאת דיבה (ל"ת)
  אנונימי 05/02/2015 17:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אותו בג'צ שאינו מקובל על אייכלר
  רק אהבה 05/02/2015 16:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין לחלוק על קביעת בג'צ , אך זהבי אנחנו עימך . אם תפגע אישית מבטיח לתרום ראשון . אוכלי החינם רק ימשיכו לדרוש תיבולים וקינוח בעודם זוללים את בשרנו בכל פה .
  סגור