קבוצת קו מנחה אייס Bizportal תפוז flix טאבו ישיר תקדין חשבים מגמות רשם החברות

מלחמת קודש: חברות קדישא נגד קול ברמה – דורשות פיצוי של 100 אלף ש'

שידור תחקיר על היטלי שמירת קברים עורר זעם בפורום חברות קדישא שטוען כי הנתונים אינם נכונים וכי לא התבקש להגיב. קול ברמה: הצגנו נתונים, לא הבענו דעה, ניסינו להשיג תגובה
 |  1
מלחמת קודש: חברות קדישא נגד קול ברמה – דורשות פיצוי של 100 אלף ש'
קול ברמה, צילום: יח"צ
פורום חברות קדישא דורש פיצוי והתנצלות מרדיו קול ברמה בעקבות תחקיר ששודר על התנהלות חברות קדישא השונות ברחבי המדינה - כך נודע לאייס. במכתב התראה לפני תביעה, ששלח עו"ד אשר אקסלרד מטעם הפורום, המייצג את חברות קדישא הגדולות בישראל, נדרשת התחנה לשלם 100 אלף שקלים, לצד שורה של דרישות נוספות, בעקבות תחקיר ששודר בדצמבר.
לפני שבועיים, ב-20 בדצמבר שודר בתכנית בטיפול נמרץ בהנחיית איציק מצרפי, תחקיר על עלויות שמירת חלקות קבר, כאשר על פי התחקיר מחירה של שמירת קבר אינו קבוע, לאחדים הוא מוצעת הצעה גבוהה וניתן להתמקח על ההצעה. בשידור גם נטען כי בבתי קבורה מוסלמיים אין היטל עבור שמירת קברים.

"מן השידור עלה כי לכאורה חברות קדישא בישראל עושות איפה ואיפה וגובות מחירים שונים ועל-פי שיקול-דעת שרירותי, עבור רכישת חלקת קבר בחיים ו'שמירת מקום'", כתב עו"ד אקסלרד במכתב למנכ"ל קול ברמה, אריאל דרעי. "לו הייתם טורחים לברר את הפרטים לאשורם, הייתם מגלים כי הגם שכל אזרח בישראל זכאי לקבורת חינם, הרי ששמירת מקום קבורה היא בחירה של משפחת המנוח וכרוכה בתשלום, כאשר הכנסות המתקבלות ממכירת חלקות אלו מיועדות לרכישת הקרקע ולפיתוח בתי עלמין וכן לאחזקת החלקות ובית העלמין לאורך שנים".

עו"ד אקסלרד טען כי ראיון שהתבצע עם "מרואיינת בעלת אג'נדה ברורה ומגמתית", "כאשר השדרן ממשיך ומעלה אף הוא טענות והאשמות חסרות כל בסיס", גרמו להשפלה וביזוי חברות קדישא וגרמו להן נזקים עצומים. לדברי הפורום, משתמע משידור הכתבה כי "חברות הקדישא בישראל פועלות בניגוד לכללי המינהל התקין", ולמעשה נראה כי "מלבד הריח הפוליטי הנודף מפרסומים כגון דא והפופוליזם הנלווה אליהם, גורמים הפרסומים למרשתי ולחברות הקדישא בישראל לנזקים גדולים, ופוגעות פגיעה קשה וחמורה בשמן הטוב".

ומה עם תגובה?נקודה מעניין היא נושא התגובה. מתמלול השיחה ברדיו עולה כי חברות קדישא לא התבקשו בטרם השידור לתת תשובה, ועל פי המכתב עצמו – "תוך כדי שידור המשדר, ביקשו בפורום חברות קדישא להגיב על הדברים, וזאת הן באמצעות יצירת קשר טלפוני, הן באמצעות שליחת הודעות והן על-ידי בקשה בדף הפייסבוק, אך הפקת התוכנית סירבה להעלותם לשידור, ולא אפשרו לנציגי הפורום להגיב על האשמות".

"התנהלות עורכי התכנית והשדרן, בהעדר ניסיון אמיתי לקבלת תגובת מרשתי וחמור מכך, סירוב להעלות לשידור את נציגת מרשתי כדי להגיב על האשמות החמורות שהוטחו בחברות הקדישא בישראל, היא שערורייתית וכאמור, פגעה בזכות התגובה של חברות הקדישא בישראל", נכתב במכתב לדרעי. "עובדה זו אף מטעה את ציבור המאזינים להם נאמר על גלי האתר כי מנסים להשיג את תגובת חברות הקדישא בישראל".

למרות שהפורום מודה כי כי הנזק כתוצאה מהפרסום לא ניתן לכימות כספי, הוא מציין כי חברות קדישא משקיעות מאמצים גדולים לאורך השנים כדי לשפר את תדמיתן בעיני הציבור "ועושות כל שבידן בשקידה ובמסירות, לצורך מתן שירות טוב, אמין וישר". לכן בשלב זה דורשים בפורום פיצוי בסך 100 אלף שקלים וכן לעלות את נציג חברות קדישא לשידור להבהרת הנושא, לצד פרסום הודעת התנצלות בעל פה ובאתר האינטרנט של הרדיו. כמו כן נדרשת הנהלת הרדיו להסיר מן האתר את התכונית המדוברת. במידה והתחנה לא תענה לדרישות, בפורום מאיימים כי יפנו לערכאות משפטיות.

הרדיו: ניסינו להשיג תגובה לפני השידורבקול ברמה טוענים כי יאפשרו בחפץ לב להעניק זמן אוויר לפורום ולחברות קדישא כדי לשטוח את טענותיהם, אולם בתחנה עומדים מאחורי התחקיר. "התכנית 'בטיפול נמרץ' בהגשת איציק מצרפי חושפת עוולות ממסדיות כלפי האזרח התמים", נמסר לאייס." במקרה זה נמצא פער במחירים בין מועצה למועצה עבור שמירת קבר מחיים. בנוסף, התברר מעבודות ההכנה לכתבה כי במועצות הערביות אין כל היטל בעבור שמירת קבר. נתונים אלו הוצגו בשידור מבלי לקבוע עמדה כזו או אחרת".

בעניין זכות התגובה, אומרים בתחנה כי "התכנית משודרת במתכונת שידור חי וקודם לתכנית ניסינו להשיג את תגובת המועצות הרלוונטיות אולם הדבר לא עלה בידינו. במקרים כגון אלו מוזמנים העותרים להגיב בשידור חי על פי מתכונת התכנית. לצערנו נציגת פורום חברות הקדישא בישראל פנה במסרון רק לאחר תום התכנית. יחד עם זאת ככל שהפורום יחפוץ בהצגת עמדתו נשמח לעשות זאת באחת התכניות הבאות".


הגב לכתבה

יש להזין שם בן לפחות שני תווים
יש להזין נושא בן לפחות שני תווים
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה

ליצירת תגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעית תקשורת, אנא נסה שנית
שלח מחדש
1 תגובות
1.
קטן עליהם 100000 אלי ישי מארגן בקלות (ל"ת)
שקוף | 06/01/2016 12:19
יש להזין שם בן לפחות שני תווים
יש להזין נושא בן לפחות שני תווים
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה

ליצירת תגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעית תקשורת, אנא נסה שנית
שלח מחדש

אייס דרושים

+ לכל המשרות
תפקיד חברה איזור
איש תוכן חברת קוקה קולה המרכז שלח קו”ח
תקציבאי גיתם / BBDO המרכז שלח קו”ח

הכי במדור

הרשמה לניוזלטרים

עליך לאשר את תנאי השימוש לשם הרשמה לניוזלטרים
הרשם
הרשמתך עברה בהצלחה