מדיה

הדיון על ערוץ הכנסת: המנכ"ל טוען להתערבות בתוכן, יו"ר 'חדשות 2' נגד "סעיף הביזוי"

במהלך דיון בוועדת הכנסת לקראת המכרז החדש להפעלת ערוץ 99, גילה מנכ"ל הערוץ כי "לראשונה הרגשתי שמנסים להתערב לי בתכנים". הח"כים רוזנטל ויחימוביץ חוששים מהפוליטיזציה של הערוץ

אלכסנדר כץ |  1
עמית סגל ונדב פרי בתכנית 'זוג או פרט' (צילום צילום מסך)
ועדת הכנסת דנה היום (יום ג') בהצעת חוק שידורי טלוויזיה מהכנסת, ובהגדרתו של ערוץ הכנסת לקראת סיום המכרז להפעלתו על ידי חדשות 2 בנובמבר הקרוב. מנכ"ל הערוץ הצהיר כי מופעלים עליו לחצים להתערבות בתכנים, ואילו יו"ר חברת חדשות 2 תקפה קשות א "סעיף הביזוי".
יו"ר הוועדה הציבורית, השופטת בדימוס שרה פריש, סקרה את המלצותיה, שרובן התקבלו על ידי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. בהצעת החוק שהגיע היום לדיון בוועדת הכנסת מוצע לעגן את התיקונים הנדרשים ליישום אותן המלצות. "בדיונים הופיעו עשרות רבות של אישים שונים ומגוונים", אמרה פריש. "נעשתה כאן עבודת עומק כדי להבין את כל הנושא והוצגו עמדות שונות ומגוונות שכל אחת מהן תרמה לוועדה. לא מצאנו ליקויים או בעיות בהתנהלות הערוץ, הערוץ התנהל באופן מסוים וחשבנו שבעידן הנוכחי לאחר 10 שנים יש מקום לשינויים שיתאימו לעידן החדש. היו מחלוקות לאורך הדרך אבל בסופו של דבר הגענו למסקנות שמשקפות את דעת הרוב".
בוועדה רוצים לראות בערוץ יותר תכנים פרלמנטרים, אבל הסעיף שהצליח לעורר בתקופה האחרונה את מרבית הביקורת הוא סעיף ביזוי הכנסת, שרבים הגדירו אותו כסעיף שנועד למנוע ביקורת על הכנסת עצמה בשידורי הערוץ.
יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש אמר כי "סעיף הביזוי לא קם בגלל הערוץ הנוכחי. אנחנו יוצאים למכרז חדש לא יודעים מי יהיה הזכיין החדש ומה שאנחנו בונים היום הוא כלפי זכיין חדש, יכול להיות שזה הזכיין הנוכחי ויכול להיות שלא. בסעיף הביזוי אנחנו לא מדברים על ביקורת כלפיי חברי כנסת. אף אחד לא רוצה לראות ערוץ כנסת שמבזה את הכנסת. הרעש נוצר כי הסעיף הוא מאוד כוללני ואפשר לפרש אותו בכל מיני דרכים. לכן ניסיתי לפרוט אותו לתתי סעיפים. אם החשש שיש פה ניסיון להשתקה, נדון בכך וננסה לפרק את המוקש הזה". לדבריו, "בנושא ערוץ מטעם אין כוונה כזו אבל אני מסתכל גם על הכיוון שני. המקורות התקציביים של הערוץ זה רק מה שהכנסת מממנת, אסור לו מימון נוסף וגם לא מימון פרטי. אנחנו לא נכניס לפה אנשים עם אינטרסים זרים. כמו שלא יהיה פה ערוץ מטעם הכנסת, גם לא יהיה פה ערוץ מטעם מישהו שיחליט לממן את זה מהאינטרסים שלו".
במהלך הדיון טען מנכ"ל ערוץ הכנסת, אורי פז, כי לאחרונה החלו להיות מופעלים עליו לחצים. "בשנה האחרונה הרגשתי בפעם הראשונה אחרי 11 שנים שהחל לחץ עלי ומנסים להתערב לי בתכנים, ונאלצתי להדוף את הלחצים האלה", אמר במהלך הדיון. "הרגשתי שיש מתאם בין מה שעברתי לבין מה שמופיע בהצעת החוק. הערוץ הופך בהצעת החוק הזו לערוץ מטעם. יש לנו למעלה מ-20 תכניות, הצעת החוק הזו מציעה שתוכן המשדרים הנוספים יהיו שכל השידורים יהיו בזיקה לעבודת הכנסת בניגוד להצעה המקורית שדיברה גם על העשרה, וזה מרוקן את ערוץ הכנסת מתכניו שלפי ההצעה הזו אני יכול לעסוק רק בוועדות ובמליאה. איך אפשר להפריד בין פוליטיקה לפרלמנט? ערוץ הכנסת הוא חלון הראווה של הדמוקרטיה והחלון הזה פשוט נסגר לנגד עיננו".
יו"ר דירקטוריון חדשות 2, תמי רווה, תהתה לגבי אותו "סעיף ביזוי": "אם יש לנו מוצר שהוא מוצר טוב מאוד, אז למה לשנות? אז נכון שיש את האינטרנט ויכול להיות שצריך לשדר יותר דיונים מהוועדות אבל בכך אפשר היה לסיים את המלאכה ולא היה צריך להוסיף דברים שהם רק מזיקים לעניין. אני מדברת על דברים כמו סעיף הביזוי, שלא הייתה אפילו תלונה אחת על ביזוי אז למה צריך להכניס סעיף כזה?".
לדבריה, "יכול להיות שיגידו לנו שעניינים פוליטיים הם לא שייכים לעבודת הכנסת שמתמקדת בחקיקה. התכניות של היום הם תכניות מאוד טובות".
מנכ"ל 'חדשות 2' אבי וייס אמר כי בחברה מודאגים מאד מהמלצות ועדת פריש, "בלי קשר לעובדה מי יזכה במכרז. יש לי חילוקי דעות עד כמה עבודת הוועדה הייתה עמוקה. צריך להתכתב עם קהל היעד וזה אומר עם הצופים. לעשות סקרים, קבוצות מיקוד, לעשות מחקר עומק על קהל צופי ערוץ הכנסת, ועל כאלה שאינם צופי ערוץ הכנסת, זה השלב הראשון שבו וועדה כזו צריכה להתחיל לצעוד ואת זה לא עשיתם".
לדברי ח"כ מיקי רוזנטל, "את לוח השידורים מאשרת המועצה שאליה אתם מבקשים להוסיף 4 אנשים שהם כולם אנשים פוליטיים והם יחליטו מה ראוי לשדר ומה לא. המנגנון הזה הוא בלתי סביר. השינויים שאתם מבקשים לעשות הם לא אחראיים. כשהשופטת אמרה שזה ערוץ של הכנסת, זה לא ערוץ של הכנסת זה ערוץ של הציבור". ח"כ שלי יחימוביץ טענה כי "סעיף הביזוי הוא בולשוויקי סטאליניסטי. הוא מעבר לסעיף עצמו, הוא משקף את תפיסת האתיקה הבסיסית והבנת עולם התקשורת של הוועדה. ברגע שאתה נותן כלי שלא קיים בשום גוף תקשורתי או מדינתי אחר זה כלי בולשוויקי. אני יצאתי נחרדת אחרי שהעדתי בפני הוועדה, נשאלתי שאלות שהעידו על בורות גמורה בחומר".
בסיום הדיון אמר ח"כ קיש כי "בדיוני הוועדה הקרובים, היא תדון בנושאי המחלוקת העיקריים שהם סעיף הביזוי". ח"כ רוזנטל הודיע כי יגיש הצעה אלטרנטיבית. נושא השינוי בהרכב המועצה ידון בישיבה הבאה בה ננסה לגשר על המחלוקות ככלל, על מנת להגיע להסכמות בוועדה.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ערוץ הכנס
  דגני אסתר 30/11/2017 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני צופה בתדירות גבוהה בערוץ הכנסת. יש שלושה כתבים שמרשים לעצמם לזלזל באנשים/מפלגות בהם הם דנים. אטילה שומפלבי, יניר קוזין וירון אברהם. הראשון לועג לימין, שני האחרונים שמים ללעג ולקלס את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וכל פעם מחדש משווים אותו לאובמה. מהללים את אובמה ומזלזלים בטראמפ. שני העלובים האלו קיבלו מיקרופון ליד לא עשו כלום בחייהם, והם מרשים לעצמם ללעוג לנשיא ארה"ב. אם הייתי אמריקאית הייתי מנהלת קמפיין אישי נגדם. באיזו זכות הם עושים זאת?
  סגור