מדיה

כתבי החינוך Vs בנט: החרימו אירוע - בגלל "הדלפת סיפורים לגופי תקשורת מסויימים"

לאייס נודע כי חלק מכתבים החרימו הבוקר אירוע השקה לוועדת ביטון, לאחר שהסיפור על הקמתה הודלף לידיעות, וסיפור מרכזי אחר הודלף ל-ynet. במשך שנים היחסים בין הכתבים לשרי החינוך הם בעייתיים
אלכסנדר כץ |  1
נפתלי בנט (צילום: יח"צ) (צילום יח"צ)
אירוע ההשקה של ועדת ביטון זכה להחרמה של חלק מכתבי החינוך. הסיבה: אי שביעות רצון מהתנהלותו של שר החינוך נפתלי בנט ואנשי דוברות המשרד, כלפי העיתונאים המסקרים את התחום, בטענה כי סיפורים מרכזיים מודלפים לגופי תקשורת מסויימים.
לאייס נודע כי לאירוע ההשקה הבוקר בירושלים של הוועד, הגיעו כתבים בודדים, בהם כתבת החינוך של ידיעות אחרונות, תמר טרבלסי חדד, שפרסמה לאחרונה בבלעדיות את דבר הקמת הוועדה שנועדה להעצים את הזהות המזרחית במערכת החינוך, וזאת לאחר שקיבלה את הפרטים מדוברות משרד החינוך. בין חברי התא בראשותו עומדת כתבת החינוך של הארץ, ירדן סקופ, חברים גם שי זילבר מרשת ב', יעל ברנובסקי מישראל היום, עומרי מניב מחדשות 10, יעל אודם מחדשות 2 ועוד.
עיקר זעמם של הכתבים הוא על הבלעדיות שהמשרד נוהג לתת לגופי תקשורת מסוימים, גם בסיפורים בעלי חשיבות ציבורית גדולה, למשל הקמת ועדת ביטון שהודלף לידיעות אחרונות, או הסיפור על הנושא השנתי של שנת הלימודים הבאה 'אחדות ירושלים' שהודלף ל-ynet. יש לציין כי לאורך השנים נטען לא אחת על היחס המועדף שמקבל בנט מקבוצת ידיעות. 
התחושה של חלק מכתבי החינוך הוא שהמשרד משתמש בסיפורים גדולים שנהוג בדרך כלל לפרסמם במסיבת עיתונאים או בהודעה מסודרת לכלל הכתבים, כדי "לשרוף" סיפורים אחרים ולהוריד אותם מסדר היום הציבורי, כמו למשל סיפור הנושא השנתי של שנת הלימודים 'אחדות ירושלים' שהודלף יום לאחר התפטרות חברי המל"ג שמחו על התנהלותו של בנט. גם סוגיית ספר האזרחות, הגיע בדמות פרקים שהודלפו לקלמן ליבסקינד, בעוד שיתר הכתבים לא הצליחו לקבל מהמשרד את הפרקים המדוברים.

 

הכתבים לדובריו של בנט: החלטנו לא להגיע לישיבה

 

בהודעה ששלחו חברי תא כתבי החינוך לדובר המשרד עמוס שביט וליועצת התקשורת של בנט, ברית פרץ, והגיעה לידי אייס, נכתב: "לאחרונה העביר המשרד בבלעדיות לכלי תקשורת ספציפיים סיפורים גדולים הנוגעים לכלל המערכת, כמו הקמת ועדת ביטון או הנושא השנתי של שנת הלימודים הבאה 'אחדות ירושלים'. לאור זאת החליטו רוב כתבי התא לא להגיע לישיבה החגיגית להשקת ועדת ביטון".
לכתבי החינוך יחסים מורכבים עם שרי החינוך לדורותיהם. מאז תקופתה של יולי תמיר, טוענים העיתונאים ליחס מפלה כלפיהם. בתקופתו של גדעון סער אז הוחרם אירוע של המשרד, ואילו בתקופתו של שר שי פירון, התלבטו לא אחת הכתבים לגבי הדברים להתמודד עם התנהלותו של השר.
מתא כתבי החינוך נמסר כי: "אחרי שנים בהם המשרד מדליף כרצונו סיפורים גדולים הנוגעים לכלל תלמידי ישראל, ובמיוחד לאחרונה, עם הדלפת הנושא המרכזי של שנת הלימודים הבאה לכלי תקשורת ספציפי, תא כתבי החינוך רוצה להבהיר למשרד שזו לא הדרך לעבוד אתנו. התא רוצה להגיע להידברות עם האחראים על מערך התקשורת במשרד, שהוא בעל התקציב השני בגודלו במדינה, ולייסד שגרת עבודה מסודרת ובריאה שבה הנושאים הגדולים ביותר יועברו לכלל הכתבים בכלל כלי התקשורת לטובת ציבור ההורים והתלמידים כולו. לצערנו, גם כשפנינו למשרד בבקשה לייצר שיח ולמנוע מקרים כאלה בעתיד הוא בחר שלא להגיב וקיים את מסיבת העיתונאים בכל זאת".
ממשרד החינוך לא התקבלה תגובה.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  יש שרים שעובדים עם ידיעות תחרימו
  כל הכבוד 02/03/2016 15:13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אל תסקרו את משרד החינוך ונראה כמה זמן הקומבינה הזו תימשך. ומהם עם הכלב שבתו של בנט רצתה והופיע רק בידיעות. ידיעות הפך להיות שופרו של בנט בושה
  סגור