מדיה

הצופים ישלמו יותר: הממונה על ההגבלים אישר את העלאת המחירים של HOT ו-yes

הממונה מסר ליו"ר מועצת הכבלים והלוויין כי לא נמצא בסיס לטענה כי 2 החברות הפרו את החוק ותיאמו מחירים. מועצת הכבלים: נקיים בדצמבר דיון בנושא התמחור של HOT ו-yes
אלכסנדר כץ |  9
טלוויזיה יס הוט (צילום Getty images Israel; יח"צ)
יו"ר מועצת הכבלים והלוויין לא תזכה לישועה מהממונה על ההגבלים העסקיים. אנשי ההגבלים החזירו ליו"ר המועצה ד"ר יפעת בן חי שגב תשובה כי אין ראיות לכך ש-HOT ו-yes ביצעו תיאום מחירים והפרו את הוראות חוק ההגבלים העסקיים.
בשבוע שעבר הודיעה המועצה לחברות הטלוויזיה הרב ערוצית כי החליטה להקפיא את עליות המחירים ש-2 החברות הכריזו עליהן כשבועיים לפני כן. כזכור, yes הודיעה על העלאת מחיר שירות ה-VOD מ-24.90 שקלים ל-29.90 שקלים בחודש, ובכך משווה את מחיר שירות ה-VOD שלה לזה של HOT, שדורשת גם היא 29.90 שקלים בחודש. בסמוך למועד הודעת yes, הודיעה גם HOT כי היא מתכוונת להעלות בין היתר את מחירי הערוצים שהיא מציעה ללקוחות חבילת הבסיס בשיעור שבין 1% ל-14%, וכן מחירם של שירותים חד פעמיים, כגון שירות השליחות, שבכוונתה להעלות ב-35% מ-29.60 שקלים ל-39.90 שקלים.
בסוף השבוע שעבר שלחו פרקליטיה של HOT מכתב לבן-חי-שגב בו היא טוענת כי אין למועצה סמכות לעכב את עדכון המחירים, וכי הנזקים שייגרמו לחברה יהיו על אחריות המועצה.
על פי הרישיון לשידורים של HOT ו-yes, רשאית יו"ר המועצה להורות לחברות להימנע משינויי מחירים אם היא מוצאת בין השאר כי יש בהם, לדעתה, כדי לגרום לפגיעה בתחרות ולאפליה בין מנויים, ולהביא את הנושא לדיון במועצה - וכך הורתה להן בן חי שגב בשבוע שעבר.
בשבוע שעבר גם הודיעה היו"ר כי תפנה לממונה על ההגבלים כדי לבחון עבירה על החוק. ואולם היום היא קיבלה תשובה כי אין בהעלאת המחירים בסמיכות זו לזו הפרה של החוק, ואולם נמסר לה כי במידה ויצוץ חשש להפרה, היא מוזמנת לפנות שוב לממונה.
מהרשות ההגבלים העסקיים נמסר: "אישור העלאת מחירים על ידי HOT ו-yes נמצא בסמכותה של מועצת הכבלים והלווין ולא של רשות ההגבלים העסקיים. מועצת הכבלים והלווין פנתה לרשות בטענה ש-HOT ו-yes מפרות את החוק אבל לא הציגה שום בסיס לטענה. עצם העלאת המחירים בסמיכות לא מהווה הפרה של החוק, ומכיוון שהמועצה לא הציגה שום ראיה לכך שחוק הופר לא נותר לרשות ההגבלים העסקיים מה לבחון. ההחלטה האם לאשר או לא לאשר את העלאת המחירים של HOT ו-yes  היתה ונשארה בידי מועצת הכבלים והלוויין".

ממועצת הכבלים והלוויין נמסר כי "המועצה תקיים דיון במהלך חודש דצמבר בנושא התמחור של HOT ו-yes, כשחוות דעתו של הממונה על ההגבלים העסקיים בנושא סמיכות ההודעות על העלאות המחיר היא רק היבט אחד מתוך כלל ההיבטים שיונחו על שולחן חברי המועצה טרם לדיון".

עוד נמסר כי "הרישיונות לשידורים של HOT ו-yes קובעים כי ליו"ר המועצה ניתנה הסמכות לבטל שינוי בלוח המחירים אם מצאה היו"ר כי השינוי אינו מתיישב עם מדיניות המועצה, הוראות החוק, הכללים, התקנות או הרישיונות לשידורים של החברות, או אם יש בשינוי כדי לגרום להטעיית הציבור או לאפליה בין לקוחות"*. 

תגובות HOT ו-yes לא התקבלו. 
תגובות לכתבה(9):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  תחרות?
  רפי 14/03/2016 01:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה אתם טוענים שאין תחרות.בוודאי שיש.שתי החברות שעושקות את הצעבור מתחרות מי יעלה יותר את המחיץר.אז יש תחרות.ולעניין העיקרי.שתי החברות הן מונופולסטיות.ושר התקשורת הלא הוא ביבי.הוא המריונטה של שתי החברות.
  סגור
 • 8.
  עכשיו בטוח יעברו כולם לחברות הנלוות
  זולי 01/12/2015 12:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קיימות יופי של אלטרנטיבות במעט כסף.
  סגור
 • 7.
  אף אחד לא שואל את הממונה אם להעלות את המחיר.
  נחום 30/11/2015 18:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פקיד אפור וחסר חשיבות שעם הכותרות המנופחות שלכם אפשר לחשוב שהוא איזה רגולטור על עם סמכות לקבוע מחירים במשק. תרגיעו מהר ותנו לו לחזור לגז ולא להתעסק בכל שטות שתופסת כותרת או כל עסק שבא לו להעלות מחירים, שכחתם שזה מותר? שכחתם שגם בעסק שלכם העלתם מחירים? שכחתם שאתם רוצים תוספת למשכורת? זה שוק חופשי!!!!
  סגור
 • 6.
  כשביבי שר התקשורת
  מושחתיהו 29/11/2015 13:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשביבי שר התקשורת ושר הכלכלה וממנה בעצמו את הממונה על ההגבלים רק כדי לסדר לטייקוני התקשורת עוד מיליונים על חשבונינו בתמורה לסיקור חיובי של המשפחה
  סגור
 • 5.
  אין תחרות ואין נעליים 2 חברות שעושקות הציבור עם הממונה (ל"ת)
  תום 29/11/2015 13:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  חזירים
  איציק 29/11/2015 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צריך להציף את חברות הכבלים בהודעות על ניתוק במידה ויעלו מחירים
  סגור
 • 3.
  צריך לבדוק את הממונה עצמו. מה המניע שלו??? (ל"ת)
  יונתן 29/11/2015 12:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  יש בכלל ממונה ? זה הזמן להעלות מחרים? חזירים להתנתק כולם (ל"ת)
  אורן 29/11/2015 11:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  למה אי אפשר להסיר שירותים באמצעות הממיר?
  גיל 29/11/2015 11:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרי אין בעיה להזמין שירותים נוספים דרך הממיר למה אין אפשרות לבטל את אותם שירותים בלי להזיע בטל' מולם ?
  סגור