מדיה

לאחר שהצדיק "משגלים עם צעירות בשם האמנות" - 'הארץ' ביטל את טורו של בני ציפר

עורך מוסף הספרות של 'הארץ' משלם מחיר על הטור השערורייתי שפרסם בשבוע שעבר,  שקרא לאפשר לאמנים לקיים משגלים עם מעריצות צעירות. היום פרסם בעיתון: "מזועזע מעצמי - מאמר המצדיק פשע בשם האמנות"

משה בנימין |  12
בני ציפר (צילום מאיה צצאשוילי)
בני ציפר, עורך מוסף הספרות של הארץ נפרד מהטור שלו בימי שישי בעיתון, כמעט שבוע לאחר שהטור האחרון עורר סערה רבה כאשר קרא כי אין לשפוט אמנים ויוצרים השוכבים עם קטינות. 
בטור האחרון הצדיק ציפר לכאורה "פשעים בשם האמנות" על רקע פרשת אייל גולן והקטינות - הצליחה להרגיז את קוראי 'הארץ', הנהלת העיתון והציבור הרחב. הדבר הוביל אף עשרות משוררים להודיע על סירוב לקחת חלק בפסטיבל השירה במטולה תחת ניהולו של ציפר. בסופו של יום, הטור הזה של ציפר היכה בו עצמו.
העורך הראשי של עיתון 'הארץ' אלוף בן, החליט להסיר את הטור השבועי של ציפר עד להודעה חדשה. עם זאת ציפר ימשיך בתפקידו כעורך מוסף הספרות של העיתון. 
ציפר ידוע בלשונו המושחזת, דעותיו הלא שגרתיות וחוסר ההסכמה לשחות עם הזרם. על אופי זה ורצונו להמם את קוראיו הוא משלם כעת מחיר גבוה ויש שיגידו מוצדק לחלוטין. 
 

"בלעדי משגלים עם מעריצות צעירות - לא תהיה יצירה"

ציפר כתב בטור הקשה משישי האחרון כי "כדי שתהיה אמנות...יש להעניק לאמנים פריביליגיות וחירויות מוסריות שאין לבני אדם אחרים. יש להקצות לאמנים מרחב משלהם, שחלים עליו חוקי מוסר והתנהגות פרועים, שכן הם מוכרחים גם לחוש באינטנסיביות את הדברים הנחשבים הכי נמוכים וייצרים בחיים, כגון משגלים עם מעריצות צעירות. בלעדי זה לא תהיה יצירה, עם כל הצער שעלול הדבר להסב לצעירות הללו שחייהן אולי נפגעו". 
היום ציפר כבר היה הרבה פחות נחרץ. בטור התנצלות/ הודאה באשמה שפרסם ב'הארץ', ביקש את סליחת הקוראים והודיע על הפסקת פרסום הטור. "הגעתי לשיא מפלצתי ביום שישי שעבר כשכתבתי מאמר המצדיק פשעים בשם האמנות. עתה אין לי לאן להימלט מעצמי. טור אחרון", כתב ציפר. "זה הגיע לשיא מפלצתי ביום שישי שעברץ. כתבתי מאמר שעתה, בקראי אותו שוב, אני מזועזע מעצמי - מאמר המצדיק פשע בשם האמנות. ועתה אין לי לאן להימלט מעצמי. כי מי יאמין לי עכשיו שהמסכה שלי כתבה אותו ולא אני, שעה שהמסכה ואני נדבקו זה לזה לבלי הפרד. מי יאמין לי שכתבתי את הזוועה הזאת מתוך אותו ביטחון מתעתע שכל עוד יש עליי המסכה אני פטור מאנושיותי".
עוד הוא כותב: "עכשיו אני בוכה, אבל הדמעות היורדות מהעיניים האמיתיות שלי שמתחת למסכה אינן נראות מבעד למסכה. אני מבקש סליחה מכל מי שנפגע מדבריי, אבל הקול היוצא מפי האמיתי אינו חודר מבעד למסכה. אני כותב: "בבקשה, סלחו לי", אבל איני משלה את עצמי שיאמינו לי. יגידו: האיש הזה יודע רק להעמיד פנים. זו אחת מהעמדות הפנים שלו".

לפני שנה הפתיע בטור אוהד על בני הזוג נתניהו 
בלי קשה לטור השערורייתי הנוכחי, הצליח ציפר להפתיע את קוראי הארץ לפני כשנה בטור אוהד וחברי על בני הזוג נתניהו ובעיקר על אשת ראש הממשלה, תחת הכותרת "שרה נתניהו אירחה אותי השבוע בביתה - ואני הסתחררתי". ההפתעה נבעה בין היתר בגלל דעותיו הפוליטיות של ציפר, ועל כך ש'הארץ' אינו נוקט ביחס אוהד במיוחד כלפי ראש הממשלה. 

"כשישבנו זה מול זו, יכולתי לסכם לעצמי את הדיאגנוזה שלי לסיבת השרה־פוביה הלאומית: הפחד מהאשה הארוטית, רוח הרפאים שמרחפת על העולם הפוליטי הישראלי", כתב בטורו דאז. "שנפגשתי עם אשה זו, מושא הרכילויות, ומצאתי אותה נעימה וביתית ונשית באופן יוצא דופן בהתחשב בסטנדרטים הישראליים. אלמלא הייתי מתבייש, הייתי אומר לה שהיא אשה מושכת. השעתיים במחיצת זו שכולם אוהבים לשנוא עפו בלי משים, כמו בהצגה מרתקת שבה אתה מוקסם משחקנית טובה המגלמת תפקיד קלאסי של מלכה או של אשה גדולה. והיא גילמה לפני את התפקיד באופן שהשאיר אותי פעור פה. שרה נתניהו נתגלתה לי כבעלת נוכחות ענקית. היא מישהי שהייתי מחליף ברצון עם הרבה אנשים ונשים משמימים וצודקים מהעולם הפוליטי והציבורי שלנו".
עורך 'הארץ' אלוף בן סירב להגיב. 
תגובות לכתבה(12):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  הסתחררת מהחומר שהיא שמה לך בכוס התה (ל"ת)
  דעה אישית 24/06/2018 17:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  ברוך השם! זה בנוסף לשגיאות התחביר שלו בעברית
  עירית 11/03/2016 15:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מעורך ספרות הייתי מצפה שלפחות ידע עברית ללא רבב. אצל בני ציפר מצאתי לעורך זמן שגיאות לא מעטות. גם מבחינה תוכנית הוא לא מאור לגולה אז שמחה שהוא הולך. ברוך שפטרנו מעונשו של זה כפי שאומרים..
  סגור
 • 8.
  בני ציפר השתגע
  מירי 10/03/2016 19:03
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אחרי כל כך הרבה שטויות מקוממות שמלכתחילה לא צריך היה לתת להן במה - הגיע הזמן שישלחו את בני ציפר לגימלאות - לא מתאים לעיתון מכובד שכזה..... שום סיבה אינה מצדיקה להחזיר אותו האיש השתגע - למה לפרסם???
  סגור
 • 7.
  למה עורך העיתון אישר את פרסום המאמר?
  חמדה 09/03/2016 16:49
  הגב לתגובה זו
  9 0
  זאת חוכמה מאוד קטנה להדיח את ציפר לאחר מעשה, אבל איפה היה (או יותר נכון מדוע לא היה) עורך העיתון אלוף בן לפני הפרסום? איך הוא אישר את הפרסום השערורייתי והמבזה הזה? זה מלמד יותר מכל על חוסר שיקול דעת של עיתון ועל נסיון נואש לעורר פרובוקציות והפעם פרובוקציה הרת אסון. שאלוף בן או עמוס שוקן יסיקו מסקנות
  סגור
 • כי בישראל התככנות והפרובוקציה על גבול הפלילי (ל"ת)
  מדינה ללא גבולות 10/03/2016 19:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  יחי חופש הביטוי של תוקעי הדגל בתחת
  tאיציק 09/03/2016 16:26
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לשמאל מותר הכל!דמוקרטיה דורשים רק מהימין!
  סגור
 • 5.
  מופרע ומטורף עם תעודות
  קובי 09/03/2016 16:25
  הגב לתגובה זו
  3 3
  לזרוק אותו לידיה של שרה נתניהו
  סגור
 • 4.
  יחי חופש הביטוי של תוקעי הדגל בתחת
  tאיציק 09/03/2016 16:25
  הגב לתגובה זו
  7 0
  לשמאל מותר הכל!דמוקרטיה דורשים רק מהימין!
  סגור
 • 3.
  חלאת המין האנושי
  ירדן 09/03/2016 13:03
  הגב לתגובה זו
  7 3
  צריך לעצור אותו על הסתה לפדופיליה לא אתפלא אם הוא מחזיק במחשב חומר פדופילי
  סגור
 • 2.
  טור לא. עורך כן?! (ל"ת)
  זגזגנים 09/03/2016 12:50
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • 1.
  הוא ראוי לנתניהו והם ראויים לו.... (ל"ת)
  אני 09/03/2016 12:35
  הגב לתגובה זו
  4 7
  סגור
 • מה הקשר לביבי בדיוק . (ל"ת)
  בא 09/03/2016 12:46
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור