מדיה

דוברי הכבאות שובתים והכתבים לא מקבלים עידכונים

מבין 300 השובתים בשירותי הכבאות, ישנם גם עשרות כבאים שמתנדבים גם לשמש כדוברי מחוזות ומרחבים. כך יוצא שאירועים משמעותיים לא מדובררים כעת - כאשר כל העבודה נופלת על כתפי דובר הארגון. האם הנושא על סף פתרון?
אלכסנדר כץ |  1
כבאים נלחמים בשריפה (צילום ארכיון: עמוד הפייסבוק של דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)
"אני גם כותב את הטקסט להודעה, גם מצלם, גם מטשטש כשצריך, גם שולח, ועל הדרך - גם מכבה את האש" - כך מתאר בשיחה עם אייס דובר מחוז חוף בשירותי הכבאות, אורי צ'יבוטרו, את חייו של כבאי שהוא גם דובר בהתנדבות שזמין 24/7 לעבודה. זו גם הסיבה לשביתה בה פתחו הדוברים בחודש האחרון, כחלק משביתה גדולה יותר שכוללת כ-300 כבאים העוסקים בתפקידים נוספים בארגון. סכסוך העבודה עצמו אושר על ידי ההסתדרות.
שירותי הכבאות מעסיקים דובר ארצי בתקן מלא - יורם לוי. תחתיו עובדים 7 דוברי מחוזות שמנהלים עוד עשרות דוברי מרחבים, כולם כבאים במשרה מלאה שעוסקים בכיבוי, ובמקביל מדבררים בהתנדבות את פעילות המחוז או המרחב עליו הם מופקדים.
דוח מבקר המדינה לאחר אסון השריפה בכרמל בסוף 2010, קבע כי יש להקים רשות ארצית לכבאות והצלה, והיא אכן הוקמה בשנת 2012. מאז ההקמה הרשות נמצאת תחת אחריותו של המשרד לביטחון פנים, שאחראי על שירותי הצלה וביטחון נוספים כגון המשטרה ושירות בתי הסוהר.
בעוד שירותי הכיבוי מעסיקים בתקן עובד אחד - הדובר הארצי, הרי שהמשטרה, גוף גדול יותר, אבל גם כזה שמעסיק לא פחות מ-92 דוברים בתקנים מלאים, עליהם יש להוסיף צלמים, אנשי ניו מדיה ועוד. לאורך השנים התקיימו מגעים בין דוברי הכבאות לבין הנציב, והצדדים הגיעו להבנה שלפחות למחוזות יהיו דוברים בתקן. גורמים בשירותי הכבאות טוענים כי נציבות שירות המדינה אף אישרה לפני שנה את 7 התקנים, אבל מאז לא נרשמה התקדמות, וגורמים טוענים כי נציב כבאות והצלה התחלף, והנציב החדש תא"ל במיל' דידי שמחי פחות פועל למימוש הבנות אלה.
מסוף חודש מארס חדלו עשרות הדוברים מעבודתם התקשורתית, ומתמקדים בעבודה המקצועית שלהם ככבאים. במידע ועיתונאי מתקשר אליהם, הם מפנים אותו לדובר הראשי של שירותי כיבוי אש. קבוצות הוואטסאפ האזוריות והמחוזיות שמפעילים הדוברים, שקטות בתקופה הזאת ואינן מתעדכנות.
בהודעת וואסטאפ ששלח באותה עת לעיתונאים והגיעה לידי אייס,כתב דובר מחוז חיפה בכיבוי אש, אושרי ממו: "כידוע לכם ברשות הארצית לכבאות והצלה אין ולו דובר מחוזי או תחנתי אחד בתקן. כל עבודת הדוברות וההסברה נעשית בהתנדבות ו/או נוסף על שלל תפקידיו של לוחם האש, קצין המטה וכדומה. הליך זה נמשך למן כינון הרשות לפני למעלה מ-4 שנים וחרף הבטחות חוזרות ונשנות להסדרת מעמדם של דוברי הכבאות. לכן, בהנחיית ארגון הכבאים הארצי, לא יינתנו שרותי דוברות עד לפתרון סוגיה זו".
ממו הוסיף באותה הודעת וואטסאפ כי "אנו מודים לכם (הכתבים, א"כ) על ההבנה ומצטערים על אי הנוחות הנגרמת כתוצאה מכך. כולנו תקווה שיימצא פתרון טוב בהקדם האפשרי וזאת על מנת שנשוב לנמשיך לתת באמצעותכם לציבור את המידע המהיר האמין והמקצועי לו הוא זכאי".   


"נולדנו, גדלנו ויש לנו הזדהות מאד גדולה עם הארגון"
צ'יבוטרו, דובר מחוז חוף, מתאר בשיחה עם אייס את תחומי אחריותו: "כל תא האחריות שלי הוא מצפון לנתניה ועד נהריה. במרחב הזה יש 19 תחנות כיבוי שונות. אני אשמח להגיע ליום שאוכל להתעסק רק ב-19 התחנות האלה, אבל היום אני מדברר, וגם רץ לכבות שריפות".
"שלא תבין לא נכון", הוא מנסה להבהיר את דבריו, "אני אוהב את עבודת הכיבוי, זו תחושת שליחות וכל הדבר פה הוא בכלל לא עניין של כסף. יש חשיבות בדברור מקצועי של אירועים לטובת הציבור, ואנחנו פשוט לא יכולים לעשות הכל במקביל, כאשר יש כבר אישור למקצע את עבודת הדוברות".
לדבריו, יש יתרונות רבים בכך שדובר מגיע מתוך מערך כיבוי האש: "אנחנו לא שכירי חרב שמלהגים על דברים שאין להם מושג. אירוע של חומרים מסוכנים או שריפה, אני מכיר את זה ויודע לתת לך כעיתונאי - ודרכך לציבור - את האינדיקציה הנכונה, האם יש לפנות את הבית, האם מדובר בדרמה אמיתית או לא. יתרון נוסף הוא שנולדנו, גדלנו ויש לנו הזדהות מאד גדולה עם הארגון. אנחנו עושים את העבודה שלנו 24/7 על חשבון שעות הפנאי, בשבתות ובחגים, על חשבון המשפחה, אבל באהבה גדולה".
"אין לי דבר נגד נציב הכבאות המכהן, אבל כשמקבלים תשובות בפורום סגורים שלשיטתו לא צריך לדווח על כל שריפה ודליקה, אז יש פה בעיה", ממשיך ואומר צ'יבוטרו, "לא צריך להוציא אייטם על כל שטות, אבל תאונות דרכים עם עומסי תנועה, שריפות בבנייני מגורים, כן. לפני כמה ימים הייתה שריפה ל אסבסט בקריות, והייתי רוצה שהנוסעים בכביש הסמוך ידעו שיש דבר כזה לידם. אבל כשיש דובר אחד ארצי, אי אפשר ליידע אותם על השריפה. עוד נקודה היא הקדמה הטכנולוגית – כך אחד היום עם אייפון מפיק מידע ושולח תמונות, וצריך דוברים רציניים ומקצועיים שיכולים לטפל בחרושת שמועות ולהביא מידע אמיתי".
כתב אזורי בגוף תקשורת ארצי, אמר לאייס כי "דוברי הכבאות מעבירים מידע מיידי ומדויק על תאונות דרכים ושריפות בהם הם מעורבים. הם כבאים בראש ובראשונה, אבל גם זמינים כל היום והלילה לעיתונאים בלי לזכות לשום תגמול".
הכתב נותן לדוגמא את הרצח המזעזע של האישה בטבריה, שראש נערף על ידי בעלה. "באירוע הזה הגבר שרף את הדירה, והדבר כלל לא דווח על ידי כיבוי אש, אלא על ידי גורמי הצלה אחרים שדווחו זאת מנקודת מבטם המקצועית. ואני אומר, דירה נשרפה שם. יש אירועים שכלל לא מדווחים כי לא גופים כמו מד"א או המשטרה מטפלים בהם".
ציבוטרו מספר כי בחצי השנה האחרונה היו 3 אירועים תקשורתיים גדולים בהם טיפלו דוברי הצפון של כיבוי אש, כאשר הגדולה שבהן הייתה גל השריפות בזיכרון יעקב וחיפה, והשניים הנוספים - השריפה בבתי הזיקוק והשריפה בכרמלית. "אירוע הכרמלית התרחש למשך בשבת. אם צריך לתקשר את זה באמצעות דובר שאין לו זיקה לשטח בצפון, אז הוא יגיע מתל אביב לאחר שעתיים, יתעדכן, יבין מה קורה, יוציא הודעה אחרי שעות ויאבד את המומנטום. אנשים בחיפה רואים שריפת ענק ורוצים לקבל תשובה ממי שאחרי על כיבוי אש - אנחנו".
דובר שירותי הכבאות וההצלה יורם לוי, אמר לאייס כי "שביתת הדוברים היא חלק משביתה רחבה יותר של מאות כבאים שנותנים שירותים נוספים. אני לא יודע מה הצפי לפיתרון הבעיה, אבל עושים בדקיה רוחבית עכשיו כדי לבחון איך לתגמל את אותם כבאים".
לוי טוען כי אותם דוברים, כמו כבאים אחרים שממלאי תפקידים נוספים, תוגמלו לפחות חלקית באמצעות תשלום שעות נוספות ותנאים אחרים, והוא גם שולל את הטענה כי ישנם 7 תקנים מאושרים שלא מאוישים. "באופק יש אולי 2 תקנים, וגם לא ברור מה דרגתם מבחינת שירות המדינה".
תגובת נציבות שירות המדינה טרם התקבלה. 
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לא, ברצינות?
  אורן 30/04/2017 08:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדוברים לא מדברים? אז מה? שישתקו! אז אין דיווח... נמאס כבר מכל הבכיינים
  סגור