מדיה

דורי בן ישראל פרסם אתר עם פרטים של בכירי פייסבוק ונחסם

תנועה חדשה שסימנה את פייסבוק וגוגל כמטרה, השיקה אתר ובו מספרי טלפון ומיילים של בכירי פייסבוק ישראל. בעלי בלוג המזבלה שנמנה על חברי התנועה, נחסם ל-30 יום לאחר שהעלה פוסט בנושא

משה בנימין |  8
Bridges Will Burn. נלחמים בפייסבוק וגוגל (צילום יח"צ)
תנועת מחאה חברתית חדשה בשם Bridges Will Burn שסימנה לה למטרה את ענקיות האינטרנט פייסבוק וגוגל השיקה היום (יום ב') אתר במסגרת פעילותה, שבו מפורסמים דרכי הגישה ויצירת הקשר עם בכירי פייסבוק ישראל. בפייסבוק פחות אהבו את המהלך, ואחד מאנשי התנועה נחסם משימוש בעמוד הפרטי שלו ברשת החברתית.
התנועה מצהירה כי מאחוריה עומדים "אנשי קריאייטיב ואסטרטגיה מבריטניה, ישראל, פלסטין וארה"ב שהכירו אונליין ומצאו מכנה משותף ברצון העז לתרום מזמנם וכישרונם למען הציבור באשר יהיה". 
המהלך הראשון הוא בהקמת אתר בשם "קונטקט פייסבוק - מרכז יצירת הקשר עם פייסבוק ישראל" שבו מוצגים עובדיה הבכירים של פייסבוק ישראל מדרג המנכ"לית עדי סופר תאני, עבור בג'ורדנה קטלר, ענת אלחנני, אלעד ברינדט שביט, עידו דותן, מרקו מיקיאלי ועוד. מטרת האתר להציג מענה לאחת הטענות הידועות כנגד פייסבוק - הקושי ביצירת קשר ישיר עם נציגיה. באתר מופיעים מספרי הטלפון, כתובות המייל ופרופילים ברשתות חברתיות של אנשי פייסבוק לשימוש הציבור. חברי התנועה אומרים: "לא נאפשר עוד למונופולי הענק לפעול ללא שמץ של אחריות והגינות כלפי הציבור".


Bridges Will Burn (פרפרזה למשפט "לעולם אל תשרוף גשרים") מוגדרת על ידי חברי הקבוצה האנטי תאגידית כ"זרוע ביצועית מבוססת קריאייטיב ואסטרטגיה שהוקמה על ידי קבוצת מומחי פרסום ותקשורת, במטרה לגשר על הפערים בין הציבור לתאגידי הענק באינטרנט כדוגמת פייסבוק וגוגל". חזון הפעילות כפי שהם מסבירים אותו הוא: "קונספט אקטיביסטי בינלאומי שדוגל בכך שקריאייטיביות היא אחד הכלים העוצמתיים בעולם להשגת מטרות...בצורה שתוליד את התוצאות הרצויות ובאמת תשנה מדיניות וחקיקה...כלי שאמור לשמש בראש ובראשונה את הציבור בהפיכת העולם למקום טוב יותר".
עוד הם מצהירים כי "התנועה תתרכז בתאגידי הענק האינטרנטיים, בראשם גוגל ופייסבוק. אותן חברות, שמגלגלות מיליארדי שקלים מדי שנה בישראל ובמרבית המדינות בהן הן פועלות ללא תשלום מס, נהנו מספיק זמן מפעילות ללא רגולציה או פיקוח, תוך ניצול אגרסיבי וציני של המונופול שלהן, שאף מצליח לכופף גופי תקשורת גדולים, פוליטיקאים ומחוקקים....בחודשים האחרונים היו פרסומים רבים אודות גולשים שנתקלו במקרים שלעיתים בגדר חיים ומוות ופייסבוק לא התייחסה לפניותיהם. במקרים אחרים, פייסבוק מנצלת באופן ציני את הכוח שהופקד בידיה בפגיעה בפרטיות קטינים, היא מעצבת את הרגשות והתחושות שלנו מתי ואיך שנוח לה בניסויים שונים והיא חוסמת באופן שרירותי חשבונות ועמודים, ללא הצורך לתת דין וחשבון בפני אף אחד. במקרים רבים סגירת עמוד יכולה להיות גזר דין מוות עבור עסק, שברגע אחד יכול לאבד הכול, אולם פייסבוק בוחרת להמשיך ולהתנהל בצורה חד צדדית ללא שום אכפתיות כלפי קהל גולשיה".

הראשון לשלם את המחיר - דורי בן ישראל

ימים יגידו מה יעלה בגורלה של תנועת המחאה הזו ומה תהיה מידת ההשפעה שלה, אך תגובה ראשונה מצד פייסבוק ישראל כבר ניתן לזהות בהסרת פוסט שהעלה דורי בן ישראל, איש הקראייטיב, בעלי אתר המזבלה וחבר דומיננטי בקבוצה המשמש כמנהל ההסברה שלה. בן ישראל פרסם את הלינק לאתר בעמוד הפייסבוק האישי שלו ופעולת התגמול לא אחרה להגיע - הפוסט הורד וחשבונו של בן ישראל נחסם לשימוש למשך 30 ימים. 
לדברי בן ישראל, "במהלך מבצע צוק איתן הגיעה לשיאה ההסתה והאלימות כנגד ישראלים ויהודים ברשתות החברתיות. ישבתי מול הפייסבוק וראיתי כיצד שופכים את דמם בשנית ופוגעים בצורה בלתי אנושית בזכר חיילנו שנהרגו במבצע ובמשפחותיהם. ישבתי ובכיתי לנוכח אזלת היד של כולנו כשראיתי תמונות מחרידות של הגופות של החיילים שהופצו על ידי גופי הטרור תחת כיתובים כמו 'בשם אללה נהרוג את גם המשפחה שלו', 'מגיע לחזיר היהודי הזה' ועוד, בזמן שפייסבוק פשוט לא עושה דבר ונהנית מהסכסוך שרק גורם לכולנו לשהות יותר בפייסבוק ולהעשיר את קופתה. פניתי לפייסבוק ישראל מספר פעמים בתחנונים שיפעלו בכדי להגן עלינו, על חיילנו ועל כבודם, אולם לעיני פייסבוק עומדים שיקולים מסחריים בלבד, גם במחיר של חיים ומוות והיא סירבה לפעול".

חפשו אותנו בצפון קוריאה

אחת ההפתעות ה"קריאייטיביות" שאנשי הקבוצה הכינו לפייסבוק טמונה במיקומו של "מטה התנועה". "בדומה לטיב הפעילות של גוגל ופייסבוק", הם מסבירים, "גם מטה התנועה הוקם מחוץ לישראל והוא ממוקם במחוז צפון האמגיונג שבצפון קוריאה, וכל פנייה משפטית או אחרת יש להפנות לשם". כך נמסר.
כדי להדגיש את ניקיון ידיהם והשקיפות אל מול תאגידי הענק, חברי התנועה מסבירים כי במסגרת מודל הפעילות של התנועה, טרם נקיטה בפעולה כלשהי, זו תפנה לתאגיד ותציב בפניו פירוט מלא של הבעיה שהועלתה על ידי הציבור עם בקשה לגיטימית למציאת פתרון מצדו, כאשר בהתבסס על המורכבות של הבעיה, יעמדו לרשותו בין 30-180 יום בכדי לספק פתרון הולם וראוי.
לצד השקיפות, הקבוצה שומרת לעצמה את הזכות לפזר איומים מרומזים כשהיא מציינת כי "במידה וזה יבחר להתעלם מהבקשה, התנועה תוציא לפועל מהלך מקומי ו/או בינלאומי נוסף להעלאת המודעות וההסברה בנושא. לאור הטקטיקות האלימות והסנקציות השונות שנוקטים תאגידי הענק במטרה לרמוס ולהשתיק קולות מחאה, התנועה מדגישה כי כל ניסיון לפגום בפעילות החברתית שלה, לרבות הליכים משפטיים, צנזורה וסנקציות שונות כמו העלמת אתרים מחיפוש, חסימתם משיתוף או השבתת פעילות ברשתות החברתיות (כפי שעשו ל'באים לבנקאים'), יובילו לעליית שלב בפעילותה".
בתגובה לחסימה אמר דורי בן ישראל לאייס: "פייסבוק הוכיחו בדיוק את מה שטענתי בסטטוס, הם הפכו לגוף חסר תקנה, חסר מעצורים, אלים ואגרסיבי שירמוס כל אחד שעומד מולו. פייסבוק יגלו במהרה שנדרשת יותר מחסימה וצנזורה בכדי לעצור אותי".
מפייסבוק ישראל לא התקבלה תגובה. 
תגובות לכתבה(8):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  בגוגל מקבלים אחלה שירות בתחום הפרסום בפייסבוק הלקוח אוויר (ל"ת)
  אחד 19/12/2016 23:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  מה זה הפעילו את כל הבכירים של פייסבוק להגיב פה
  תגובנית 19/12/2016 20:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אבל לא יעזור לכם... מי שמושחת מושחת
  סגור
 • 6.
  יורק לבאר
  ניר 19/12/2016 18:40
  הגב לתגובה זו
  0 2
  הרי למזבלה כאתר אין שום זכות קיום כבר יותר משנתיים, עם טראפיק ששואף לאפס. המקום היחידי בו דורי נשאר בחיים - הולך להיעלם, בגלל מלחמה מטופשת שלא תזיז לפייסבוק את קצה הציפורן. מהלך לא חכם בעליל.
  סגור
 • 5.
  מה עם גוגל דורי? ולמה אי אפשר באתר שלך ליצור קשר? (ל"ת)
  פייסוק 19/12/2016 17:24
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 4.
  חתיכת משועמם
  פופטיץ 19/12/2016 17:21
  הגב לתגובה זו
  4 3
  לך תשקיע את היכולות הבאמת מרשימות שלך במשהו אחר. חוץ משלושה אנשים בברנז׳ה זה לא באמת מעניין מישהו.
  סגור
 • 3.
  אווו פרטים אישיים, איזה קוקסינל
  לללחך 19/12/2016 16:38
  הגב לתגובה זו
  0 3
  באייס מותר להגיד "קוקסינל"?
  סגור
 • 2.
  רשימת העובדים בפייסבוק כל כך לבנה
  רותם 19/12/2016 16:18
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שזה מגעיל...
  סגור
 • 1.
  ** (ל"ת)
  ** 19/12/2016 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור