מדיה

מוסר כפול: מה עשתה פייסבוק לבכיר שלה שחשף מספר של רב

אתמול הוסר פוסט שהוביל לפרטי יצירת הקשר של בכירי פייסבוק, בנוסף לחסימה של 30 יום למפרסם. לפני חודש סמנכ"ל הלקוחות של פייסבוק חשף בפוסט את הרב הראשי של ירושלים וקרא "להתקשר אליהם ולקבוע פגישות"
משה בנימין |  1
הפוסט של אלעד ברינדט שביט (צילום אייס)
אתמול (יום ג') שלחה פייסבוק את תגובתה הרשמית להסרת הפוסט, שבו לינק לאתר עם פרטי הטלפון, המיילים והפרופילים ברשתות החברתיות של כל עובדיה הבכירים. לדברי פייסבוק: "כללי הקהילה שלנו מציינים בבירור: "אין לפרסם מידע אישי של אנשים אחרים ללא הסכמתם." לפיכך, אם אנו מקבלים דיווח לגבי תוכן אשר מפרט מספרי טלפון אישיים וכתובות מייל של אנשים (ללא הסכמתם), ללא תלות בהיותם עובדי פייסבוק או לא, אנו נסיר תוכן זה".
כעת מתברר שהחברה חוטאת במוסר כפול - בזמן שהיא מעלימה פוסטים שמובילים לפרטים אישיים על עובדיה, דווקא אחד מבכיריה אלעד ברינדט שביט, המשמש כסמנכ"ל לקוחות במטה הישראלי פרסם לפני קצת יותר מחודש פוסט שלכאורה עובר על חוקי המדיניות הברורים של פייסבוק. ברינדט שביט פרסם ב-17 בנובמבר פוסט ובו פרטיהם האישיים של הרב הראשי הספרדי של ירושלים, הרב שלמה עמאר ועוזרו האישי הרב שאבו. בפוסט מופיעים מספר הטלפון הנייד של עוזרו של הרב, המספר בלשכת הרב, כתובת המייל ומספר הפקס.
את הפוסט העלה ברינדט שביט בתגובה לדברי הרב על קהילת הלהט"ב: "יאללה, שוב צריך להילחם. לא נורא. הבוקר התקשרתי ללשכת הרב עמאר לקבוע פגישה עם הרב, בעקבות הדברים שאמר. הפנו אותי לעוזר האישי שלו, שהסביר שהרב רק אמר את מה שהתורה מצווה. זה כמובן לא מקובל. ממליץ להתקשר ללשכת הרב ולקבוע פגישות ככל שאפשר על מנת שהרב יכיר את הקהילה מקרוב וימנע להבא מאמירות שכאלה. הם עונים והם נחמדים. הנה המספרים...".
יש שיאמרו שהפוסט של ברינדט שביט מפנה את הציבור לפרטיו האישיים של דמות ציבורית, וחושף פרטים גלויים שכל אדם יכול להגיע אליהם באופן עצמאי. עם זאת, גם פרטיו של עוזרו האישי של הרב מופיעים בפוסט ויתרה מכך, ברינדט שביט גם מעודד את הציבור הרחב "להתקשר לרב ולקבוע פגישות ככל האפשר.." במה שעשוי להתפרש כניסיון לעודד סוג של "התקפה טלפונית" כנגד הרב ועוזרו. 
 
שיחה עם עוזרו של הרב מגלה כי מר שאבו לא אישר לברינדט שביט או אדם אחר לפרסם את מספר הטלפון הנייד שלו, תנאי שלפיו פייסבוק עשויה לאשר פוסט שכזה. נכון לאתמול, הפוסט של ברינד שביט המצורף כאן היה באוויר, חשוף בפני כולם בעמוד האישי שלו. בדיקה של אייס היום מעלה כי הפוסט הוסר או שכבר אינו ניתן לצפייה עבור מי שאינו נמנה על חבריו של ברינדט שביט. 
יש לציין כי הסנקציות של פייסבוק כנגד הפוסט שבו נחשפו פרטי יצירת הקשר עם בכיריה כללו גם את חסימתו של דורי בן ישראל, בעל אתר ה-Mizbala ומי שנמנה על הוגי המהלך -  למשך 30 ימים. האם גם ברינדט שביט יהיה חשוף לסנקציה שכזו? קשה לדמיין שפייסבוק תחסום את אחד מבכיריה, אך מן הסתם החברה למדה על בשרה שיעור חשוב - האינטרנט זוכר הכל, ומי כמו פייסבוק שניזונה ממידע אמורה לדעת זאת. 
כזכור, תגובתה המלאה של פייסבוק כפי שנמסרה אמש לגופי התקשורת, היא: "כדי לשמור על סביבה פתוחה ובטוחה בפייסבוק, פיתחנו אוסף כללי קהילה גלובלי שמתאר מה מותר ואסור בשירות שלנו. כל אדם יכול לדווח לנו על תוכן שלדעתו מנוגד לכללי הקהילה שלנו. התוכן יטופל ללא תלות במספר הפעמים שדווח או זהות המדווח. במידה והתוכן מפר את כללי הקהילה שלנו, הוא יוסר מפייסבוק.
 
כללי הקהילה שלנו מציינים בבירור: "אין לפרסם מידע אישי של אנשים אחרים ללא הסכמתם." לפיכך, אם אנו מקבלים דיווח לגבי תוכן אשר מפרט מספרי טלפון אישיים וכתובות מייל של אנשים (ללא הסכמתם), ללא תלות בהיותם עובדי פייסבוק או לא, אנו נסיר תוכן זה.
 
תוצאות הפרת כללי הקהילה משתנות בהתאם לחומרת ההפרה וההיסטוריה של אדם בפייסבוק. לדוגמא, אנחנו עשויים להזהיר מישהו לגבי הפרה ראשונה, אך אם נמשיך לראות הפרות נוספות אנו עשויים להגביל את יכולתו לפרסם פוסטים בפייסבוק או לאסור עליו שימוש בפייסבוק".


אלעד ברינדט שביט. מתוך האתר שבו מופיעים פרטי יצירת הקשר עם בכירי פייסבוק

אם נצמדים לתגובתה הרשמית של פייסבוק, ניתן לראות שהיא אינה מתיחסת במפורש לאנשי ציבור ומציינת כי "אין לפרסם מידע אישי של אנשים אחרים ללא הסכמתם..". 

תגובת פייסבוק ישראל לא התקבלה עד למועד פרסום הידיעה. 
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ד י ק ט ט ו ר ה (ל"ת)
  רן 21/12/2016 11:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור